moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Forum o NATO, uzbrojeniu i wojnie

Militarnym gwarantem bezpieczeństwa Europy jest Sojusz Północnoatlantycki – mówił podczas Forum Ekonomicznego prezydent Andrzej Duda. W Krynicy-Zdroju eksperci, politycy i wojskowi mówili m.in. o bezpieczeństwie, wojnie hybrydowej. Rozmawiali też o tym, że polska zbrojeniówka może się stać kołem zamachowym gospodarki.

– NATO sprawdziło się jako ogólnoświatowy alians państw, który pomógł zachować globalny pokój przez długi czas, nawet w chwilach największej próby. Dlatego wraz z rozwojem struktury Sojuszu i dołączaniem do niego nowych państw jego twarda infrastruktura powinna być przesuwana na nowe terytoria – podkreślał prezydent. Dodał, że Sojusz nie może sobie pozwolić na luki w systemie bezpieczeństwa. – Przesuwanie infrastruktury NATO na wschodnią flankę Sojuszu będzie sygnałem, że NATO nie jest skostniałe, ale jest żywą organizacją, która reaguje na bieżące wydarzenia – zaznaczył Andrzej Duda.

Konflikt na Ukrainie

Prezydent mówił też o wojnie na Ukrainie. – Konflikt ten powinien zakończyć się trwałym pokojem, a nie zamrożeniem, to zaś oznacza przywrócenie Ukrainie poprzednich granic. Porozumienie mińskie przyniosło pewne pozytywne skutki, w istotnym stopniu ograniczyło wojnę, ale jej nie zakończyło – uznał.

Przemówienie prezydenta otworzyło obrady Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Krynicy-Zdroju. Jednym z rozbudowanych bloków tematycznych było w tym roku Forum Bezpieczeństwa. Trzy dni debat poświęcono na omówienie wyzwań, przed jakimi stanęła Europa w związku z konfliktem na Ukrainie, ekspansją państwa islamskiego i napływem imigrantów. Podczas dwóch paneli: „Współczesny świat i wyzwania. Jak odpowiadać na hybrydową agresję?” oraz „Hybrydowa. Oblicza wojny nowego tysiąclecia” goście Forum tłumaczyli istotę obecnych, agresywnych strategii, łączących elementy walki konwencjonalnej, nieregularnej, cybernetycznej i innych. Przedstawiciele resortów obrony i spraw wewnętrznych państw europejskich, decydenci i eksperci NATO, analitycy europejskich i amerykańskich think tanków oraz członkowie zarządów największych firm zbrojeniowych mówili też o cyberbezpieczeństwie oraz o tym, jak się broni i jak zbroi Europa.

Zbrojeniówka dla polskiej gospodarki

Uczestnicy Forum próbowali między innymi odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule panelu „Przemysł obronny – nowe koło zamachowe polskiej gospodarki?”. – To pytane futurystyczne, bo w 1990 roku w polskim przemyśle zbrojeniowym pracowało 250 tysięcy ludzi. Armia była wówczas znacznie większa. Nawet wówczas nie była jednak kołem zamachowym polskiej gospodarki. Kiedy ten przemysł może nim być i w jakich warunkach? – pytał prowadzący panel Paweł Wroński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Zdzisław Gawlik, wiceminister gospodarki, zapewniał, że zbrojeniówka, od kiedy została skonsolidowana na przełomie lat 2013–14, zaczyna mieć coraz większe znaczenie. – Dotąd pracowało w niej mnóstwo ludzi, było dużo zakładów, które ze sobą konkurowały ku niezadowoleniu obywateli, bo środki często wydawano na te same projekty, badania, prace rozwojowe. Na koniec brakowało pieniędzy i nie udawało się projektów sfinalizować. Dziś ten skonsolidowany przemysł jest jedną dużą grupą, z którą wszyscy zaczynają się liczyć – przekonywał.

Na potwierdzenie swojej tezy podał jako przykład umowę podpisaną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach między Polską Grupą Zbrojeniową a Boeingiem. – Duża, znana marka uważa, że PGZ może być dla niej partnerem biznesowym – podkreślił, wyliczając jednocześnie, ile w ów przemysł zainwestowano.

– Przemysł zbrojeniowy w latach 90. był kamieniem u szyi gospodarki, bo był duży, niewydolny i powiązany z radzieckim. Teraz jest młody, prężny i potrafi współpracować z potentatami – mówił Michał Świtalski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podkreślał, że PGZ nie chce tylko „ciężkiego spawania stali”, ale nowoczesnych technologii. Konieczny jest ich transfer z innych państw.

Zdolność widzenia przez ścianę

Zdaniem Świtalskiego czas, w jakim Ministerstwo Obrony Narodowej planuje modernizację sił zbrojnych, jest dla przemysłu zbyt krótki, by mógł prowadzić prace rozwojowe i wdrożył je z sukcesem do produkcji. – MON jest zainteresowane budową potencjału polskiego przemysłu – zaznaczył płk Zbigniew Jabłoński, szef Oddziału Współpracy z Przemysłem w Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON. Dodał, że resort informuje partnerów z przemysłu o wymaganiach operacyjnych i tworzy mechanizmy ich realizacji.

– W Sztabie Generalnym jest kopalnia wiedzy na temat tego, czego wojsko potrzebuje. Tworzone są wymagania operacyjne i określane jest to, jakie wojsko ma mieć zdolności. Wiele technologii rozwija się równolegle do programów, na przykład obserwacja ziemi jest związana z programem obrony powietrznej – przyznał gen. Zygmunt Mierczyk, komendant-rektor Wojskowej Akademii Technicznej.

Panelistów zapytano też, co może być sztandarowym produktem polskiego przemysłu obronnego takim, jak dla Niemców jest czołg Leopard czy dla Izraela pistolet maszynowy Uzi. Odpowiadano zgodnie – Rosomak. Wiceminister Gawlik przypomniał, że Rosomak został nagrodzony podczas tegorocznego MSPO i że Polska dostarczy zmodyfikowany pojazd armii Słowacji.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: www.forumekonomiczne.pl

dodaj komentarz

komentarze


Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Unwanted Treaty
Nowe laboratorium WAT
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kontenery dla Wisły
Klasy wojskowe po nowemu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Z archiwum „Szarego”
Razem się szkolą, razem walczą
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Ostre strzelanie artylerzystów
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Dołącz do zawodowców
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Leopardy na Podkarpaciu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Trudna droga
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Klucz do dobrych relacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gorące obrady NATO w Londynie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Obrona bez polityki
Nowe maszyny w LAW
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Kto zostawia ślady w sieci
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Ludzie niebezpiecznej profesji
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Volhynian Lion Hearts
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wrocław czeka na Amerykanów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO