moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy piloci rozpoczynają misję w Kuwejcie

To pierwsza misja polskich F-16. Misja o historycznym znaczeniu dla Polski. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za waszą gotowość – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystego pożegnania żołnierzy rozpoczynających misję w Kuwejcie. Polacy dołączają do międzynarodowej operacji „Inherent Resolve” przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Uroczysta zbiórka żołnierzy, którzy niebawem rozpoczną służbę w Kuwejcie, odbyła się na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. W skład nowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego wejdzie 150 osób. Będą to głównie żołnierze baz lotnictwa taktycznego z Krzesin i Łasku oraz specjaliści cywilni. Komponent lotniczy będzie wyposażony w cztery wielozadaniowe samoloty F-16 i zasobniki rozpoznawcze DB-110. Dowódcą powietrznego kontyngentu został ppłk pil. Tomasz Jatczak, dowódca grupy działań lotniczych z Łasku. – To bardzo doświadczony oficer, który w powietrzu spędził ponad 2100 godzin, z czego 1115 za sterami wielozadaniowych F-16 – mówi mjr Andrzej Truskowski z 32 Bazy.

Lotnicy mają wykonywać zadania związane z rozpoznaniem powietrznym nad terytorium Iraku. Oficerowie będą służyć także w wielonarodowym centrum operacji powietrznych w Katarze, skąd mają koordynować misje zwiadowcze polskich Jastrzębi. – Czeka was szczególna misja. Jest to pierwsza misja polskich F-16, pierwsza taka misja polskich żołnierzy nad innym niebem – podkreślał minister Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że wykonując swoje zadania, polscy żołnierze będą współdziałać z wojskowymi ze wszystkich krajów członkowskich NATO.

REKLAMA

Minister odwołał się także do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się 8–9 lipca w Warszawie. Zaznaczył, że będzie to wydarzenie, które wpłynie na bezpieczeństwo Polski. – Wy jesteście częścią tej zmiany, bo bez was nie byłaby ona możliwa – zwrócił się do żołnierzy wylatujących do Kuwejtu. – Podczas służby na Bliskim Wschodzie pamiętajcie, że wypełniacie misję o historycznym znaczeniu dla Polski. Jesteście częścią zmiany, która sprawia, że w kraju, po 70 latach, będą stacjonowały wojska sojuszników, a my będziemy mogli poczuć się naprawdę bezpiecznie – mówił Antoni Macierwicz. – I na koniec powtarzam za waszym dowódcą ten najważniejszy rozkaz: macie wrócić szczęśliwie – podkreślał.

Dowódca PKW w Kuwejcie, ppłk pil. Tomasz Jatczak stwierdził, że przyjęcie nowych obowiązków to dla niego zaszczyt i wielka odpowiedzialność. – Będę dowodził zgranym zespołem profesjonalistów. Żołnierzy gotowych wykonywać zadania na najwyższym poziomie – mówił ppłk Jatczak. – Wiem, że podwładny ma prawo być dobrze dowodzony. Jestem pewny, że sprostam temu wyzwaniu – dodał.

Podczas uroczystości szef resortu obrony wręczył dowódcy PKW polską flagę. Podpisano także formalne przekazanie przez dowódcę generalnego, gen. broni Mirosława Różańskiego podległości żołnierzy kontyngentu dowódcy operacyjnemu, gen. broni Markowi Tomaszyckiemu.

Polscy lotnicy rozpoczynają służbę w Kuwejcie na mocy postanowienia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Stworzono dwa kontyngenty, które od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 roku będą stacjonowały w Iraku i Kuwejcie. Polska dołączyła tym samym do misji „Inherent Resolve”, prowadzonej przez Globalną Koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Na podstawie tego samego postanowienia zwierzchnika sił zbrojnych RP w Iraku stacjonuje grupa 60 żołnierzy wojsk specjalnych. Ich zadaniem jest szkolenie miejscowej armii.

Koszty polskiego zaangażowania w operację „Inherent Resolve” wyniosą około 52 mln zł (30 mln – PKW w Kuwejcie, 22 mln – PKW w Iraku). Środki te pochodzą z budżetu resortu obrony narodowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pawełowski
1467626700
Ja czekam na długoterminowe efekty wysyłania naszych żołnierzy poza granice państwa. Zobaczymy jak odwdzięcza nam się kraje które są elitą w dziedzinie militarii.
26-96-3A-EC

A17 – następcy Kobbenów?
 
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Świąteczne prezenty od AMW
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Sąd nad systemem
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Proobronni wspierają potrzebujących
Żołnierze spieszą z pomocą
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Polowe fortyfikacje
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Obrady ministrów obrony NATO
Święto sportowców w mundurach
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Dominatorzy biegów na orientację
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
NATO broni cyberprzestrzeni
Gepardy już na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Ukraiński kurs na Zachód
EkstraKLASA dla uczniów
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Kolejny dzień walki z pandemią
Amerykanie odmładzają F-16
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Debata nad wyzwaniami przyszłości
„Orca” na Atlantyku
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
13 medali żołnierzy na ringu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Start w nieznane
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO