Kamera termowizyjna KLW-1 Asteria i system obrony przeciwminowej Głuptak – to jedne ze zwycięskich projektów II edycji konkursu „Innowacje Sił Zbrojnych RP”. Honorowy patronat nad nim objął Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Dziś na uroczystej gali w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie nagrodzono laureatów.
– Cieszę się, że na gali spotykają się przedstawiciele świata nauki, przemysłu i wojska – mówił Bartosz Kownacki podczas wręczania nagród. – Przespaliśmy ostatnich 25 lat, jeśli chodzi o tego typu kontakty. Mam nadzieję, że teraz się to zmieni. Silne państwo to silny przemysł obronny, a tego nie będzie, jeśli nie będziemy dostrzegać innowacyjnych rozwiązań – podkreślił.
Konkurs organizują Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) oraz Wojskowa Akademia Techniczna. W II edycji pomysły na nowoczesne rozwiązanie technologiczne w dziedzinie obronności zgłosiło 67 osób, firm i instytucji. O nagrody rywalizowało ostatecznie 18 projektów. Wybrało je jury: dr hab. inż. Władysław Harmata i dr hab. inż. Władysław Woźniak reprezentujący WAT, płk dr inż. Jacek Borkowski i prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik z Rady Naukowo-Przemysłowej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz mjr Michał Ludas i mjr Paweł Żurawski z I3TO.
W kategorii indywidualnej nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie zajęli: Mirosław Szymkowiak, który zgłosił do konkursu wielopaliwowy silnik spalinowy Szymkowiaka ze zmiennym stopniem natężenia, a także Marek Jankiewicz za swoją „koncepcję monitorowania kondycji i zapewnienie bezawaryjnej pracy napędów oraz urządzeń pomocniczych w systemach okrętowych”. Trzecie miejsce przypadło Maciejowi Matyjasiakowi za stworzone na potrzeby służb specjalnych bezzałogowe, wodoszczelne platformy zwiadowcze UAV. Przyznano również dwa wyróżnienia: Ryszardowi Czarneckiemu za mechaniczny system nurkowy o bardzo krótkiej dekompresji i szerokim zakresie zastosowania oraz Jakubowi Osińskiemu za projekt PROSOL, który eliminuje możliwość postrzału żołnierza na misjach zagranicznych oraz podczas operacji wewnętrznych.
W kategorii przemysł zwycięskim projektem, nagrodzonym 20 tysiącami złotych, okazała się kamera termowizyjna KLW-1 Asteria firmy PCO SA. Drugie miejsce zdobyła firma Maverick za innowacyjne zabezpieczenie antykorozyjne sprzętu wojskowego. Trzecie natomiast zajęła firma SIRC Sp. z o.o., która zaproponowała krzemowe mikrofalowe układy scalone na pasmo 10 GHz. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały firma Teldat za SPT Jaśmin, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA za mobilny węzeł łączności oraz Robotics Inventions Sp. z o.o. za autonomiczny rój robotów inspekcyjnych.
Politechnika Gdańska i jej system obrony przeciwminowej OPM Głuptak zdobyły pierwsze miejsce i również nagrodę 20 tysięcy złotych w kategorii nauka. Drugie miejsce należy do Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej za neutralizator min wybuchowych. Trzecie miejsce zajął Instytut Metali Nieżelaznych Oddział w Poznaniu za baterię termiczną BTR-06 amunicji precyzyjnego rażenia. Wyróżnienia powędrowały do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych za innowacyjny system amortyzacji sterowany polem elektromagnetycznym, Instytutu Technologii Elektronowej za polski tranzystor mikrofalowy PolHEMT AlGaN/GaN dla radiolokacji oraz Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej za urządzenie termoelektrochromowe.
Nagrodę specjalną Innowatora Roku otrzymała Olga Malinkiewicz za perowskity, czyli materiały o specyficznym ułożeniu siatki krystalicznej, które świetnie pochłaniają światło. Mogą być wykorzystywane na przykład do ładowania smartfonów za pomocą energii słonecznej, ale również w wojsku, choćby przy budowie szpitali polowych, które potrzebują energii niezależnej od istniejącej lub nie infrastruktury.
Konkurs „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP” odbył się po raz drugi. Adresowany był do firm, ośrodków naukowych i osób prywatnych. W odróżnieniu od pierwszej edycji rozgrywany był nie w dwóch, ale w trzech kategoriach: nauka, przemysł i indywidualna. – Idea od pierwszej edycji się nie zmieniła. Czekaliśmy na ciekawe i nowoczesne pomysły w obszarze obronności, w tym rozwiązania, produkty i technologie, z których mogłoby skorzystać wojsko. Zainteresowanie było większe niż w ubiegłym roku – mówi ppłk Maciej Sławiński z Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych. W tej edycji nadesłano bowiem 67 projektów, a zeszłoroczna miała 45 uczestników – firmy, ośrodki naukowe i badawcze, a także osoby prywatne.
Kapituła, oceniając propozycje, zwracała uwagę m.in. na: innowacyjność, możliwość zastosowania danego rozwiązania czy produktu w wojsku, a także to, czy wpisują się one w potrzeby sił zbrojnych oraz ewentualne koszty wdrożenia. Sześć najwyżej ocenionych prac z każdej kategorii otrzymało status nominowanych do nagrody.
Rok temu za najlepszą pracę indywidualną uznano tę poświęconą wykorzystaniu łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających autorstwa mgr. inż. Andrzeja Lewandowskiego. Zespołowo zwyciężył projekt pt. „Kompleksowy symulator szkoleń załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik” opracowany przez firmę ROSOMAK S.A.
„Polska Zbrojna” objęła konkurs patronatem medialnym.
autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk, Ewa Korsak
komentarze