moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kościuszko” wesprze okręty NATO

Polska skieruje na Morze Egejskie fregatę rakietową ORP „Kościuszko” – zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas wizyty w Grecji. Polski okręt będzie współdziałał z jednostkami Stałego Zespołu Okrętów NATO. Cel: pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na południu Europy.


– Jesteśmy absolutnie zdecydowani współdziałać z Grecją, pomagać na tyle, na ile to możliwe w tej bardzo trudnej sytuacji – podkreślał minister Antoni Macierewicz podczas konferencji po spotkaniu z greckim ministrem obrony narodowej Panosem Kammenosem. Poinformował, że polski rząd przekaże Grekom z myślą o uchodźcach tysiąc pakietów medycznych. Na tym jednak nie koniec. – W najbliższym czasie fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” dołączy do innych okrętów NATO wspierających Grecję – zapowiedział szef polskiego MON.

Na Morzu Egejskim operuje Stały Zespół Okrętów NATO (SNMG2), składający się z fregat i niszczycieli. Decyzja o rozpoczęciu misji zapadła w marcu tego roku. Wnioskowały o to Niemcy, Turcja i Grecja. Załogi okrętów mają przede wszystkim patrolować szlaki, którymi na Stary Kontynent przedostają się nielegalni imigranci i uchodźcy. Dane o przemycie ludzi mają przekazywać rządom zainteresowanych państw. Jak czytamy w uzasadnieniu misji, ma ona „przyczynić się do przecięcia szlaków nielegalnej migracji w tym regionie Europy”. – Oczywiście, jeśli zdarzy się przypadek, że życie ludzkie będzie zagrożone, to będziemy udzielać pomocy. To nasz obowiązek – podkreślał wiosną niemiecki kadm. Jorg Klein.

ORP „Kościuszko” na Morzu Egejskim miałby się pojawić jeszcze w czerwcu. Na razie załoga przygotowuje się w Gdyni do misji. Okręt został wycofany z „Anakondy”, największych w tym roku ćwiczeń polskiej armii. Marynarze są jednak powściągliwi w informowaniu o szczegółach. Jak zastrzegają, czekają jeszcze na ostateczne decyzje i dokumenty. Podczas misji fregacie towarzyszyć ma śmigłowiec pokładowy SH-2G. – Realizujemy normalne szkolenie bojowe, które przygotowuje nas do współdziałania z zespołami okrętów – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy. Ostatnio załoga śmigłowca ćwiczyła strzelanie z karabinu pokładowego – najpierw na poligonie lądowym w Nadarzycach, a potem na poligonie morskim. – Śmigłowiec musi być przygotowany do ubezpieczania grup abordażowych, które w niebezpiecznych rejonach wchodzą na pokład podejrzanych jednostek, by je kontrolować – tłumaczy kmdr ppor. Cichy.

Tymczasem polscy marynarze i lotnicy działali już na południu Europy. W skład zespołu SNMG1 dwukrotnie wchodziła fregata ORP „Gen. K. Pułaski”. Działo się to w latach 2006 i 2008. Okręt wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G operował na Morzu Śródziemnym oraz Morzu Czarnym. Brał też udział w operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour”. Wiązała się ona z monitoringiem szlaków żeglugowych na Morzu Śródziemnym, by zapobiec ewentualnemu przemytowi ludzi i broni. Podczas jednej z misji załoga SH-2G ocaliła życie nielegalnym imigrantom, którzy usiłowali przedostać się z Algierii do Hiszpanii. – Płynęli jednosilnikową łodzią, a my trafiliśmy na nich sto mil od najbliższego lądu – opowiadał portalowi polska-zbrojna.pl kpt. pil. Sebastian Bąbel, dowódca SH-2G.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej RP

dodaj komentarz

komentarze

~KATHY
1464590400
JA RÓWNIEŻ JESTEM ZA TYM ABYŚMY IM POMOGLI TYLKO I WYŁĄCZNIE W SPRAWIE UZBROJENIA, ALE NA ICH TERENACH. MARTWI MNIE POPROSTU W JAKICH WARUNKACH PRACY BĘDĄ MUSIELI SAMI KOMUŚ POMAGAĆ.
5E-C4-5F-44
~boss
1464170580
KATHY a na projecie 205 osa morki to klimy nie bylo fakt baltyk ale patrze na to wszystko ,to dac syryczykom pomoc ,uzbrojenia ale niech walczą o swoj kraj a nie uciekaja po social do ..EUROPY
56-E0-1B-7F
~KATHY
1464154860
klimatyzacje naprawić trzeba w pierwszej kolejności!!! w wielkie upały bez klimy zamknięci w puszce paranoja
5E-C4-5F-44
~boss
1464102060
z czalym szacunkiem dla wspanialej zalogi ..poprzednia wladza 8 lat nic nie robila okret 40 lat 15 pod RP z pulaskim tylko ..modulami ,czesciami sie wymieniaja ,kto tam doplynie
8E-2E-3D-A6

Polska członkiem Eurokorpusu
 
Rodzeństwo na medal
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Misja nie tylko wojskowa
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Gotowi na arktyczne zimno
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Pierwszy krok do zawodowców
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nauka kruszenia lodu
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Spotkanie Rady NATO–Rosja
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Bez AK, ale nadal w walce
Survival w Kosowie
Saperzy rozminowują Kłaj
Jak Perun z Piratem
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Keeping Guard on Integrity
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Konkurs pamięci o Katyniu
Na granicy (na razie) spokojniej
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zima, skały i kawalerzyści
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
W BBN o sytuacji na granicy
Spędź ferie z WOT
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Oczy na wschodnią flankę
Legionowski szpital niemal gotowy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Otwarte bramy Auschwitz
W Brukseli o przyszłości NATO
Strzały na granicy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Wiedza, która ratuje życie
Nowe garaże dla Leopardów
Zielony, żółty czy czerwony?
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nowa Rada przy prezydencie
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Walka, która poruszyła Europę
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Na wolność przez dwa mury
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO