moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grupa Wyszehradzka – wspólnota zagrożeń i celów

Najważniejszym wojskowym zadaniem grupy V4 jest przygotowywanie wspólnej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Będziemy o tym rozmawiali w gronie najwyższych dowódców Grupy Wyszehradzkiej – mówi gen. broni Leszek Surawski. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego będzie jutro w Krakowie gospodarzem szczytu szefów sztabów krajów V4, państw bałtyckich i Ukrainy.


Spotkania najwyższych dowódców wojskowych państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier – są stałym elementem polityki międzynarodowej naszego regionu Europy. W ramach V4 wypracowywane są wspólne stanowiska w kwestiach ważnych dla wschodniej flanki NATO. Państwa Grupy Wyszehradzkiej pod względem militarnym łączą podobne zagrożenia – przede wszystkim bliskość Rosji. Mają także wspólne cele, które łatwiej jest osiągać, jeżeli na forum NATO czy Unii Europejskiej mówią jednym głosem. Tematem dwudniowego szczytu w Krakowie będą przede wszystkim kwestie związane z obecnością wojsk NATO i Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej, rozwijaniem współpracy szkoleniowej wojsk V4 oraz budową wspólnych zdolności bojowych.

Do Krakowa na zaproszenie gen. broni Leszka Surawskiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyjadą jego odpowiednicy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Czechy będzie reprezentował gen. Josef Bečvář, Słowację – gen. Milan Maxim, a na czele delegacji węgierskiej stanie gen. Tibor Benkő. W drugim dniu szczytu w obradach wezmą udział także szefowie sztabów z Litwy, Łotwy i Estonii – gen. broni Jonas Vytautas Žukas, gen. dyw. Leonīds Kalniņš i gen. Riho Terras, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Przez ostatni rok Polska sprawowała przewodnictwo w V4 i krakowskie spotkanie będzie okazją do podsumowania tego okresu. – W czasie naszej prezydencji duży nacisk kładliśmy na aspekt szkoleniowy współpracy, rozwijanie wspólnych zdolności sił zbrojnych oraz możliwie duży udział naszych państw w budowie międzynarodowej obecności wojsk NATO na wschodniej flance NATO – mówi szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 1 lipca tego roku przewodnictwo w grupie przejmą Węgry.

– Najważniejszym wojskowym zadaniem grupy V4 jest przygotowywanie wspólnej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Jej kolejny dyżur rozpoczyna się w roku 2019, a do skutecznej realizacji tego wyzwania niezbędna jest współpraca na bardzo wielu poziomach: politycznym, wojskowym i szkoleniowym. Tego typu spotkania jak to krakowskie to znakomita okazja do rozwijania wzajemnych relacji – zaznacza gen. Leszek Surawski.

– Jesteśmy największym państwem regionu, z największym budżetem przeznaczanym na obronność – mówi płk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy SGWP. – Jesteśmy więc naturalnym liderem w kategoriach politycznych, gospodarczych i wojskowych. Tę rolę chcemy wypełniać nie tylko poprzez przyjęcie największej części wojsk NATO skierowanych po warszawskim szczycie Sojuszu na wschodnią flankę. Chcemy także być aktywnym uczestnikiem procesu wzmacniania naszego regionu. Już teraz nasi żołnierze w ramach sojuszniczych operacji pełnią służbę na Łotwie i w Rumunii – dodaje.

Podstawą prawną funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej jest podpisana 15 lutego 1991 roku „Deklaracja Wyszehradzka”. W ramach współpracy wojskowej V4 udało się powołać Grupę Bojową Unii Europejskiej Państw Wyszehradzkich. Zgodnie z koncepcją będzie ona realizowała zadania w ramach operacji lub misji zarządzania kryzysowego UE. Decyzję o bojowym użyciu grupy podejmuje Unia Europejska. W trakcie swoich dyżurów siły te mają 15 dni na osiągnięcie gotowości do interwencji nawet 6000 km od Brukseli.

Grupa Bojowa V4 (przy współpracy z Ukrainą) poprzedni dyżur pełniła w pierwszej połowie 2016 roku. Jej dowódcą był gen. bryg. Dariusz Górniak, ówczesny dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej. Polska była państwem ramowym i na 3900 żołnierzy 1870 pochodziło z naszego kraju. Wojsko Polskie odpowiadało za sformowanie dowództwa grupy i batalionu manewrowego. Polska wystawiła także pododdział rozpoznawczy i grupę powietrzną. Czesi odpowiadali za sprawy logistyczne, Węgrzy delegowali pododdziały specjalne, inżynieryjne oraz komórki odpowiedzialne za współpracę cywilno-wojskową CIMIC i działania psychologiczne PSYOPS. Słowacja wystawiła natomiast pododdziały chemiczne, a Ukraińcy wspólnie z polskimi jednostkami sił powietrznych zabezpieczali transport strategiczny. Strona ukraińska do dyżuru przygotowała samolot Ił-76 wraz z załogą.

MC

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


W jedynym słusznym kierunku
 
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polsko-tureckie obrady
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wyścig zbrojeń nie ustaje
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Eto, pies na misje
Szef MON-u w Forcie Sill
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kobiety a pokój
Course on Diplomacy
Współpraca i wspólna pamięć
Advantages of Efficient Organization
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Duch Invictus jest, czas na formę
Dron z LAW-u
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Dron dla hydrografów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Star Army
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szef MON odwiedził USA
Legia Akademicka po raz piąty
Czy będą podwyżki?
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Time for Miecznik
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wzmocnione siły na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Test mobilności 12 Dywizji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Emerytura wypłacana w … karmie
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ogień na alpejskich szczytach
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
JWK to test siły i motywacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO