moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Forum o NATO, uzbrojeniu i wojnie

Militarnym gwarantem bezpieczeństwa Europy jest Sojusz Północnoatlantycki – mówił podczas Forum Ekonomicznego prezydent Andrzej Duda. W Krynicy-Zdroju eksperci, politycy i wojskowi mówili m.in. o bezpieczeństwie, wojnie hybrydowej. Rozmawiali też o tym, że polska zbrojeniówka może się stać kołem zamachowym gospodarki.

– NATO sprawdziło się jako ogólnoświatowy alians państw, który pomógł zachować globalny pokój przez długi czas, nawet w chwilach największej próby. Dlatego wraz z rozwojem struktury Sojuszu i dołączaniem do niego nowych państw jego twarda infrastruktura powinna być przesuwana na nowe terytoria – podkreślał prezydent. Dodał, że Sojusz nie może sobie pozwolić na luki w systemie bezpieczeństwa. – Przesuwanie infrastruktury NATO na wschodnią flankę Sojuszu będzie sygnałem, że NATO nie jest skostniałe, ale jest żywą organizacją, która reaguje na bieżące wydarzenia – zaznaczył Andrzej Duda.

Konflikt na Ukrainie

Prezydent mówił też o wojnie na Ukrainie. – Konflikt ten powinien zakończyć się trwałym pokojem, a nie zamrożeniem, to zaś oznacza przywrócenie Ukrainie poprzednich granic. Porozumienie mińskie przyniosło pewne pozytywne skutki, w istotnym stopniu ograniczyło wojnę, ale jej nie zakończyło – uznał.

Przemówienie prezydenta otworzyło obrady Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Krynicy-Zdroju. Jednym z rozbudowanych bloków tematycznych było w tym roku Forum Bezpieczeństwa. Trzy dni debat poświęcono na omówienie wyzwań, przed jakimi stanęła Europa w związku z konfliktem na Ukrainie, ekspansją państwa islamskiego i napływem imigrantów. Podczas dwóch paneli: „Współczesny świat i wyzwania. Jak odpowiadać na hybrydową agresję?” oraz „Hybrydowa. Oblicza wojny nowego tysiąclecia” goście Forum tłumaczyli istotę obecnych, agresywnych strategii, łączących elementy walki konwencjonalnej, nieregularnej, cybernetycznej i innych. Przedstawiciele resortów obrony i spraw wewnętrznych państw europejskich, decydenci i eksperci NATO, analitycy europejskich i amerykańskich think tanków oraz członkowie zarządów największych firm zbrojeniowych mówili też o cyberbezpieczeństwie oraz o tym, jak się broni i jak zbroi Europa.

Zbrojeniówka dla polskiej gospodarki

Uczestnicy Forum próbowali między innymi odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule panelu „Przemysł obronny – nowe koło zamachowe polskiej gospodarki?”. – To pytane futurystyczne, bo w 1990 roku w polskim przemyśle zbrojeniowym pracowało 250 tysięcy ludzi. Armia była wówczas znacznie większa. Nawet wówczas nie była jednak kołem zamachowym polskiej gospodarki. Kiedy ten przemysł może nim być i w jakich warunkach? – pytał prowadzący panel Paweł Wroński, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Zdzisław Gawlik, wiceminister gospodarki, zapewniał, że zbrojeniówka, od kiedy została skonsolidowana na przełomie lat 2013–14, zaczyna mieć coraz większe znaczenie. – Dotąd pracowało w niej mnóstwo ludzi, było dużo zakładów, które ze sobą konkurowały ku niezadowoleniu obywateli, bo środki często wydawano na te same projekty, badania, prace rozwojowe. Na koniec brakowało pieniędzy i nie udawało się projektów sfinalizować. Dziś ten skonsolidowany przemysł jest jedną dużą grupą, z którą wszyscy zaczynają się liczyć – przekonywał.

Na potwierdzenie swojej tezy podał jako przykład umowę podpisaną podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach między Polską Grupą Zbrojeniową a Boeingiem. – Duża, znana marka uważa, że PGZ może być dla niej partnerem biznesowym – podkreślił, wyliczając jednocześnie, ile w ów przemysł zainwestowano.

– Przemysł zbrojeniowy w latach 90. był kamieniem u szyi gospodarki, bo był duży, niewydolny i powiązany z radzieckim. Teraz jest młody, prężny i potrafi współpracować z potentatami – mówił Michał Świtalski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podkreślał, że PGZ nie chce tylko „ciężkiego spawania stali”, ale nowoczesnych technologii. Konieczny jest ich transfer z innych państw.

Zdolność widzenia przez ścianę

Zdaniem Świtalskiego czas, w jakim Ministerstwo Obrony Narodowej planuje modernizację sił zbrojnych, jest dla przemysłu zbyt krótki, by mógł prowadzić prace rozwojowe i wdrożył je z sukcesem do produkcji. – MON jest zainteresowane budową potencjału polskiego przemysłu – zaznaczył płk Zbigniew Jabłoński, szef Oddziału Współpracy z Przemysłem w Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON. Dodał, że resort informuje partnerów z przemysłu o wymaganiach operacyjnych i tworzy mechanizmy ich realizacji.

– W Sztabie Generalnym jest kopalnia wiedzy na temat tego, czego wojsko potrzebuje. Tworzone są wymagania operacyjne i określane jest to, jakie wojsko ma mieć zdolności. Wiele technologii rozwija się równolegle do programów, na przykład obserwacja ziemi jest związana z programem obrony powietrznej – przyznał gen. Zygmunt Mierczyk, komendant-rektor Wojskowej Akademii Technicznej.

Panelistów zapytano też, co może być sztandarowym produktem polskiego przemysłu obronnego takim, jak dla Niemców jest czołg Leopard czy dla Izraela pistolet maszynowy Uzi. Odpowiadano zgodnie – Rosomak. Wiceminister Gawlik przypomniał, że Rosomak został nagrodzony podczas tegorocznego MSPO i że Polska dostarczy zmodyfikowany pojazd armii Słowacji.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: www.forumekonomiczne.pl

dodaj komentarz

komentarze


XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sprawdzają Brutusa
F-35 wylądowały w Powidzu
Amerykańska przyszłość WZL
Najpierw „Sonda”, później promocja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek
A Torn Subcontinent
High Confidence Operations
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Śląskie obchody wojskowego święta
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojna wywiadów
Śladami Pierwszej Pancernej
Zielonka dla Patriotów
Wozy amunicyjne do Raków
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Warszawa walczy, wracamy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Cienka niebieska linia
Desant z transportowca-giganta
Rozdarty subkontynent
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
A Wave of Alliances
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Kolejne NUR-y do modernizacji
Piknik ze smakiem
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Czarny odchodzi do cywila
Irańskie szachy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO