moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„ORP Kościuszko” po remoncie

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” powróciła do macierzystego portu po wymianie 76-milimetrowej armaty OTO Melara. Remont został przeprowadzony w gdyńskiej stoczni Nauta z udziałem specjalistów ze Stanów Zjednoczonych. W listopadzie na fregacie będą wymieniane anteny radarów bojowych. Później odbędą się testy morskie nowego sprzętu.

Okręt trafił do remontu w Gdyni niedługo po powrocie z misji na morzach Śródziemnym i Czarnym . – W stoczni czekał już przysłany ze Stanów Zjednoczonych kontener z armatą. Ta, z której korzystaliśmy wcześniej, miała zużyte elementy mechaniczne. Specjaliści zdemontowali ją i zastąpili nową – mówi kmdr por. Maciej Matuszewski, dowódca ORP „Kościuszko” . 76-milimetrowa armata OTO Melara potrafi niszczyć cele naziemne i nawodne oddalone o osiem kilometrów oraz powietrzne na dystansie pięciu kilometrów. W ciągu minuty oddaje sto strzałów.


Prace montażowe trwały zaledwie tydzień. Kolejny tydzień zajęły testy. Nie wiązały się one jednak z wyjściem w morze. – W przyszłym miesiącu czeka nas wymiana anten radarów bojowych. Kiedy się zakończy, przeprowadzimy kompleksowy sprawdzian działania nowego sprzętu. Wtedy też odbędą się strzelania – zapowiada kmdr por. Matuszewski.

ORP „Gen. T. Kościuszko” powrócił do macierzystego portu wczoraj. Do końca roku nie weźmie udziału w żadnych większych ćwiczeniach. – Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami powracający z misji żołnierze mają prawo odpocząć, wziąć zaległe urlopy. Teraz korzystają z tej możliwości – wyjaśnia kmdr por. Matuszewski.

ORP „Kościuszko” to jeden z największych i najważniejszych okrętów pływających pod biało-czerwoną banderą. Do polskiej marynarki trafił w 2002 roku. Wcześniej służył w US Navy. Do zadań fregaty należy między innymi zwalczanie okrętów podwodnych, ochrona konwojów, pilnowanie bezpieczeństwa na morskich szlakach żeglugowych. Okręt jest uzbrojony w wyrzutnie Mk13 przystosowane do rakiet przeciwlotniczych Standard i przeciwokrętowych Harpoon, sześciolufowy zestaw obrony bezpośredniej Phalanx, który jest przeznaczony do niszczenia nieprzyjacielskich pocisków i śmigłowców. Na ORP „Kościuszko” są także dwie potrójne wyrzutnie torped Mk32 i sześć WKM-ów kalibru 12,7 milimetra. Do podstawowego uzbrojenia zalicza się też wymieniona właśnie armata OTO Melara.

Załoga okrętu ściśle współpracuje ze śmigłowcem pokładowym SH-2G. Ostatnio „Kościuszko” reprezentował biało-czerwoną banderę podczas misji SNMG-2, czyli natowskiego zespołu dużych okrętów. Miała ona na celu szukanie nielegalnych emigrantów, którzy usiłowali przedostać się do Europy. Wcześniej fregata brała udział w ćwiczeniach „Cold Response” na dalekiej Północy, w manewrach „Steadfast Jazz” u wybrzeży Szkocji, a także w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę bitwy o Atlantyk.

ORP „Kościuszko” ma bliźniaka – fregatę ORP „Gen. K. Pułaski”. – Ona także w ubiegłym roku stanęła w stoczni Nauta, gdzie pozostaje do dziś. Prowadzony na niej remont ma jednak nieporównanie szerszy zakres niż w przypadku „Kościuszki” – informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Umowa zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, amerykańską firmą dostarczającą sprzęt i stocznią Nauta przewiduje, że na „Pułaskim” zostaną odnowione na przykład system kierowania uzbrojeniem, armata czy wyrzutnia rakiet. Jednostka przeszła też konserwację kadłuba, remont zbiorników dennych i balastowych, systemu napędowego i urządzeń pokładowych. Koszt renowacji został obliczony na 130 milionów złotych. Ma ona wydłużyć żywotność okrętu do 2025 roku. Podobny remont ORP „Kościuszko” powinien przejść za rok – dwa lata.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1476201660
Czy to naprawdę taki sukces? Panowie i panie to tylko jedno działo (jedno do cholery)
1B-35-C7-C7

Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
We Are All Darfur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Podoficer po nowemu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ostatni samochód Marszałka
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Iran uderza w USA
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Bohaterskie Orlęta
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Dragoni na poligonie
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Polsko-łotewska „Zima”
They Train Together, They Fight Together
Głosuj na wojskowego sportowca roku
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Kajak idealny dla komandosa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Obradowała Rada Gabinetowa
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Projekt MON dla szkół
Arsenał Iranu
Powstanie bez sukcesu
To nie mogło się udać, ale…
Beagle dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Nowy wiceminister w MON
Mobilne moździerze dla armii
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wzywa na kwalifikację
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Armia Czerwona w fabryce śmierci
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Misje na dłużej
Network Intelligence
Weterani trenują MMA
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stepping out of the Shadow

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO