moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak z wizytą w NATO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odbył swoją pierwszą podróż zagraniczną. W poniedziałek w Brukseli spotkał się z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO oraz gen. Curitsem M. Scaparrottim, naczelnym dowódcą sił NATO w Europie. – Jestem zbudowany tymi rozmowami – skomentował szef resortu obrony.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z Jensem Stoltenbergiem.

Spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami Sojuszu Północnoatlantyckiego odbyło się w Kwaterze Głównej NATO. Szef resortu obrony ocenił swoją pierwszą zagraniczną wizytę bardzo pozytywnie. 

Minister wyjaśnił, że rozmowy, które prowadził z przedstawicielami NATO dotyczyły między innymi wdrażania postanowień szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. – Usłyszałem od obu moich rozmówców, że te działania są i będą prowadzone. To szansa dla Polski; proces, na który czekaliśmy od lat – mówił. Błaszczak zadeklarował także, że „Polska jest gotowa, aby jeszcze mocniej się w te działania zaangażować”.

Tematem dzisiejszych rozmów był także budżet, jaki poszczególne państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego przeznaczają na obronność. – Od sekretarza generalnego usłyszałem, że coraz więcej państw spełnia warunek przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Pięć państw już się z tego obowiązku wywiązało, trzy kolejne taką deklarację złożyły – mówił. Szef resortu obrony przypomniał, że nie dość, że Polska od dłuższego czasu wypełnia ten postulat NATO, to niebawem kwoty, jakie przeznaczamy na obronność zostaną zwiększone. – Zgodnie z rządowymi dokumentami zadeklarowałem, że od 2020 roku ta wartość wzrośnie do 2,2 procent, a od roku 2030 do 2,5 procent PKB – podkreślił.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z gen. Curitsem M. Scaparrottim .

Dziś zarówno Jens Stoltenberg, jak i gen. Curits M. Scaparrotti otrzymali od ministra Błaszczaka zaproszenia na uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas wizyty w Brukseli ministrowi Błaszczakowi towarzyszył wiceminister Tomasz Szatkowski oraz gen. broni Leszek Surawski, szef Sztabu Generalnego WP. Pierwszy żołnierz RP spędzi w Brukseli kolejne dwa dni, podczas których weźmie udział w rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO. Szefowie sztabów mają na nim poruszyć kwestie związane z zaangażowaniem Sojuszu w zapewnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, funkcjonowaniem koalicji przeciw ISIS czy przyszłością misji „Resolute Support” w Afganistanie. Przedstawiciele najwyższego organu wojskowego NATO pochylą się także nad tematami związanymi z Ukrainą, Gruzją oraz przedstawią swoje rekomendację dotyczące struktury dowodzenia NATO. Kolejna sesja komitetu odbędzie się jesienią – w Polsce. Wcześniej powyższe kwestie omówią ministrowie obrony państw NATO. Ich spotkanie zaplanowano na luty.

Jutro minister Błaszczak uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych. 17 stycznia spotka się w Waszyngtonie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – gen. Herbertem R. McMasterem.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Niebo bez dominacji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Powrót Iksa
Strzelać jak Polacy
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Apetyt Smoka rośnie
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Priorytety na szczyt NATO
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Cyberparasol nad wyborami
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Sprawdzian charakteru
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
„Strzała weterana” spaja środowisko
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Wsparcie ma znaczenie
Atak w Porcie Elbląg
Mundur, medale i duma
Twardy ma moc
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
US Army zaprasza do świętowania
Airbus A330 MRTT
Na straży odporności Polski
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Wojna pod lupą
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Sportowe jubileusze
Bez zmian w emeryturach
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zatrzymać drona
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Polski wkład w operację „Overlord”
Ramię w ramię z Amerykanami
Zasadzka w leśnych ostępach
Mewa pisze historię
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Podróż w ciemność
Sojusznicza medycyna pola walki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Zbrodnicza farsa
Orka dobiła do brzegu
PKW Irak zostaje w Jordanii
Przerzut Abramsów do Lublina
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Równanie z „Iksem”
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Okręt skrojony na Bałtyk
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Ważne decyzje w Brukseli
Poznański gen wolności
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szermierze i pięściarki na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO