moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uczniowski poligon

Ponad 500 uczniów z 18 szkół z całej Polski oraz 29 nastolatków z Ukrainy rozpoczęło II Centralny Zlot Klas Mundurowych, czyli mających w większości profil wojskowy. Miejscem zgrupowania jest Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Żaganiu. Do obozowiska Karliki zjechali chłopcy i dziewczęta, którzy będą walczyć o tytuł najlepszej klasy mundurowej w kraju. 

Trzydniowy zlot jest elementem edukacji proobronnej, popularyzującej wśród uczniów służbę wojskową. Od pobudki do capstrzyku uczniowie będą się czuć jak żołnierze: nosić mundury, pełnić służby, poznawać sprzęt i zwyczaje wojskowe. We wtorek rano zainaugurowano zlot uroczystą zbiórką na poligonie. – Życzę wam wielu niezapomnianych wrażeń, zdobycia jak największej wiedzy wojskowej i doświadczeń – powitał uczniów gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, który był gościem honorowym inauguracji. – Tegoroczny zlot ma szczególny wymiar. Po raz pierwszy uczestniczy w nim młodzież z Ukrainy. Żywię nadzieję, że idea zlotu, ta wspaniała rywalizacja doprowadzi do tego, że jeszcze bardziej zostanie on umiędzynarodowiony, a w kolejnych jego edycjach będzie uczestniczyła młodzież z innych państw – dodał.

Co wiesz o armii? A co umiesz?

Głównym celem zlotu jest rywalizacja szkół w wielu dyscyplinach żołnierskich oraz zdobycie tytułu najlepszej klasy mundurowej w Polsce.

Zawody podzielono na cztery etapy. Najpierw zostanie sprawdzona wiedza historyczna uczniów oraz znajomość współczesnej armii. Zespoły klasowe będą musiały się wykazać m.in. wiedzą o wojskach pancernych, o tradycjach 11 Lubuskiej Dywizji i jej doświadczeniach misyjnych oraz znajomością sprzętu, którym dysponuje armia.

Podczas drugiego etapu odbędą się manewry sportowo-obronne. Główną konkurencją będzie marszobieg drużynowy na 8 km. Na poligonowej trasie uczniowie będą strzelać, rzucać granatem i ewakuować rannych. Zaplanowano także kilka konkurencji siłowych, takich jak: przenoszenie skrzynek z amunicją i przepychanie uszkodzonych pojazdów.

Trzeci etap to szkolenie ogniowe. Uczniowie sprawdzą się w strzelaniu z długiej i krótkiej broni pneumatycznej,a także będą strzelaćz replik broni wojskowej. Będą musieli prowadzić ogień z markerów paintballu oraz udowodnić, że potrafią zająć prawidłową pozycję strzelecką.

Zmagania zakończy konkurs musztry i piosenki marszowej oraz prezentacje szkół, z których uczniowie walczyli o tytuł najlepszej klasy. Zwycięzcy rywalizacji zostaną wyłonieni na zakończenie spotkania 8 października. Uczniowie przemaszerują w finałowej defiladzie.

Zdyscyplinowani i głodni wiedzy

Zlot jest dużym przedsięwzięciem organizacyjnym. Uczniami zajmuje się 33 nauczycieli ze szkół uczestniczących w nim oraz 70 instruktorów, z których 40 to członkowie Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca.

– Mają duże doświadczenie w pracy z uczniami. Każdego roku prowadzimy zajęcia z ponad trzema tysiącami młodych ludzi interesujących się wojskiem i sprawami obronności. Nie mamy z nimi żadnych problemów – mówi Bogdan Fiałkowski, komendant zlotu, wiceprezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS Commando. – Chłopcy i dziewczyny z klas mundurowych są bardzo zdyscyplinowani i zaangażowani w zdobywanie wiedzy wojskowej i żołnierskich doświadczeń – zaznacza. Młodzież podczas inauguracji spotkania powital słowami: – United we conquer! Co znaczy: połączeni zwyciężymy. Niech to motto 1 Samodzielnej Kompanii Specjalnej towarzyszy wam w czasie całego zlotu.

Stowarzyszenie rok temu zorganizowało pierwsze spotkanie uczniów na żagańskim poligonie. Organizuje też tegoroczne na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Członkowie Commando są byłymi żołnierzami wojsk specjalnych. Wiele razy udowodnili, że potrafią doskonale współpracować z młodzieżą, przekazywać jej swoją wiedzę i doświadczenie. Nic dziwnego, że w tym roku również powierzono im zadanie zorganizowania tego przedsięwzięcia – mówi kpt. Remigiusz Kwieciński, oficer prasowy 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca i jednocześnie rzecznik zlotu. Jego 23 Śląski Pułk oraz 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej są współorganizatorami żagańskiego spotkania uczniów.

Coraz lepsza edukacja

Równocześnie z Centralnym Zlotem Klas Mundurowych we Wrocławiu odbywa się VI Ogólnopolskie Forum Szkół. Trzydniowa konferencja jest poświęcona edukacji obronnej oraz współpracy szkół z jednostkami wojskowymi. Bierze w niej udział ponad 160 przedstawicieli armii i oświaty z całej Polski. Oba spotkania – zlot i forum – mają służyć do usprawnienia programów nauczania w klasach mundurowych, mających w większości profil wojskowy, a także policyjny czy pożarniczy.

Klasy mundurowe funkcjonują w Polsce już od 13 lat. Istnieją w 407 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju. Uczy się w nich ponad 30 tysięcy chłopców i dziewcząt. Podczas zajęć poznają specyfiką służby. Szkoły mające klasy o profilu wojskowym podpisują porozumienia z jednostkami wojskowymi, dzięki którym uczniowie mogą korzystać ze strzelnic i placów ćwiczeń. Żołnierze zapraszają swoich podopiecznych na szkolenia wojskowe i różne uroczystości. Trwają prace nad nowelizacją przepisów, by uczniowie klas mundurowych mogli przejść także część szkolenia wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, Przemysław Fiałkowski

dodaj komentarz

komentarze

~tomaszek
1444279320
Brawo "Bodi" i szacun za wytrwałość. Uważaj jednak bo konkurencja wyrasta Ci pod bokiem a Twoje osiągnięcia i sukcesy mogą przejść na kogo innego.
D0-37-3C-16

Śladami Pierwszej Pancernej
 
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Od sojusznika do kata
Irańskie szachy
Przez krew zdobyty Śląsk
Przysięga śląskich terytorialsów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szukamy następcy Herculesa
Preselekcja u komandosów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
High Confidence Operations
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Cienka niebieska linia
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Wozy amunicyjne do Raków
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Desant z transportowca-giganta
Amerykańska przyszłość WZL
Brunatno-czerwona zmowa
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wróciło do Lublina
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rivalry on Closed Sea
Jedna misja, jeden zespół
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Strzelać nauczyłem się sam
A Wave of Alliances
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO