moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nominacja dla szefa Sztabu Generalnego WP

Gen. Mieczysław Gocuł odebrał dziś z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To druga z kolei kadencja generała na tym stanowisku. Rozpocznie się ona 7 maja. – Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii. Trzeba ją wyposażyć w najlepszy dostępny sprzęt – zapowiedział zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

– Ta nominacja to jednoznaczna ocena pana dotychczasowej pracy – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Pierwsza kadencja generała Mieczysława Gocuła na stanowisku szefa SGWP rozpoczęła się w maju 2013 roku. Został wyznaczony na to stanowisko przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wcześniej był I zastępcą gen. Mieczysława Cieniucha, który obowiązki szefa SGWP objął po katastrofie smoleńskiej. – Dziękuję za tę służbę, która rozpoczęła się decyzją poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, trwała w okresie jego prezydentury i w pierwszym okresie mojej. I tamtą decyzję, i pańską pracę oceniam pozytywnie, zresztą nie tylko ja – podkreślił Andrzej Duda, przypominając, że konsultował tę nominację z premier Beatą Szydło oraz ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. – Oboje dobrze oceniają służbę generała Gocuła – mówił prezydent. Premier i szef MON byli obecni na uroczystości w Pałacu Prezydenckim i złożyli szefowi SGWP gratulacje.

Prezydent w swym wystąpieniu sporo miejsca poświęcił zadaniom, które czekają generała Gocuła. – Trzeba w sposób konsekwentny kontynuować dotychczasowe prace, zwłaszcza dotyczące wojskowego elementu związanego ze zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Przed wojskiem również wielkie manewry NATO „Anakonda-16”, które w czerwcu odbędą się na poligonach w całej Polsce – zaznaczył Andrzej Duda. Podkreślił też potrzebę zmian w polskim wojsku. – Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii. Przede wszystkim jej elementu obronnego, a to oznacza modernizację. Przeprowadzić ją trzeba, po pierwsze, bardzo dobrze od strony planistycznej, po drugie – wyposażyć polską armię w najlepszy dostępny sprzęt, po trzecie – zrobić to mądrze – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

REKLAMA

– Generał Gocuł zapowiedział szczegółowy plan zmian, jakie mają nastąpić w wojsku. – „Program rozwoju sił zbrojnych”, przygotowywany do zatwierdzenia w tym roku, będzie obejmował transformację systemu obronnego państwa i szeroko rozumianą modernizację techniczną. Kolejna kwestia to przebudowa systemu dowodzenia i kierowania, zarówno w czasie pokoju, jak i kryzysu oraz wojny – wymieniał. Szef SGWP przypomniał, że ma powstać nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska obrony terytorialnej, ale będą też przebudowywane relacje między najważniejszymi dowódcami oraz MON. – Ma to być uporządkowanie systemu dowodzenia w kierunku jednoosobowego dowodzenia i jednoosobowej odpowiedzialności – wyjaśnił generał. Dodał również, że trzeba zadbać o właściwą obecność wojsk NATO na wschodniej flance, w tym w Polsce, „aby zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju”.

Szef Sztabu Generalnego WP przyznał, że zarówno stawiane mu zadania, oczekiwania wobec niego, jak i odpowiedzialność, są ogromne. – Ale dzisiaj chyba trudno mieć mniejsze wymagania. Takie są czasy. Bezpieczeństwo globalne, regionalne, ale i to dotyczące bezpośrednio granic RP wymuszają na nas lepszą służbę, entuzjazm i przede wszystkim pasję w codziennym działaniu – ocenił generał.

Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o ponownym mianowaniu gen. Mieczysława Gocuła na szefa Sztabu Generalnego WP 29 kwietnia. Została ona ogłoszona 2 maja – w Dniu Flagi. Dziś zwierzchnik sił zbrojnych wręczył generałowi nominację. 

Ewa Korsak / PAP

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek: Drawsko Pomorskie
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Gotowi na „Defendera”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Specjalsi świętują
Co z tegorocznym MSPO?
„Ratownik” od nowa
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wojsko przeciw wirusowi
Ostatnie prace przed „Defenderem”
MON nie wycofuje się z MSPO
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Army of Medics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Partyzanci rozgromili ubeków
Polskie porty bardziej otwarte
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Podchorążowie za sterami Bielików
Przeciwlotnicza Sona
Prawdziwi wojownicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Święto żołnierzy służących na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie odmładzają F-16
„Harpun” do walki
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Agent w generalskich szlifach
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Widzieć i nie być widzianym
Sukcesy sportowców w mundurach
Online z mistrzami sportu
Patrioty z polskimi przyczepami
Ćwiczenia z torpedą
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koniec kijowskiego snu
„Spartan” znów na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na zakupy do sklepu AMW
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Pracowity tydzień flotylli
Na misjach święta inne niż zwykle
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Rubiny w walce z epidemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO