moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręt flagowy 6 Floty USA zacumuje w Gdyni

Amerykański okręt dowodzenia USS „Mount Whitney” zawinie dziś po południu do Gdyni. Jednostka brała udział w ćwiczeniach „Baltops-16”, a teraz składa wizyty w bałtyckich portach. Marynarze m.in. rozegrają mecz z reprezentacją polskiej 3 Flotylli Okrętów i spotkają się z podopiecznymi domu pomocy społecznej.


W Gdyni USS „Mount Whitney” pojawi się około godziny 17.30. Okręt stanie w porcie handlowym i jak zwykle będą temu towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności. Podczas wizyt w zagranicznych miastach nabrzeże, przy którym cumują Amerykanie, odgradzane jest zaporą z kontenerów. Pilnują jej uzbrojeni marynarze, całodobowa straż trzymana jest także na pokładzie okrętu. Takie zasady obowiązują od 2000 roku, po tym, jak w Jemenie zaatakowany został niszczyciel USS „Cole”. W burtę okrętu uderzyła łódź wypełniona materiałami wybuchowymi. Eksplozja zabiła 17 marynarzy, a raniła 39.

USS „Mount Whitney” brał udział w manewrach „Baltops-16”. Po ich zakończeniu pozostał na Bałtyku i składa wizyty w portach sojuszniczych państw. Gospodarzem tej gdyńskiej wizyty jest 3 Flotylla Okrętów. – Wyznaczyliśmy dwóch oficerów łącznikowych, którzy na czas jej trwania mają służyć Amerykanom wszelką pomocą – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 FO.

W najbliższych dniach amerykańscy żołnierze zamierzają rozegrać mecz piłkarski z reprezentacją flotylli, zaś dowódca USS „Mount Whitney” będzie rozmawiał z kmdr. Krzysztofem Jaworskim, który od kilku miesięcy stoi na czele 3 FO. Na tym jednak nie koniec. – Amerykanie chcą odwiedzić miejscowy dom pomocy społecznej – zapowiada Agnieszka Jakowiecka z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Kiedy odwiedzają zagraniczne porty, często włączają się w różne przedsięwzięcia społeczne czy też proszą o możliwość spotkania z mieszkańcami – dodaje. Niestety, ze względów bezpieczeństwa nie otworzą dla nich pokładu swojego okrętu.

Amerykańska jednostka to okręt dowodzenia typu Blue Ridge. Został zbudowany przez stocznię w Newport. Do służby wszedł na początku 1971 roku. Obecnie jest jednostką flagową 6 Floty Stanów Zjednoczonych i stacjonuje we włoskiej Gaecie. USS „Mount Whitney” ma 194 metry długości, blisko 33 metry szerokości i niemal dziewięć metrów zanurzenia. Jego wyporność została obliczona na 18,4 tysiąca ton, osiąga prędkość 23 węzły. Załoga liczy kilkuset marynarzy. Na uzbrojenie okrętu składają się dwa systemy CIWS Phalanx przeznaczone do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów przeciwnika, dwie armaty automatyczne kalibru 25 milimetrów oraz cztery karabiny maszynowe 12,7 milimetra . Na pokładzie jednostki stacjonuje śmigłowiec lotnictwa morskiego.


USS „Mount Whitney” brał udział w licznych misjach. W 2008 roku włączył się w operację „Assured Delivery”, która niosła pomoc humanitarną poszkodowanym w wojnie Gruzji z Rosją. Trzy lata później okręt wyruszył na misję nadzorującą wprowadzenie rezolucji ONZ w sprawie Libii. Wiązała się ona między innymi z wprowadzeniem zakazu lotów nad krajem, w którym trwała wojna domowa.

– W ostatnich latach amerykańskie okręty zawijają do Gdyni regularnie – przypomina kpt. mar. Płonecki. W tym roku miasto, w którym znajduje się największa baza polskiej marynarki, odwiedził niszczyciel USS „Donald Cook”. W ubiegłym roku w porcie wojennym stanęły trzy jednostki biorące udział w manewrach „Baltops-15”: okręt desantowy USS „San Antonio”, krążownik rakietowy USS „Vicksburg” oraz niszczyciel „Jason Dunham”. W 2014 roku wizytę w Gdyni złożył niszczyciel USS „Oscar Austin”.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Seaman Alyssa Weeks / US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
 
WBH upublicznia swoje archiwa
Jakie zmiany w mundurówce?
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Amerykanie odmładzają F-16
Trudny rok na misjach
Taktyka w Górach Izerskich
Test gotowości obrony kraju
IBCS dla Polski
Krok po kroku do cyberwojska
Obrady ministrów obrony NATO
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Saperzy zimą otworzą ogień
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pustynna burza wokół Husajna
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Najlepsi wśród „górali”
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
Nurkowie w głębinach
Laserowa artyleria US Army
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
VIII zmiana PKW gotowa na misję
155 mm dla US Army
Armia Fight Night znów w akcji
Jest Warszawa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Hartowanie spadochroniarzy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Symulator Orlika w Dęblinie
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Kwalifikacja odbędzie się …
Komandosi znad Garigliano
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Meta podsumowała komandoskie biegi
Trudny egzamin przed misją
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko walczy z COVID-19
„Tarzan” wróci do domu
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Na straży niebieskiej linii
Kutno w sieci LogHubs
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kuźnie oficerskich kadr
Otworzyli bramy Auschwitz
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Ukraiński kurs na Zachód
Powstali przeciw carskiej potędze
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Jakość jest dla mnie priorytetem
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO