moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przerwali ćwiczenia, by ugasić pożar

W środę wieczorem w miejscowości Ruda wybuchł pożar. Jakież było zdziwienie mieszkańców, gdy z pomocą pierwsi pospieszyli im... brytyjscy żołnierze. Kompania A pułku Light Dragoons ćwiczyła w tym czasie na pobliskim poligonie. – Bez wahania przystąpiliśmy do działania – mówi mjr Noel Claydon-Swales.

Brytyjscy żołnierze ubiegły tydzień spędzili na poligonie w Bemowie Piskim. Razem z całą Batalionową Grupą Bojową NATO oraz 15 Brygadą Zmechanizowaną brali udział w ćwiczeniach „Puma '17”. – W środę moja kompania wykonywała zadania rozpoznawcze – mówi mjr Noel Claydon-Swales, dowódca kompanii A pułku Light Dragoons. – Wypatrywaliśmy nieprzyjaciela, gdy nagle usłyszeliśmy huk, a chwilę później na horyzoncie pojawiły się kłęby dymu – dodaje.

Żołnierze szybko ustalili, że zdarzenie ma miejsce mniej więcej kilometr dalej, w miejscowości Ruda. Nie wahając się ani chwili, przerwali manewry i ruszyli zobaczyć, co się wydarzyło.

Wkrótce 14 wojskowych w czterech pojazdach Jackal, a także karetka z ratownikami 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 Brygady Zmechanizowanej, było już w miejscowości Ruda. Okazało się, że płonie jeden z domów. – Na miejscu zastaliśmy mieszkańców, którzy w popłochu usiłowali ugasić pożar. Bez wahania przystąpiliśmy do działania – relacjonuje major. – Chwilę później na miejscu pojawiła się straż pożarna, która przejęła akcję, ale cały czas ich wspieraliśmy – podkreśla.

– My mamy do Rudej 18–19 kilometrów, więc dojechanie na miejsce zajęło nam więcej czasu niż żołnierzom, którzy znajdowali się nieopodal – mówi kpt. Józef Baranowski, rzecznik prasowy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Piszu. – Gdyby nie ich szybka interwencja, nie wiadomo, czy udałoby się ocalić budynek. Postawa żołnierzy zasługuje na pochwałę. Życzyłbym sobie, aby wszyscy tak reagowali, gdy widzą niebezpieczne zdarzenie – dodaje.

Akcja gaszenia pożaru trwała całą noc. W wyniku zdarzenia trzy rodziny straciły dach nad głową, ale na szczęście obyło się bez ofiar. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona. Jak mówi dowódca Brytyjczyków, mieszkańcy byli nieco zaskoczeni, że na pomoc przybyli im wojskowi, w dodatku sojuszniczej armii. – Podziękowali nam, wdzięczność okazali także funkcjonariusze ze straży pożarnej – mówi.

Rozmieszczenie w Polsce Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej to efekt decyzji podjętych podczas zeszłorocznego szczytu NATO. Jest to jeden z etapów wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu. Batalionową Grupę Bojową NATO tworzą wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Ponad 1300 żołnierzy stacjonuje w Orzyszu od dwóch miesięcy. Wkrótce do oddziału dołączą także Chorwaci. Na przełomie sierpnia i września nastąpi rotacja, a wojskowych zastąpi kolejna tura żołnierzy.

Ćwiczenia „Puma ’17” odbywały się w ubiegłym tygodniu na poligonie w Bemowie Piskim. Były to pierwsze tak duże manewry, podczas których wojskowi z Batalionowej Grupy Bojowej szkolili się razem z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NatoBGPoland

dodaj komentarz

komentarze


Dwa złote medale dla lekkoatletów
 
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W drodze po zwycięstwo
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Thin Blue Line
Włochy też chcą Tempesta
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Jani, Miraculously Saved
Niechciany traktat
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rapują zapraszając do WOT
Wierny Polsce
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Life After Service
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wojownicy na Kruczych Skałach
Kolejne Raki dla wojska
Wabik z WAT-u
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Trening medyczny przed misją
Cienka niebieska linia
68W Means Lifesaver
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wsparcie dla saperów
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Gavia na Atlantyku
Warto czytać Matuszewskiego
Wojskowe szkolenie dla studentów
Iranian Chess Game
Rozpoczynamy nową erę
Rescue Like You Would in a War
Klasy wojskowe po nowemu
Osa na patrole
68W znaczy ratownik
Elektroniczna szkoła jazdy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wyjątkowa operacja minerów
Raki strzelały na Bałkanach
Na strzelnicy w szczytnym celu
Wojskowe „M” dla żołnierzy
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Rozmowy z diabłem
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO