moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co dalej z Syrią?

Rozejm zawarty pod koniec lutego w Genewie w sprawie Syrii od samego początku miał złą prasę, a strony porozumienia nieustannie oskarżały się o jego wzajemnie naruszanie. Mimo to międzynarodowi obserwatorzy uważają, że „generalnie” zawieszenie broni jest przestrzegane. Co więcej, 14 marca Władimir Putin wycofał główną części kontyngentu rosyjskiego z Syrii. Jednocześnie w Genewie rozpoczęły się rozmowy pokojowe między przedstawicielami rządu Baszszara al-Asada a opozycją. Czy można uznać zatem, że wojna w Syrii powoli dobiega końca?

Amerykańsko-rosyjskie porozumienie o zawieszeniu broni weszło w życie 27 lutego. Rozejm nie dotyczy ugrupowań dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego oraz związanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra. Zgodnie z genewskimi ustaleniami ataki na ich pozycje mogą być nadal prowadzone przez rządową armię syryjską, lotnictwo rosyjskie i koalicję dowodzoną przez USA. Czy obowiązujący od niemal trzech tygodni rozejm jest przestrzegany? Już pierwszego dnia zawieszenia broni popierany przez Arabię Saudyjską tzw. Wysoki Komitet Negocjacyjny, w skład którego wchodzi prawie 100 syryjskich ugrupowań rebelianckich, oskarżył o łamanie porozumienia rząd al-Asada, Rosję i popierany przez Iran libański Hezbollah. Z kolei strona rosyjska zwróciła uwagę na to, że „umiarkowana opozycja” ostrzelała Damaszek. Mimo że rozejm jest kruchy i objął zaledwie jedną trzecią powierzchni kraju, jednak się. utrzymał.

Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, ocenił, że „rozejm w zasadzie się utrzymuje”. Podobnie twierdziła szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Mogherini, specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii, Staffan de Mistura oraz arcybiskup Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Damaszku. Minister spraw zagranicznych Francji, Jean-Marc Ayrault poszedł nawet dalej, mówiąc, że „w Syrii jest realny postęp”.

Prawda jest taka, że mimo militarnego wsparcia ze strony Rosji siły al-Asada są słabe i nie mogą mówić o powodzeniu w walkach. Ponadto przez cały czas w Syrii się krzyżują, a nawet zderzają interesy czynników zewnętrznych: rozejm jest monitorowany przez państwa należące do Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, pod przewodnictwem USA i Rosji. Ambicje włączenia się do procesu decyzyjnego ma Turcja, przeciwna rozwiązaniu konfliktu. Być może z tego powodu kilkakrotnie przesuwano termin rozpoczęcia w Genewie rozmów przedstawicieli rządu syryjskiego i opozycji. W końcu rozpoczęto je 14 marca. W światowych mediach pojawiła się informacja, że Arabia Saudyjska, Katar i Turcja naciskają syryjską opozycję, by wycofała się z rozmów. Rozmowy jednak trwają, choć nie przy jednym stole. Negocjatorzy przebywają w sąsiednich pokojach, między którymi krąży specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii, Staffan de Mistura. Rozmawia on z przedstawicielami rządu al-Asada i opozycji. Rozmowy mają trwać do 24 marca.

REKLAMA

Włączenie się we wrześniu 2015 roku Rosji do wojny w Syrii po stronie rządu al-Asada zostało źle przyjęte przez światową opinię publiczną, a zwłaszcza przez USA. Jednak po osiągnięciu porozumienia w sprawie rozejmu w Syrii, rzecznik Departament Stanu USA powiedział, że „Rosja odegrała wiodącą rolę w czasie rozmów na temat Syrii”. Kilka dni temu przywódcy opozycji syryjskiej zwrócili się do Rosji o ochronę przed Państwem Islamskim.

14 marca prezydent Władimir Putin rozkazał wycofanie głównej części kontyngentu rosyjskiego z Syrii. Mają tam pozostać takie jednostki jak wywiad kosmiczny, drony, dywizjon myśliwców, okręty nawodne i podwodne na Morzu Śródziemnym i Kaspijskim oraz systemy rakietowe S-400 do ochrony jednostek i baz w Tartus i w Hmeymin.

Rosjanie wiele uzyskali, walcząc przez prawie pół roku w Syrii. Po pierwsze, umocnili rząd al-Asada względem opozycji, po drugie zaś, skutecznie potwierdzili swoje aspiracje do roli drugiego, obok USA, bieguna na świecie. Według międzynarodowej opinii Rosja w Syrii osiągnęła założone cele strategiczne i dlatego mogła się wycofać. Wpływowy „New York Times” rolę Rosji podsumował w następujący sposób: „Centralną postacią rozgrywki w Syrii jest Władimir Putin”.

Co dalej z Syrią? Amerykańscy eksperci wyrażają opinię, że Waszyngton nie przewiduje zakończenia wojny w Syrii, natomiast zmierza do ustabilizowania konfliktu, by przekierować uwagę na operacje militarne w Libii. Zmienił się także stosunek do syryjskiego rządu. „New York Times” uważa, że poparcie przez Rosję rządu al-Asada jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji, gdyż zniszczenie istniejącego państwa syryjskiego mogłoby prowadzić do wydania Syrii na łup islamistów.

Jacek Potocki , publicysta zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1458631800
Co dalej ? Należy przekształcić to w konflikt pełniosacalarny . Mocarstwa lubią rywalizować nie u siebie. W pewnych regionach ie ma już cywili a czyste - wraz z pasjonatami i ochotnikami- pole bitwy. Dlaczego nie skorzystać z takiej okazji ? Lepiej tam już na gotowym niż czekać aż się przywlecze do Europy.
4D-A4-83-63

Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
 
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zaplecze dla Rosomaków
Polsko-amerykańska współpraca
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Ukraiński kurs na Zachód
„Aviation Detachment” w Łasku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wojsko przeciw wirusowi
Nowe sanitarki dla wojska
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zostań studentem ASzWoj
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
„Kaper” przeciw terrorystom
F-16 kończą misję w Estonii
Wybuchowa edukacja
Ochotnik do Auschwitz
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Kabina do zadań specjalnych
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Szybciej do wojska
Ku czci roku 1918 i 1920
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kaprale po Legii Akademickiej
Bohaterska obrona wzgórza 385
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Październik pod znakiem Tallboya
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Dekady za wcześnie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Laserowa artyleria US Army
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 Dywizja najlepsza!
Polak z Medalem NATO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybsza droga do armii zawodowej
Kraby kontra okręt
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zamek na poligonie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO