moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co dalej z Syrią?

Rozejm zawarty pod koniec lutego w Genewie w sprawie Syrii od samego początku miał złą prasę, a strony porozumienia nieustannie oskarżały się o jego wzajemnie naruszanie. Mimo to międzynarodowi obserwatorzy uważają, że „generalnie” zawieszenie broni jest przestrzegane. Co więcej, 14 marca Władimir Putin wycofał główną części kontyngentu rosyjskiego z Syrii. Jednocześnie w Genewie rozpoczęły się rozmowy pokojowe między przedstawicielami rządu Baszszara al-Asada a opozycją. Czy można uznać zatem, że wojna w Syrii powoli dobiega końca?

Amerykańsko-rosyjskie porozumienie o zawieszeniu broni weszło w życie 27 lutego. Rozejm nie dotyczy ugrupowań dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego oraz związanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra. Zgodnie z genewskimi ustaleniami ataki na ich pozycje mogą być nadal prowadzone przez rządową armię syryjską, lotnictwo rosyjskie i koalicję dowodzoną przez USA. Czy obowiązujący od niemal trzech tygodni rozejm jest przestrzegany? Już pierwszego dnia zawieszenia broni popierany przez Arabię Saudyjską tzw. Wysoki Komitet Negocjacyjny, w skład którego wchodzi prawie 100 syryjskich ugrupowań rebelianckich, oskarżył o łamanie porozumienia rząd al-Asada, Rosję i popierany przez Iran libański Hezbollah. Z kolei strona rosyjska zwróciła uwagę na to, że „umiarkowana opozycja” ostrzelała Damaszek. Mimo że rozejm jest kruchy i objął zaledwie jedną trzecią powierzchni kraju, jednak się. utrzymał.

Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, ocenił, że „rozejm w zasadzie się utrzymuje”. Podobnie twierdziła szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Mogherini, specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii, Staffan de Mistura oraz arcybiskup Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Damaszku. Minister spraw zagranicznych Francji, Jean-Marc Ayrault poszedł nawet dalej, mówiąc, że „w Syrii jest realny postęp”.

Prawda jest taka, że mimo militarnego wsparcia ze strony Rosji siły al-Asada są słabe i nie mogą mówić o powodzeniu w walkach. Ponadto przez cały czas w Syrii się krzyżują, a nawet zderzają interesy czynników zewnętrznych: rozejm jest monitorowany przez państwa należące do Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, pod przewodnictwem USA i Rosji. Ambicje włączenia się do procesu decyzyjnego ma Turcja, przeciwna rozwiązaniu konfliktu. Być może z tego powodu kilkakrotnie przesuwano termin rozpoczęcia w Genewie rozmów przedstawicieli rządu syryjskiego i opozycji. W końcu rozpoczęto je 14 marca. W światowych mediach pojawiła się informacja, że Arabia Saudyjska, Katar i Turcja naciskają syryjską opozycję, by wycofała się z rozmów. Rozmowy jednak trwają, choć nie przy jednym stole. Negocjatorzy przebywają w sąsiednich pokojach, między którymi krąży specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii, Staffan de Mistura. Rozmawia on z przedstawicielami rządu al-Asada i opozycji. Rozmowy mają trwać do 24 marca.

Włączenie się we wrześniu 2015 roku Rosji do wojny w Syrii po stronie rządu al-Asada zostało źle przyjęte przez światową opinię publiczną, a zwłaszcza przez USA. Jednak po osiągnięciu porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii, rzecznik Departament Stanu USA powiedział, że „Rosja odegrała wiodącą rolę w czasie rozmów na temat Syrii”. Kilka dni temu przywódcy opozycji syryjskiej zwrócili się do Rosji o ochronę przed Państwem Islamskim.

14 marca prezydent Władimir Putin rozkazał wycofanie głównej części kontyngentu rosyjskiego z Syrii. Mają tam pozostać takie jednostki jak wywiad kosmiczny, drony, dywizjon myśliwców, okręty nawodne i podwodne na Morzu Śródziemnym i Kaspijskim oraz systemy rakietowe S-400 do ochrony jednostek i baz w Tartus i w Hmeymin.

Rosjanie wiele uzyskali, walcząc przez prawie pół roku w Syrii. Po pierwsze, umocnili rząd al-Asada względem opozycji, po drugie zaś, skutecznie potwierdzili swoje aspiracje do roli drugiego, obok USA, bieguna na świecie. Według międzynarodowej opinii Rosja w Syrii osiągnęła założone cele strategiczne i dlatego mogła się wycofać. Wpływowy „New York Times” rolę Rosji podsumował w następujący sposób: „Centralną postacią rozgrywki w Syrii jest Władimir Putin”.

Co dalej z Syrią? Amerykańscy eksperci wyrażają opinię, że Waszyngton nie przewiduje zakończenia wojny w Syrii, natomiast zmierza do ustabilizowania konfliktu, by przekierować uwagę na operacje militarne w Libii. Zmienił się także stosunek do syryjskiego rządu. „New York Times” uważa, że poparcie przez Rosję rządu al-Asada jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji, gdyż zniszczenie istniejącego państwa syryjskiego mogłoby prowadzić do wydania Syrii na łup islamistów.

Jacek Potocki , publicysta zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1458631800
Co dalej ? Należy przekształcić to w konflikt pełniosacalarny . Mocarstwa lubią rywalizować nie u siebie. W pewnych regionach ie ma już cywili a czyste - wraz z pasjonatami i ochotnikami- pole bitwy. Dlaczego nie skorzystać z takiej okazji ? Lepiej tam już na gotowym niż czekać aż się przywlecze do Europy.
4D-A4-83-63

Własne interesy Europy
 
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Rywalizacja strzelców wyborowych
Żyj zdrowiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Czerwoni w odwrocie
Krwawe walki o Monte Cassino
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nauka zimowego pływania
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
O Patriotach na WAT
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Ważka bliżej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Symulatory strzelań Rosomaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Umowa na Harpie podpisana!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Szturmani na Lipie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Darłowo czeka na śmigłowce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
For the Right Cause
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Podziemna potęga
Arsenał Iranu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO