moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręt flagowy 6 Floty USA zacumuje w Gdyni

Amerykański okręt dowodzenia USS „Mount Whitney” zawinie dziś po południu do Gdyni. Jednostka brała udział w ćwiczeniach „Baltops-16”, a teraz składa wizyty w bałtyckich portach. Marynarze m.in. rozegrają mecz z reprezentacją polskiej 3 Flotylli Okrętów i spotkają się z podopiecznymi domu pomocy społecznej.


W Gdyni USS „Mount Whitney” pojawi się około godziny 17.30. Okręt stanie w porcie handlowym i jak zwykle będą temu towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności. Podczas wizyt w zagranicznych miastach nabrzeże, przy którym cumują Amerykanie, odgradzane jest zaporą z kontenerów. Pilnują jej uzbrojeni marynarze, całodobowa straż trzymana jest także na pokładzie okrętu. Takie zasady obowiązują od 2000 roku, po tym, jak w Jemenie zaatakowany został niszczyciel USS „Cole”. W burtę okrętu uderzyła łódź wypełniona materiałami wybuchowymi. Eksplozja zabiła 17 marynarzy, a raniła 39.

USS „Mount Whitney” brał udział w manewrach „Baltops-16”. Po ich zakończeniu pozostał na Bałtyku i składa wizyty w portach sojuszniczych państw. Gospodarzem tej gdyńskiej wizyty jest 3 Flotylla Okrętów. – Wyznaczyliśmy dwóch oficerów łącznikowych, którzy na czas jej trwania mają służyć Amerykanom wszelką pomocą – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 FO.

W najbliższych dniach amerykańscy żołnierze zamierzają rozegrać mecz piłkarski z reprezentacją flotylli, zaś dowódca USS „Mount Whitney” będzie rozmawiał z kmdr. Krzysztofem Jaworskim, który od kilku miesięcy stoi na czele 3 FO. Na tym jednak nie koniec. – Amerykanie chcą odwiedzić miejscowy dom pomocy społecznej – zapowiada Agnieszka Jakowiecka z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Kiedy odwiedzają zagraniczne porty, często włączają się w różne przedsięwzięcia społeczne czy też proszą o możliwość spotkania z mieszkańcami – dodaje. Niestety, ze względów bezpieczeństwa nie otworzą dla nich pokładu swojego okrętu.

Amerykańska jednostka to okręt dowodzenia typu Blue Ridge. Został zbudowany przez stocznię w Newport. Do służby wszedł na początku 1971 roku. Obecnie jest jednostką flagową 6 Floty Stanów Zjednoczonych i stacjonuje we włoskiej Gaecie. USS „Mount Whitney” ma 194 metry długości, blisko 33 metry szerokości i niemal dziewięć metrów zanurzenia. Jego wyporność została obliczona na 18,4 tysiąca ton, osiąga prędkość 23 węzły. Załoga liczy kilkuset marynarzy. Na uzbrojenie okrętu składają się dwa systemy CIWS Phalanx przeznaczone do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów przeciwnika, dwie armaty automatyczne kalibru 25 milimetrów oraz cztery karabiny maszynowe 12,7 milimetra . Na pokładzie jednostki stacjonuje śmigłowiec lotnictwa morskiego.


USS „Mount Whitney” brał udział w licznych misjach. W 2008 roku włączył się w operację „Assured Delivery”, która niosła pomoc humanitarną poszkodowanym w wojnie Gruzji z Rosją. Trzy lata później okręt wyruszył na misję nadzorującą wprowadzenie rezolucji ONZ w sprawie Libii. Wiązała się ona między innymi z wprowadzeniem zakazu lotów nad krajem, w którym trwała wojna domowa.

– W ostatnich latach amerykańskie okręty zawijają do Gdyni regularnie – przypomina kpt. mar. Płonecki. W tym roku miasto, w którym znajduje się największa baza polskiej marynarki, odwiedził niszczyciel USS „Donald Cook”. W ubiegłym roku w porcie wojennym stanęły trzy jednostki biorące udział w manewrach „Baltops-15”: okręt desantowy USS „San Antonio”, krążownik rakietowy USS „Vicksburg” oraz niszczyciel „Jason Dunham”. W 2014 roku wizytę w Gdyni złożył niszczyciel USS „Oscar Austin”.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Seaman Alyssa Weeks / US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Amerykanie odmładzają F-16
Promocja oficerska w AWL
Laserowa artyleria US Army
Defendery 2020: RobUV
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Defilada na święto dywizji
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kraken dla Kormoranów
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ku czci roku 1918 i 1920
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
16 Dywizja najlepsza!
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ryzykowne remedium
Zostań studentem ASzWoj
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Defender 2020: Symulator Pioruna
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ochotnik do Auschwitz
Następca Honkera na MSPO
Dekady za wcześnie
„Aviation Detachment” w Łasku
Nadchodzi Armia Fight Night!
A więc wojna...
Groty dla podchorążych WAT-u
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kraby kontra okręt
Październik pod znakiem Tallboya
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kabina do zadań specjalnych
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 kończą misję w Estonii
Bohaterska obrona wzgórza 385
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybciej do wojska
Trenują, aby szkolić innych
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO