moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa współpraca wojskowa UE

Uruchomienie wielonarodowych programów zbrojeniowych dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej i tworzenie wspólnych jednostek wojskowych przewiduje m.in. nowa inicjatywa współpracy obronnej w ramach UE. Przystąpienie do stałej unijnej współpracy wojskowej PESCO notyfikowały podczas spotkania w Brukseli 23 kraje Unii Europejskiej.

Polska oraz 22 inne kraje Unii Europejskiej podpisały deklarację o przystąpieniu do unijnej stałej strukturalnej współpracy wojskowej w dziedzinie obronności (PESCO – Permanent Structured Cooperation). Dokument notyfikowano w poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Ze strony polskiej dokument podpisali minister obrony Antoni Macierewicz i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Dla europejskiej obronności to dzień historyczny. W końcu, po wielu latach, zapisy traktatu lizbońskiego, pozwalające państwom członkowskim na stworzenie stałej współpracy obronnej, zostaną wcielone w życie – mówiła w Brukseli Federica Mogherini, szefowa dyplomacji UE. Jak dodała, PESCO, wspierane przez fundusz obronny UE, pozwoli państwom członkowskim na wykorzystanie unijnej gospodarki i wypełnienie luk w produkcji obronnej państw Unii.

Współpraca w ramach inicjatywy PESCO, nazywanej wojskowym Schengen, ma służyć rozwojowi zdolności obronnych i pogłębieniu współpracy wojskowej państw UE. W planach jest m.in. uruchamianie wielonarodowych programów zbrojeniowych i badawczych dofinansowanych ze wspólnego budżetu Unii. Pozwoli to na rozwój technologii wojskowych, wzmocnienie przemysłu obronnego UE i lepsze wydawanie pieniędzy. Przewidywane jest też tworzenie międzynarodowych jednostek wojskowych oraz organizowanie wspólnych operacji, przede wszystkim w ramach misji stabilizacyjnych czy antykryzysowych.

Do PESCO przystąpiły największe kraje Unii: Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. W nowej strukturze nie ma natomiast m.in. Wielkiej Brytanii, która negocjuje wyjście z UE, oraz Danii, która zwykle pozostaje poza europejskimi strukturami obronnymi. Decyzji o przystąpieniu nie podjęła też na razie Irlandia. Kraje, które postanowią w późniejszym terminie dołączyć do PESCO, będą musiały uzyskać zgodę jego założycieli.

Jak poinformował polski resort obrony, w dołączonym do notyfikacji liście strona polska poinformowała, że będzie uczestniczyła w PESCO pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim działania PESCO mają dotyczyć wszystkich wyzwań, w tym odnoszących się do obrony flanki wschodniej. Ponadto w ramach nowej inicjatywy ma być wspierany taki rozwój narodowych przemysłów obronnych, który zapewni ich konkurencyjność, innowacyjność i równowagę w odniesieniu do wszystkich państw i przedsiębiorstw. „W ramach PESCO nie będą też tworzone struktury konkurencyjne do NATO, a wszelkie podejmowane inicjatywy będą stanowić uzupełnienie zdolności Sojuszu”, podał MON.

Polityczną decyzję o uruchomieniu PESCO unijni przywódcy podjęli na czerwcowym szczycie UE. Notyfikacja pozwoli, aby na szczycie UE w grudniu współpraca w ramach PESCO została formalnie uruchomiona.

Podczas spotkania w Brukseli omówiono też dotychczasową współpracę pomiędzy UE i NATO oraz propozycje jej wzmocnienia. Minister Macierewicz wziął także udział w rozmowach ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) na temat obecnej współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz nowych inicjatyw.

AD , Associated Press

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~JSM
1519246620
PESCO to pomysł Niemiec na wyprowadzenie Bundeswehry poza NATO gdzie są kontrolowani przez USA. Rozleci się razem z Unią ale do tego czasu Niemcy rozbudują swoje uniezależnione wojska na tyle, że znowu będą potęgą. Na dzisiaj udają, że nie mają armii bo gdyby nie daj Boże przyszło bronić Polski...
68-0C-A9-D2
~Katol Inkwizytor
1510642920
Idea dobra . Dowództwo powinno być tylko i wyłącznie w Czechach.
DB-3F-9C-53

Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Pancerna walka w mieście
Pokonać strach przed ogniem
Panie bez taryfy ulgowej
Fuzja w ramach PGZ
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Generała Andersa akces do NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Getting on an Even Keel
Drugie życie Wilczego Szańca
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szef NATO w Warszawie
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
„Zoom na proobronność”
MP5: pierwszy z NATO
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
To był realny plan odbudowy Polski
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
201 maratonów w 201 krajach
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
19 medali żołnierzy
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Trzecia Setka Komandosa
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Kampania wyborcza poza armią
Śmierć „Zapory”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Wizja marszałka prysła w Rydze
W Brukseli o bezpieczeństwie
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Cel – bezpieczna Europa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Odwiedź „kuźnię generałów”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Otwarte drzwi
Jastrzębie widzą w ciemności
12 Brygada 20 lat w NATO
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO