moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pod dyktando rynku

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach firmy starają się udowodnić, że potrafią szybko dostosowywać się do bieżących potrzeb wojska. Nie tylko finansowych, ale również geopolitycznych. To sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, jaki sprzęt i uzbrojenie pokażą podczas wystawy firmy obronne z całego świata. Jednak zawsze impreza czymś zaskakuje. Czasem na plus, czasem na minus.

Śmigłowiec AH-64 Apache to jedna z wizytówek amerykańskiej armii. Choć jest produkowany od ponad trzydziestu lat, to nadal maszyna nowoczesna (oczywiście przez ten czas przechodziła modernizację). Jestem przekonany, że za jej sterami chcieliby zasiąść także polscy wojskowi piloci na zabój zakochani w Mi-24. Apache jest jednym z trzech śmigłowców uderzeniowych, które można podziwiać w Kielcach. I wspominam o nim nie dlatego, że mniej cenię tureckiego T129 ATAK czy francuskiego Tigera. Absolutnie nie.

W Kielcach amerykański śmigłowiec, razem z transportowym Black Hawkiem, stoi w bardzo ciekawym „otoczeniu”. Otóż sąsiaduje on z ukraińskimi stacjami radiolokacyjnymi i systemami przeciwlotniczymi. Rywale z pola walki (sprzed dwóch dekad) ramię w ramię dumnie połyskujący w słońcu. Zaprawdę, to jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących „obrazków” z tegorocznego MSPO, ale w sumie nie powinien on nikogo ani dziwić, ani oburzać.

Ukraińcy szukają w Kielcach rynków zbytu dla swoich produktów obronnych. A że są wśród nich głębokie modernizacje postsowieckich systemów obrony przeciwlotniczej, to dziwne byłoby, gdyby ich na MSPO nie pokazywali. Szczerze mówiąc, mnie osobiście ich widok tu nie cieszy, bo w Polsce jest kilka firm, które mają bardzo podobną ofertę i wolałbym, aby to one były prezentowane obok amerykańskich śmigłowców.

Choć kieleckie targi zbrojeniowe cieszą się renomą i w zasadzie można przewidzieć, jaki sprzęt i uzbrojenie pokażą podczas nich firmy obronne z całego świata, to jednak zawsze impreza czymś zaskakuje. Czasem na plus, czasem na minus.

Zaskoczeniem na plus jest dla mnie rozmach polskich firm, których nie tylko przybywa z roku na rok, ale pojawiają się z bardzo nowoczesnymi, innowacyjnymi produktami, na które czeka wojsko. Rodzina Rosomaków, razem z eksportową wersją przygotowaną dla Słowacji o kryptonimie Scipio, 155-milimetrowe armatohaubice Kryl i Krab – ten ostatni na nowym, koreańskim podwoziu, oferta naszej elektroniki – w tym dwa konsorcja oferujące wojsku system BMS, rodzime bezzałogowce oraz sporo komponentów wyposażenia osobistego. Zdecydowanie jest co oglądać i o czym dyskutować.

To, co bardzo mnie cieszy w ofercie polskiej zbrojeniówki, to fakt, że widać, jak rodzimy przemysł stara się przygotowywać produkty, na które naprawdę czeka wojsko, a nie usiłuje sprzedać armii to, co opracował w zaciszu swoich laboratoriów, a co zupełnie nie jest naszemu wojsku potrzebne.

Na plus zaliczyłbym również Wystawę Sił Zbrojnych. Jest o wiele lepiej niż w ubiegłym roku, gdy nie było jej części plenerowej. Teraz jest i wreszcie można zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje polska armia, w tym najnowsze czołgi Leopard 2A5.

Nie miałem jeszcze zbyt wiele czasu, aby przyjrzeć się dokładniej wystawie narodowej Norwegii, ale chwała organizatorom, że starają się tak dobierać kraj, który będzie się promował, aby miał on jak najbliższe związki z naszym przemysłem obronnym i wojskiem. Co bowiem nam po wystawie narodowej np. Japonii?

Na koniec – nie chciałbym rozpisywać się o minusach, bo na to chyba jeszcze za wcześnie. Jeśli już, to jest nim fakt, że organizatorzy nadal nagradzają swoimi laurami najładniejsze stoiska. Naprawdę, imprezie tej rangi to nie przystoi.

Z kieleckich targów pisze Krzysztof Wilewski , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
 
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Nowy wiceminister w MON
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Umowa na Harpie podpisana!
Rywalizacja strzelców wyborowych
They Train Together, They Fight Together
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
O Patriotach na WAT
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Żyj zdrowiej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Szturmani na Lipie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Double Eagle po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Centrum dla Viperów w Łodzi?
For the Right Cause
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
Czerwoni w odwrocie
We Are All Darfur
Darłowo czeka na śmigłowce
Nauka zimowego pływania
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO