moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orka, Wisła, Kruk – niebawem realizacja programów

Ministerstwo jest gotowe do negocjacji z Amerykanami na temat systemu obrony powietrznej „Wisła”. Prowadzi też rozmowy z Norwegią i Holandią w sprawie okrętów podwodnych oraz kończy kolejny etap postępowania na zakup śmigłowców uderzeniowych „Kruk”. Czesław Mroczek, wiceszef MON, podsumował obecny etap realizacji planu modernizacji armii.

Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami Czesław Mroczek i gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, mówili o programach operacyjnych na zakup sprzętu i uzbrojenia. Przypomnieli, że resort prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy o zakupie systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. – MON kończy właśnie prace nad konfiguracją systemu oraz określa szczegóły pakietu logistycznego i szkoleniowego. Pracują nad tym dwa zespoły. Jeszcze w październiku przekażemy Amerykanom nasze propozycje – powiedział wiceminister Mroczek.

Pod koniec kwietnia tego roku rząd zdecydował, że system obrony powietrznej będą tworzyć amerykańskie zestawy Patriot. Polska do 2025 roku chce mieć osiem takich baterii. Dwie z nich miałyby trafić do kraju w ciągu trzech lat od podpisania umowy. Jak zaznaczył Mroczek, umowa z rządem USA na dostawę baterii Patriot oraz towarzysząca jej umowa offsetowa mogą zostać podpisane do końca 2016 roku. – Na razie jednak nic nie jest przesądzone. Wszystko zależy od wyniku negocjacji – zaznaczył.

REKLAMA

Przedstawiciele MON poinformowali też, że niebawem resort obrony przystąpi do drugiego etapu dialogu technicznego w sprawie zakupu śmigłowców uderzeniowych o kryptonimie „Kruk”, które zastąpią wysłużone Mi-24. – Wysłaliśmy niedawno dodatkowe zapytanie techniczne do czterech potencjalnych partnerów. Rozmowy będą prowadzone do końca listopada – powiedział gen. Duda. Dodał, że resort chce kupić od 16 do 30 śmigłowców uderzeniowych. – Przewidujemy zakup maszyn dla dwóch eskadr – podał gen. Duda. Podpisanie umowy w tej sprawie jest planowane na koniec 2017 roku.

Zgodnie z planem przebiega też realizacja programu modernizacji marynarki wojennej. Minister Mroczek przypomniał o dwóch zwodowanych już okrętach: patrolowcu „Ślązak” i niszczycielu min „Kormoran”. Dodał, że resort prowadzi rozmowy z Holendrami oraz Norwegami o wspólnym zakupie okrętów podwodnych, które mają być wyposażone w pociski manewrujące. – Oba te państwa są zainteresowane projektem. Natomiast Polska i Norwegia wymieniają informacje o swoich działaniach związanych z planami zakupu okrętów podwodnych – podkreślił wiceminister. Dodał, że zakup tych jednostek razem z Norwegią pozwoliłby obniżyć koszty. Pierwszy okręt podwodny w ramach programu „Orka” miałby wejść do służby w 2020 roku.

Jeszcze w listopadzie ma też zostać podpisana umowa na zakup dwóch odrzutowych, małych samolotów pasażerskich do przewozu najważniejszych osób w państwie. W przetargu chce wziąć udział sześć firm. Resort obrony planuje również zakup dwóch średnich samolotów, które zastąpią Embraery. Umowa na czarter tych maszyn wygasa w 2017 roku. Zakup dwóch małych samolotów pasażerskich dla VIP-ów to jeden z elementów przyjętego przez rząd w 2014 roku planu na rzecz bezpieczeństwa państwa.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Marek Świerczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Kris
1443812160
Jasny gwint, sądziłem że nawet te 30 śmigłowców uderzeniowych jest groteskowe, a oni chcą zmniejszyć tę ilość do 16, a finalnie pewnie będzie może 24. Cóż, za armię wzięli się księgowi, będziemy mieli sprzęt na paradę.
8E-40-E3-B8
~Katol - Lajkonik
1443681180
Mamy ok 1000 BWP-1. Jak są tak dobre kupcie jeszcze 1000. Podobnie jak su-22. Dobre kupować.
FF-6C-B3-6A
~Katol - Lajkonik
1443680520
Ja to bym kupi 12 okrętów podwodnych na Bałtyk za 24 mld zł każdy po 6 torped. Ruskie by zemdleli ... . Nazwałbym je : ORP "Orzeł" ; ORP "Orzeł" Mielizna, ORP "Orzeł" Tallin; ORP "Orzeł" Ucieczka ; ORP "Orzeł" nic nie zatopił ; ORP "Orzeł" szkoda kasy. Jako alternatywę ; ORP "Orzeł" płytki bałtyk, ORP "Orzeł" gdzie tu się skryć; ORP "Orzeł" dokąd uciekać; ORP "Orzeł" dajcie wsparcie lotnicze .. .
FF-6C-B3-6A
~as
1443626220
Taaaaaaaak !!!!! ..... na wode w basenie nie mają i juz emeryci marynarze nie moga korzystac z basenu na Flocie a tu atomowce chca miec !!
48-39-32-FA
~sorbi
1443622440
"resort chce kupić od 16 do 30 śmigłowców uderzeniowych. – Przewidujemy zakup maszyn dla dwóch eskad" Widział ktoś kiedyś dwie eskadry uzbrojone w 16 śmigłowców???? 8 sztuk na eskadrę? Opowiadajcie te baje lemingom albo sześciolatkom , które wysłaliście na siłę do szkół !!!!!!! A w rzeczywistości będzie pewnie taka , że jak wygrają wybory ,to jedną eskadrę zlikwidują.
98-0E-24-00
~sorbi
1443622020
Im bliżej wyborów , tym więcej podsumowań. I znowu mowa-trawa. 8 lat rządów i jeszcze ze śmigłowcami wielozadaniowymi się nie uporali. Ale jak mogli je zakupić ,skoro co roku kanibalizowali budżet MON na setki milionów złotych . A kiedy w 2013r skroili grubo ponad 3mld 200mln zł, to znowu musieli wszystko przęciągać ,kręcić i lawirować (OP -Eskadra F-16, Kormorany, MIeczniki, kolejne Spajki itp,itd) . WYbory się zbliżają i znowu przedwyborcza agit kiełbasa. Jak wygrają wybory i skroją MON-owi "trochę" kasy (MInisterstwo Finansów ogłosiło deficyt na 2016r. rekordowym poziomie 56mld zł (coś chyba koło tego), to znowu trzeba będzie komuś zabrać ,aby realizować obietnice np. przyjąć "uchodźców" A skąd zabiorą? Ano najlepszym chłopcem do bicia jest MON, a ministrowie Finansów PO (np były Wincent Rostowski) specjalistami od kreatywnej księgowości !! Niech opowiadają te bajki sześciolatkom , które na siłę wysłali do szkół, albo lemingom, a nie ludziom choć trochę interesującym się polityką i obronnością.
98-0E-24-00

Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
 
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jest Warszawa
We Never Stop
Saperzy zimą otworzą ogień
Ukraiński kurs na Zachód
Pandemię pokonamy szczepieniami
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Ferie z gwiazdami sportu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
155 mm dla US Army
Co musi umieć kierowca czołgu
Laserowa artyleria US Army
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Nurkowie w głębinach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
Kwalifikacja odbędzie się …
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kutno w sieci LogHubs
Trudny rok na misjach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Telefon dla seniora
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Komandosi znad Garigliano
Amerykanie odmładzają F-16
Pustynna burza wokół Husajna
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Żydzi od Andersa
Hartowanie spadochroniarzy
Trudny egzamin przed misją
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Armia Fight Night znów w akcji
Malutka na poligonie
Jakie zmiany w mundurówce?
Na straży niebieskiej linii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wojsko – plan na życie
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Dołącz do zawodowców
Symulator Orlika w Dęblinie
Daglezje na większe przeprawy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Na rozgrzewkę – zapasy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kuźnie oficerskich kadr
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Agenci wywiadu na bobslejach
Wojsko walczy z COVID-19
Dama odeszła do historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO