moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg: NATO wzmocni wschodnią flankę

Sojusz Północnoatlantycki zwiększy swoją obecność na wschodzie dzięki ustanowieniu wielononarodowych sił rotacyjnych – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO po spotkaniu z ministrem obrony Antonim  Macierewiczem. W Polsce oraz w krajach bałtyckich mają stacjonować 4 bojowe grupy batalionowe. Szczegóły w tej sprawie zostaną ustalone w lipcu na szczycie NATO.


– Podczas szczytu NATO w Warszawie Sojusz podejmie kroki wzmacniające naszą współpracę i bezpieczeństwo – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO po rozmowie z ministrem obrony Antonim  Macierewiczem. Stoltenberg wyjaśnił, że Sojusz zwiększy swoją obecność na wschodzie, wysyłając wielonarodowe siły rotacyjne i tworząc magazyny sprzętu wojskowego, m.in. w Polsce. – Dzięki temu NATO okaże swoją siłę i solidarność – dodał szef Sojuszu.

Przełomowy szczyt

Dwudniowa wizyta w Polsce Jensa Stoltenberga jest poświęcona ostatniej fazie przygotowań do szczytu państw NATO, który w Warszawie odbędzie się 8–9 lipca. Stoltenberg podkreślał, że spotkanie będzie miało miejsce w krytycznym momencie. – Problemem jest Rosja, która zastrasza swoich sąsiadów i zmienia granice siłą, widzimy też coraz większy niepokój w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a także rosnące wyzwania związane z terroryzmem i cyberterroryzmem – wyliczał sekretarz NATO.

Także minister Antoni Macierewicz podkreślał, że „warszawski szczyt będzie miał przełomowe i historyczne znaczenie dzięki jedności wszystkich członków NATO, która w obecnej sytuacji jest najważniejsza”.

Stoltenberg zaznaczył, że Sojusz odpowiada na wyzwania wzmacniając współpracę i siły odpowiedzi, a decyzje mają charakter defensywny. – Staramy się też rozszerzać obszar stabilności poza nasze granice i pomagać sąsiadom budować podstawy bezpieczeństwa – zaznaczył szef NATO. Mówił także, że Polska jest kluczowym sojusznikiem, który wnosi znaczący wkład we współpracę i daje dobry przykład wydając 2 proc. PKB na obronność. Taki właśnie poziom budżetu obronnego rekomenduje swoim członkom NATO.

Wschodnia i południowa flanka

Minister Antoni Macierewicz podkreślał, że sekretarz generalny NATO zadeklarował, iż w Polsce i krajach bałtyckich będą rotacyjnie stacjonowały cztery batalionowe grupy bojowe, które będą liczyły ponad 1000 żołnierzy. – W Polsce zostaną też usytuowane stałe składy uzbrojenia, co umocni bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – dodał szef MON.

Macierewicz zaznaczył także, że dbając o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, nie wolno zapominać o jej południowych granicach. – Nasze misje rozpoczęte przez ORP Kościuszko będę kontynuowane w innych wojskowych formach jako misje szkoleniowe, wsparcia czy obserwacyjne – mówił szef MON. Nawiązał w ten sposób do decyzji o wysłaniu w rejon Morza Śródziemnego fregaty rakietowej, która ma wesprzeć sojuszniczą operację humanitarną związaną z kryzysem migracyjnym.

Dziś jeszcze Jens Stoltenberg spotka się z premier Beatą Szydło i szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Wczoraj szef Sojuszu rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


68W znaczy ratownik
 
Raki strzelały na Bałkanach
Niezwyciężeni znowu trenują
Wojskowe szkolenie dla studentów
Lotem przeciw bolszewikom
Trening medyczny przed misją
Iranian Chess Game
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gavia na Atlantyku
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatni bój wojny obronnej
Wypadek saperów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
68W Means Lifesaver
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Rozpoczynamy nową erę
„Albatros” już na wodzie
Nowa misja i nowy sprzęt
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Snajper walczy także z wiatrem
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Rescue Like You Would in a War
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Klasy wojskowe po nowemu
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Groty i VIS-y dla armii
Kolejne Raki dla wojska
Cienka niebieska linia
Wabik z WAT-u
Bożeny do modyfikacji
Thin Blue Line
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Niechciany traktat
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jani, cudem ocalony
Silesian Life Pictures
Życie po zdjęciu munduru
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nóż komandosa zdobyty
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Fort zagłady
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO