moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medycy i specjalsi dyskutowali o ratownictwie na polu walki

Powinien powstać jeden system zapewniający sprawne udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, ewakuację medyczną i leczenie poszkodowanych żołnierzy – podkreślali eksperci podczas pierwszej konferencji w Wojskowym Instytucie Medycznym poświęconej tej tematyce. Jak dodali, system ten docelowo musi objąć także innych mundurowych oraz cywilne służby medyczne.

– Chcemy zorganizować jednolity system udzielania pomocy medycznej w wojsku i innych służbach mundurowych – mówił gen. bryg. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, podczas TacMed-WIM, pierwszej w Polsce konferencji poświęconej medycynie pola walki. Zakończone w weekend obrady w szpitalu na ul. Szaserów, zamknięte dla mediów, zostały zorganizowane przez WIM, Departament Wojskowej Służby Zdrowia MON oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

Od specjalsów do cywili

– Dziś mamy wykształconych ludzi, dysponujemy dobrym sprzętem, ale brak spięcia tego wszystkiego w jeden sprawny system – tłumaczył gen. Gielerak. Szef WIM-u dodał, że taki system zapewniałby nie tylko sprawne udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację medyczną i leczenie poszkodowanych żołnierzy w wyspecjalizowanych placówkach, lecz także wymianę doświadczeń pomiędzy medykami oraz ich szkolenia oparte na doświadczeniach misyjnych oraz wiedzy lekarzy z WIM-u.

– Chciałbym, żeby w WIM-ie tworzyła się najnowocześniejsza metodologia współczesnej medycyny, ponieważ to medycy wojskowi są najbliżej pacjentów znajdujących się w sytuacjach najbardziej wymagających wiedzy czy techniki, by im pomóc – mówił minister obrony Antoni Macierewicz, otwierając konferencję.

Początkiem systemu ma być współpraca WIM-u i medyków z wojsk specjalnych. – Wypracowane przez nas rozwiązania będą następnie rozszerzone na inne służby mundurowe i adaptowane w medycznym środowisku cywilnym – wyjaśniał dziennikarzom gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca komponentu wojsk specjalnych.

Zdaniem gen. bryg. dr n. med. Stanisława Żmudy, dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON, zagadnienia medycyny taktycznej wynikające z doświadczeń wojskowych przydają się także cywilnym służbom medycznym, m.in. podczas udzielania pomocy w przypadku ataków terrorystycznych. – Przekonaliśmy się o tym w czasie szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży, kiedy współdziałały ze sobą formacje podległe różnym resortom – stwierdził generał.

Doświadczenia z misji ratują życie w kraju

Jak dodał gen. Gielerak, Wojskowy Instytut Medyczny, który ma największe doświadczenie w leczeniu żołnierzy rannych na misjach, od kilku lat przekazuje tę wiedzę medycznym służbom cywilnym. – Jednym z zadań powstałego pięć lat temu na Szaserów centrum urazowego jest implementacja wojskowych doświadczeń z misji do warunków krajowych – wyjaśniał dyrektor Instytutu.

Przykładem takiego wykorzystania wiedzy wojskowej i współpracy z siłami specjalnymi jest jedyna w Polsce pompa do szybkich przetoczeń. Do warszawskiego szpitala na Szaserów trafiła ona z Afganistanu, gdzie używali jej polscy specjalsi. Urządzenie, które jest w stanie przetoczyć 700 ml krwi w ciągu minuty (człowiek ma w organizmie około 5 l krwi), ratuje życie rannych, u których doszło do masowego krwotoku w wyniku, na przykład, postrzału czy wypadku. – W takiej sytuacji przetaczanie krwi zwykłymi zestawami kroplowymi skończy się śmiercią, bo niedotleniony mózg nie może czekać na tak powolną dostawę krwi – tłumaczył ppłk dr n. med. Robert Brzozowski, kierownik Zakładu Medycyny Pola Walki WIM.

Polska SOMA

W trakcie obrad TacMed-WIM lekarze z WIM-u, przedstawiciele wojsk specjalnych, Biura Ochrony Rządu i policyjni antyterroryści dyskutowali m.in. o najnowszych metodach ratownictwa pola walki opartych na zasadach TCCC (Tactical Combat Casualty Care – TC3, czyli taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym).

Organizatorzy chcą, aby konferencja służąca wymianie doświadczeń medyków służb specjalnych oraz wdrażaniu nowych koncepcji udzielania pomocy na polu walki stała się wydarzeniem cyklicznym. – Chcemy skorzystać z doświadczeń amerykańskiego stowarzyszenia SOMA (Special Operations Medical Association), które corocznie organizuje konferencje poświęcone medycynie taktycznej oraz pola walki – mówił ppłk Brzozowski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr Kraczkowski
1473940020
Helikoptery medyczne dzielą się na zwykłe ratunkowe, transportowe medycyny intensywnej oraz ratunkowe medycyny intensywnej. Wszystkie mają wspólną centralę dyspozycyjną, ale ratunkowe medycyny intensywnej mają dodatkowo własną centralę, bo kierowane są do wypadków wymagających leczenia już na pokładzie helikoptera, a ich wyposażenie jest prawie iedentyczne z wyposażeniem szpitalnych oddziałów medycyny intensywnej. _____Gdy kupimy już helikoptery Airbusa H225M Caracal, to powinniśmy jeden lub dwa wyposażyć wzorcowo jako latającą salę chirurgiczną medycyny intensywnej, a wojsko włączyłoby się tym helikopterem lub dwoma do centrali dyspozycyjnej medycyny intensywnej, aby pomagać w wypadkach kolejowych, lotniczych, samochodowych lub przemysłowych. ______Na dłuższą metę chirurdzy nie mogą pracować zagrbieni, a Caracal jest nieco za niski, a zatem musielibyśmy później, przy wyższym PKB, kupić helikoptery o kabinie większej niż Caracale i pozwalającej na wyprostowanie się lekarza i wygodną pracę w czasie lotu, do tego może nawet mobilny tomograf komputerowy. Trzeba pamiętać, że w razie walki ranni żołnierze muszą niekiedy za długo czekać na możliwość lądowania helikoptera - bez natychmiastowych działań chirurga na pokładzie helikoptera żołnierz często umarłby zanim doleciałby do szpitala polowego.
D1-31-D4-AA

Iskra – dama polskiego lotnictwa
 
Czerwoni w odwrocie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ważka bliżej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Nowy wiceminister w MON
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stulatka hydrografia
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nauka zimowego pływania
Szturmani na Lipie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Obradowała Rada Gabinetowa
Chciałem walczyć z Niemcami
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Darłowo czeka na śmigłowce
Własne interesy Europy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
For the Right Cause
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iran uderza w USA
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żyj zdrowiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO