moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Białej Podlaskiej cenią polskie tradycje wojskowe

Zapisali nie tylko chlubną kartę w wojnie polsko-rosyjskiej. Zapisali się też w dziejach miasta, w którym stacjonowali. Pułku w mieście już nie ma – lecz jego tradycja jest wciąż żywa. Biała Podlaska po raz drugi, staraniem swego prezydenta, zorganizowała święto 34 Pułku Piechoty.

– Naród winien jest wdzięczność żołnierzom za to, że bronią granic Ojczyzny. To jeden z ważnych zapisów Konstytucji 3 Maja, której kolejną rocznicę niedawno świętowaliśmy – powiedział Bartłomiej Misiewicz, szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, podczas reaktywowanego w Białej Podlaskiej święta 34 Pułku Piechoty. – Dzisiaj naszym zadaniem jest pamięć o nich, o naszych przodkach – dodał.

– Wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i Polaków. Mamy konkretne postulaty na szczyt NATO. Chcemy stałej rotacyjnej obecności wojsk sojuszu, chcemy, żeby były tutaj wojska amerykańskie. Ale to nie zmienia faktu, że modernizujemy też polskie wojsko. Zależy nam na tym, żeby polska armia i polscy żołnierze mieli jak najnowocześniejszy sprzęt, tak aby mogli skutecznie bronić naszej Ojczyzny. Mówię to też dlatego, że możemy się różnić, jeżeli chodzi o wiarę, poglądy, o myśli, o to, jak żyjemy. Ale w sprawach fundamentalnych, a taką jest bezpieczeństwo państwa, musimy wszyscy mówić jednym głosem – powiedział Bartłomiej Misiewicz. Podkreślił przy tym wagę podjętej przez ministra obrony narodowej decyzji o wzmocnieniu wschodniej ściany Polski, która w istotny sposób wpłynie na poczucie bezpieczeństwa jej mieszkańców.

REKLAMA

Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej, przypomniał w swym wystąpieniu związki miasta z Wojskiem Polskim i fakt, że nad bialskim niebem całkiem niedawno szkolili się piloci Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego. Podkreślił, że miasto wciąż dysponuje infrastrukturą do takich ćwiczeń. Jak powiedział prezydent, tradycja 34 Pułku Piechoty to nie tylko walka i obrona miasta. Wokół garnizonu rozwijało się życie towarzyskie, kulturalne, sportowe. Żołnierze brali udział we wszystkich uroczystościach, imprezach i festynach, jakie odbywały się w mieście. Czuli życzliwość i szacunek mieszkańców i potrafili się im odwdzięczyć. Organizowali defilady, pokazy, budowali kościoły. Pierwsze boisko, jakie powstało w Białej Podlaskiej, zostało także wybudowane przez 34 Pułk Piechoty i do dziś służy studentom Akademii Wychowania Fizycznego.

W uroczystościach upamiętniających żołnierzy 34 Pułku Piechoty wzięła udział Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych, orkiestra wojskowa z Dęblina, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, posłowie i senatorowie, radni oraz poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych, a także goście z Brześcia, Litwy i Niemiec. Świętowanie rozpoczęło się pod pomnikiem 34 Pułku Piechoty, który w Białej Podlaskiej stanął w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, jeszcze podczas stacjonowania wojska w mieście. Pod pomnikiem złożono kwiaty, zaś wieczorem odbyła się msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 34 Pułku Piechoty. Jej uczestnicy przemaszerowali następnie na cmentarz do kwatery żołnierzy pułku, gdzie odbył się Apel Poległych.

Delegacja 34 Pułku Piechoty u prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Wręczenie prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu odznaki pułkowej przez delegację 34 Pułku Piechoty. Widoczni od lewej: pułkownik Jan Głogowski, Ignacy Mościcki, podpułkownik Franciszek Grabowski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

34 Pułk Piechoty stacjonował w Białej Podlaskiej w latach 1918–1939. Jego żołnierze brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, jednak z powodu dotkliwych strat poniesionych pod Jabłonką zabrakło ich na polu słynnej bitwy warszawskiej. Prawdopodobnie walki stoczone pod Kobylanami były powodem, dla którego oficerowie bardzo zżyli się z Podlasiem i stacjonowali tu w czasie pokoju. Formacja walczyła w kampanii wrześniowej. Ostatnie bataliony złożyły broń 2 października 1939 roku. Dowódcami pułku byli: Aleksander Narbut-Łuczyński (19181920), Ludwik Bittner (19201930), Franciszek Grabowski (19301934), Jan Świątecki (193438) i Wacław Budrewicz (19381939).

Święto 34 Pułku Piechoty, przypadające na 8 maja, odbywa się z okazji zwycięstwa nad Dnieprem w 1920 roku. To także dzień, w którym w 1933 roku odsłonięto pomnik pułku, znajdujący się w Białej Podlaskiej przy ulicy Warszawskiej.

Katarzyna Pasieczna

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
 
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Super Warrior w GROM-ie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Świętuj z żołnierzami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Strzelnice dla terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Sprawdzony sojusznik
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej celowników z PCO dla wojska
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Na misjach święta inne niż zwykle
Dla odważnych i walecznych
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Bon turystyczny także w wojsku
Tak się zostaje prymusem
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Biblią w bolszewików
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Szarża „Hallerczyka”
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Polsko-amerykańska współpraca
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Trwała odporność terytorialsów
Chemicy do zadań specjalnych
Kierunek: misja
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie znów w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO