moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jens Stoltenberg: Polska jest silnym partnerem w NATO

Militarnie wzmacniamy obronę kolektywną. Naszą siłą jest solidarność, dzięki której każdy sojusznik jest wspierany w razie agresji, a atak na jednego jest atakiem na wszystkich – mówi w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Dziękuję Polsce za zaangażowanie w działania Sojuszu. Polska jest silnym partnerem w NATO – dodaje.

Jakie najważniejsze decyzje powinny zapaść na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie?

Jens Stoltenberg: Nie chcę o tym przesądzać, bo przygotowania do szczytu i rozmowy na ten temat trwają. Jednak moim zdaniem najważniejszą informacją, która powinna wyjść ze szczytu, jest sygnał, że NATO dostosowuje swoje działania do zmieniających się warunków bezpieczeństwa. Sojusz przygotowuje się na te zmiany i jest gotowy na nowe wyzwania. Militarnie wzmacniamy obronę kolektywną, przywracając znaczenie artykułu piątego traktatu waszyngtońskiego (mówi o zbiorowej obronie: każdy atak na jedno z państw Paktu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałych członków Sojuszu jako atak na nich samych, czyli jako napaść na wszystkie kraje NATO – przypisek redakcji). Jednocześnie dziękuję Polsce za to, że podjęła się organizacji szczytu oraz za jej zaangażowanie w działania Sojuszu. Polska jest silnym partnerem w NATO.

Nasz kraj podczas szczytu chce też zabiegać o trwałą obecność wojskową sojuszników w naszym regionie między innymi poprzez rozmieszczenie stałych baz ich wojsk. Czy to zgodne z planami NATO?

Jens Stoltenberg: NATO i jego członkowie już wzmacniają swoją obecność na terytoriach państw członkowskich leżących na wschodzie Europy. Robimy to, wdrażając postanowienia z Newport dotyczące Planu Działań na rzecz Gotowości (Readiness Action Plan). Do szczytu w Warszawie gotowość operacyjną osiągną Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), czyli tak zwana szpica NATO. Do sił wyższej gotowości podnoszony jest też status Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Jednocześnie organizujemy więcej wspólnych ćwiczeń i wzmacniamy dyżury Baltic Air Policing. Z radością przyjęliśmy też inicjatywę USA dotyczącą stworzenia magazynów ciężkiego sprzętu w Polsce i innych państwach regionu. Wszystko to zwiększa naszą obecność na wschodniej flance i gotowość do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przykładem wzmacniania regionu jest też sześć grup integracyjnych NATO (Force Integration Unit – NFIU) otwartych 3 września. Naszą siłą jest solidarność, dzięki której każdy sojusznik jest wspierany w razie agresji, a atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Do tego jednak potrzebne jest wzajemne współdziałanie między wojskami poszczególnych krajów i właśnie tym będą się zajmować powstałe sztaby.

Wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak mówił też o konieczności dyskusji na temat zwiększenia inwestycji w infrastrukturę obronną Sojuszu, szczególnie na wschodniej flance. Pana zdaniem jest taka potrzeba?

Jens Stoltenberg: Członkowie NATO już się zgodzili, że potrzebne jest zwiększanie wydatków na obronność. Niestety, w ostatnich latach wiele państw członkowskich zmniejszało swoje budżety obronne. Dlatego w Newport ustaliliśmy, że sojusznicy w ciągu 10 lat podniosą te wydatki do dwóch procent swojego PKB. Polska już podjęła odpowiednie decyzje w tej sprawie i od przyszłego roku podnosi nakłady na wojsko z 1,95 do dwóch procent PKB. Wasz kraj namawia też sojuszników do zwiększenia wydatków. Tak silna deklaracja jest ważnym sygnałem dla innych państw i przykładem sojuszniczej solidarności.

NATO nieustannie zwiększa też nakłady w krajach środkowo-wschodniej Europy. Więcej ćwiczeń, szpica, wojskowe bazy USA czy NFIU – to są właśnie sojusznicze inwestycje na Wschodzie.

Rozmawiała Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-łotewska „Zima”
 
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Beagle dla żołnierzy?
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Kajak idealny dla komandosa
Za wolność naszą i waszą
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Defense Without Politics
Misje na dłużej
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Strykery znów na Mazurach
Benemerenti 2020
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Misja wojownika
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Mobilne moździerze dla armii
Arsenał Iranu
Ostatni samochód Marszałka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie bez sukcesu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Nowy wiceminister w MON
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
We Are All Darfur
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
To nie mogło się udać, ale…
Bohaterskie Orlęta
Projekt MON dla szkół
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Pomagali z narażeniem życia
Następcy Wstęg poszukiwani

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO