moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent prowadzi rozmowy o szczycie NATO

Bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu musi być większe niż dzisiaj. Wymaga to obecności wojsk oraz systemu wsparcia przed aktami agresji – mówił Andrzej Duda w Brukseli po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO. Polski prezydent rozpoczął dziś cykl rozmów przed lipcowym szczytem przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie.


Polski prezydent chce, by na lipcowym spotkaniu przywódców NATO zapadły decyzje o umieszczeniu na wschodniej flance (m.in. w Polsce) stałych baz Sojuszu. W Brukseli rozmawiał dziś o tym z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. – Celem szczytu ma być wzmocnienie bezpieczeństwa Europy Środkowej. Chodzi o to, aby żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego byli widoczni na ternie Polski oraz innych państw Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał prezydent Duda w Kwaterze Głównej NATO. Dodał, że oprócz stałej obecności sił NATO, wzmocnienie bezpieczeństwa naszego regionu Europy powinno się odbywać także poprzez budowę infrastruktury wojskowej. – Chodzi o to, aby potencjalnemu agresorowi nie opłacało się atakować żadnego z państw NATO – mówił.

Jens Stoltenberg zapewnił, że Polska może liczyć na wsparcie w tej sprawie. – Ufam, że po szczycie w Warszawie obecność NATO w Polsce będzie większa – mówił szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Wszyscy musimy upewnić się, że gdy zakończymy ten szczyt, NATO będzie silniejsze, bardziej elastyczne i tak samo jak zawsze oddane wartościom, na których Sojusz powstał, to znaczy: demokracji, wolności jednostki oraz rządom prawa – przekonywał.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Polska jest silnym i bardzo zaangażowanym sojusznikiem. – Udowodniła to, wysyłając swoje siły lądowe, morskie i powietrzne do Afganistanu i Kosowa, a także uczestnicząc w dyżurach morskich na Bałtyku – mówił. Pochwalił również Polskę m.in. za decyzję, że nasze wydatki na obronność wynosić będą nie mniej niż dwa procent produktu krajowego brutto, a także za utworzenie funduszu logistycznego dla Ukrainy oraz wsparcie tego państwa w edukacji obronnej. – To znaczące zaangażowanie i pokazuje wiodącą rolę Polski, za co bardzo dziękujemy – powiedział Jens Stoltenberg. Przypomniał też o tym, że jesteśmy gospodarzami korpusu szczecińskiego czy centrum szkolenia NATO w Bydgoszczy. – Polska to też kluczowe miejsce, jeśli chodzi o obronę przeciwrakietową. Wiele ćwiczeń wojskowych już się odbyło, wiele jeszcze się odbędzie – podkreślał.

W Kwaterze Głównej NATO rozmawiano dziś także o relacjach NATO – Rosja. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że nie zgadza się na rozmieszczenie stałych baz NATO na terenie państw byłego Układu Warszawskiego. Będzie to jednym z tematów lipcowego szczytu Sojuszu w stolicy Polski. Zdaniem prezydenta Dudy „dialog z Rosją jest potrzebny”, ale nikt w Europie nie powinien mieć złudzeń. – Rosja wzmacnia swój potencjał militarny i demonstruje to w sposób testujący odporność osób decydujących w NATO – podkreślał. Andrzej Duda ostrzegał też, że „działania Rosji nie są działaniami o wymiarze defensywnym”. – Musimy się z tym liczyć – przekonywał. Jako przykład zwierzchnik polskich sił zbrojnych podał „wzmacnianie obecności wojskowej w Kaliningradzie”, która – jak stwierdził prezydent – „nie ma wyłącznie charakteru obronnego”.

Podobnego zdania był sekretarz generalny NATO. – Rosja jest gotowa użyć siły do zmiany granic w Europie – przyznał Jens Stoltenberg.

Tematem rozmów w Brukseli była także współpraca z państwami nienależącymi do NATO. Polski prezydent zapewniał, że Sojusz jest na to otwarty. – Myślę tu o Szwecji, Finlandii, Australii, Jordanii, Gruzji, ale w kontekście szczytu nie możemy też zapominać o Mołdawii czy Ukrainie – powiedział Andrzej Duda. W styczniu Paweł Soloch, szef BBN, zapowiadał, że na warszawskim szczycie powinna zostać przedstawiona propozycja „współpracy z Ukrainą podobna do oferty złożonej Gruzji na szczycie w Newport”.

Po południu prezydent Duda odwiedził jeszcze dowództwo sił sojuszniczych w Mons, gdzie spotkał się z gen. Philipem Breedlove’em, naczelnym dowódcą sił NATO w Europie. – Perspektywa współpracy militarnej w ramach NATO z USA rysuje się bardzo dobrze. Chciałbym za to podziękować – mówił Andrzej Duda. A nawiązując do szczytu w Warszawie prezydent powiedział, że musi on być „decyzyjny i zapewnić NATO bezpieczeństwo”.

Z kolei Gen. Philip Breedlove zapewnił, że „Polska jest wspaniałym sojusznikiem z wielkim wkładem w obronność i bezpieczeństwo państw NATO”.

Zwierzchnik polskiej armii rozmawiał w Mons także z oficerami i sztabowcami, w tym polskimi żołnierzami.

Rozmowy przygotowujące szczyt

Wizyta w Brukseli jest pierwszą z całego cyklu spotkań z przywódcami państw należących do NATO. – Pierwszą połowę roku prezydent zamierza poświęcić na budowanie konsensusu wokół decyzji, jakie mają zapaść na szczycie NATO w Warszawie – mówił niedawno Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda chce odwiedzić m.in. Niemcy (w połowie czerwca), Czechy, Węgry. Ma też jechać do Francji na rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego. W planach są także wizyty w krajach Europy Południowej (m.in. we Włoszech) oraz Północnej (w Norwegii i prawdopodobnie w Danii). Prezydent uda się na Monachijską Konferencję Polityki Bezpieczeństwa, gdzie przedstawi polską propozycję zmian w funkcjonowaniu NATO. Pojawi się również w Waszyngtonie na Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Jeszcze przed warszawskim spotkaniem prezydent Duda wystąpi z odczytem w NATO Defense College w Rzymie.

Dwudniowe spotkanie przywódców państw NATO w Warszawie rozpocznie się 8 lipca. Do Polski przyjadą prezydenci (zapowiadana jest m.in. wizyta Baracka Obamy), premierzy oraz ministrowie obrony i spraw zagranicznych. W sumie w szczycie weźmie udział około 2,5 tysiąca delegatów, 500 ekspertów oraz 1,5 tysiąca dziennikarzy.

REKLAMA

Joanna Tańska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~LBK
1453158660
Troche z przymrozeniem oka odbieram rozmowy w sprawie tzw. trojkata weimarskiego. Francuzi i Niemcy juz pare razy nas oszukali. Mam nadzieje ze nasz prezydent Andrzej Duda nigdy nie zapomni o cechach naszych ''wspolprzymiezencow'', jednoczesnie nie dajac im tego do zrozumienia... Po za tym, chyba, same plusy.
D4-03-E6-18

Defendery 2020: Zapobiec awarii
 
Zostań studentem ASzWoj
Bohaterska obrona wzgórza 385
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
16 Dywizja najlepsza!
Szybciej do wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Groty dla podchorążych WAT-u
Ukraiński kurs na Zachód
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Promocja oficerska w AWL
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ku czci roku 1918 i 1920
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Ci cholerni Polacy!”
Komisje sejmowe o umowie z USA
A więc wojna...
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Defendery 2020: RobUV
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szybsza droga do armii zawodowej
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nadchodzi Armia Fight Night!
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kraby kontra okręt
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Kraken dla Kormoranów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defilada na święto dywizji
„Aviation Detachment” w Łasku
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnik do Auschwitz
Laserowa artyleria US Army
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Trenują, aby szkolić innych
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Następca Honkera na MSPO
Dekady za wcześnie
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Kaper” przeciw terrorystom
Październik pod znakiem Tallboya

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO