moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza tworzenie brygad obrony terytorialnej

Będzie pełnowartościowym rodzajem sił zbrojnych. Ma podnosić bezpieczeństwo państwa i morale społeczeństwa. Trzy pierwsze brygady obrony terytorialnej zaczną działać na przełomie 2016 i 2017 roku, a istotną rolę będą w nich odgrywali członkowie organizacji proobronnych i uczniowie klas mundurowych. Antoni Macierewicz podpisał dziś koncepcję utworzenia OT.

W tym samym dniu, w którym minister przypieczętował utworzenie obrony terytorialnej, zwołano też odprawę kadry kierowniczej MON. – To pierwsza odprawa nowego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji społeczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło oraz prezydenta Andrzeja Dudę – mówił dziś Antoni Macierewicz. Podkreślał przy tym, iż ważne jest, że „właśnie w tym momencie nastąpiło rozpoczęcie realizacji” koncepcji, czyli tworzenia obrony terytorialnej kraju.

Szef resortu obrony potwierdził, że pierwsze trzy brygady OT powstaną na przełomie 2016 i 2017 roku, a do „2019 roku kraj zostanie pokryty” kolejnymi formacjami. Jak mówił w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl płk Krzysztof Gaj, współtwórca koncepcji obrony terytorialnej, owe trzy brygady zostaną teraz utworzone w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. A docelowo w każdym powiecie powstanie jedna kompania OT, czyli łącznie będzie ich 380. – Tym samym Wojsko Polskie uzyska kolejny, pełnoprawny rodzaj sił zbrojnych – zaznaczył Macierewicz. Dodał też, że istotną rolę w tworzeniu i funkcjonowaniu poszczególnych jednostek obrony terytorialnej odegrają członkowie organizacji proobronnych i uczniowie klas mundurowych.

REKLAMA

Utworzenie formacji OT – zwracał uwagę minister – jest konieczne nie tylko z tego powodu, „że wszystkie armie posiadają taką strukturę, ale także dlatego, iż wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja w kraju”. – Polska jest zagrożona militarnymi działaniami naszego wschodniego sąsiada, który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i systematycznie, od 2008 roku, podejmuje kroki mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie – mówił Antoni Macierewicz.

Obrona terytorialna, zgodnie z zapowiedziami szefa MON, ma również odgrywać ważną rolę w dziele przywracania w życiu społecznym odpowiedniego miejsca dla patriotyzmu i wychowania – ideologicznego i wojskowego. – Przez ostanie dwadzieścia lat zachłysnęliśmy się wolnością i zachłysnęliśmy się bezpieczeństwem – tłumaczył minister. – Wolność i poczucie bezpieczeństwa były wartościami, o które walczyliśmy przez ubiegłe kilkadziesiąt lat, ale nie powinniśmy rezygnować z rozbudowy i umacniania tego, co spaja każdy naród, czyli armii silnej i zdolnej zarówno do obrony, jak i działań pokojowych – dodał. Szef MON zaznaczył, że powinniśmy dbać o wartości narodowe i chrześcijańskie, które prezentowały poprzednie pokolenia, gdyż to one są „podstawą ogólnoświatowej świadomości cywilizacyjnej”. Zapowiedział, że będą one także „podstawą rekonstrukcji ideowej armii”, o której będą mówili przedstawiciele MON na dzisiejszej odprawie.

W uroczystości podpisania koncepcji OT ministrowi towarzyszyli: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Anatol Wojtan. Szef MON złożył też specjalne podziękowania pełnomocnikowi ds. tworzenia OT dr. hab. Grzegorzowi Kwaśniakowi „za uparte dążenie do celu” przy tworzeniu koncepcji oraz płk. Krzysztofowi Gajowi za jej wspieranie (był doradcą ministra ds. obrony terytorialnej, pod koniec 2015 roku powołany na szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 SGWP). – Obrona terytorialna wchodzi w fazę realizacji – zapowiedział na koniec Antoni Macierewicz.

Wojska obrony terytorialnej mają zostać sformowane w ciągu trzech lat. Na posiedzeniach sejmowej oraz senackiej Komisji Obrony, które odbyły się w marcu, poinformowano, że nowy rodzaj sił zbrojnych ma podlegać Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego. Członkami poszczególnych formacji mają być wyszkoleni obywatele, którzy za swoją działalność mają otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 500 złotych miesięcznie. Dr. hab. Grzegorz Kwaśniak podawał też trzy cele budowy OT. Pierwszym jest zwiększenie potencjału odstraszania poprzez wzmocnienie wojsk operacyjnych. Drugim – uzupełnienie działania innych służb poprzez uzyskanie zdolności do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych i antydezinformacyjnych. Natomiast trzecim „wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~etam
1461910260
Brygada obrony terytorialnej + szkolenie wojskowe dla cywili. Każdy uczestnik "wojskowego szkolenia" powinien je kończyć egzaminem z zasad użycia broni. Pozytywny wynik egzaminu i przejście odpowiednich badaniach psychologicznych powinny gwarantować bezpłatne wydanie pozwolenia na broń palną.
34-3C-1C-CC
~mysliwy
1461690300
Zuhy polacy! Historia uczy: teraz juz nie beda czekac az im znow bagnet wsadza w plecy...
82-91-4A-AD
~boss
1461605400
BZDURA lepiej za te pieniadze powolac na 3 miesieczne przeszkolenie kilka poborow i to kontynuowac z innymi niz bawic sie w OT gdzie bedzie mase administracji i paniki
AC-E0-71-83

Morskie początki „Anakondy”
 
Kierunek: Drawsko Pomorskie
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Trzeba rozbić to więzienie!
Koniec kijowskiego snu
Widzieć i nie być widzianym
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie odmładzają F-16
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Na wakacje z WOT
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Obradowała Rada Gabinetowa
Prawdziwi wojownicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Spartan” znów na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Generał Haller przybył w sam czas
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Harpun” do walki
Ćwiczenia z torpedą
Mercedes nie tylko do holowania
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Sukcesy sportowców w mundurach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
„Ratownik” od nowa
Na misjach święta inne niż zwykle
Agent w generalskich szlifach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Polskie porty bardziej otwarte
Białe noce podhalańczyków
„Anakonda” rusza na poligony
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Święto żołnierzy służących na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Transportery płyną na drugi brzeg
Online z mistrzami sportu
Co z tegorocznym MSPO?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO