moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkaj się z komandosami nad morzem

Pokazy walki wręcz, skoki spadochronowe do wody, akcje ratownicze na polu walki, a także inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i wystawy historyczne – dziś w Dziwnowie, kolebce polskich wojsk specjalnych, rozpoczyna się Festyn Komandosa. Impreza potrwa do niedzieli.

W festynie wezmą udział żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów, Formozy oraz z AGAT-u. Specjalsi zaprezentują też swoje wyszkolenie oraz broń i elektronikę, której używają podczas służby. Przy przygotowanych przez nich stoiskach będzie można porozmawiać z żołnierzami, a także uzyskać informacje o rekrutacji do wojsk specjalnych.

Skoki do Dziwny i ratownictwo pola walki

Gwoździem programu będą skoki spadochronowe w wykonaniu komandosów z Lublińca. Żołnierze będą skakać z wysokości 2 tysięcy metrów do rzeki Dziwny. – To bardzo widowiskowa część, zawsze przyciąga dużą publiczność – mówi Jarosław Rybak, publicysta i członek Komitetu Organizacyjnego Festynu Komandosa. W powietrzu będzie też można zobaczyć bezzałogowce, których używają specjalsi z Lublińca. – Naszą dewizą jest hasło „Cisi i skuteczni”, ale tym razem będzie inaczej. Tradycyjnie będziemy skuteczni, ale na pewno nie cisi – zapowiada mjr Mariusz Jakubowski pełniący obowiązki oficera prasowego w JWK Lubliniec.

W festynie wezmą udział również przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego. Pracownicy WIM będą udzielać porad dotyczących pierwszej pomocy na polu walki. – Chcielibyśmy przekazać uczestnikom festynu nie tylko wiedzę na temat medycyny taktycznej, ale przede wszystkim uświadomić, że podczas udzielania pomocy bardzo ważna jest technika – mówi Rybak. – Dlatego na festynie będziemy prezentować prawidłowe techniki zakładania stazy taktycznej, tamowania krwotoków czy ewakuacji – dodaje.

„Ostatnie dni Berlina”

W Dziwnowie znajdą też coś dla siebie miłośnicy historii. Organizatorzy zapraszają na inscenizacje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. W sobotę odbędzie się pokaz pt. „Ostatnie dni Berlina”, a w niedzielę „Ostatnie dni wojny”. Rekonstruktorzy będą także mieli swoje stanowiska podczas samego festynu. – Pokażą się grupy wcielające się w żołnierzy z frontu zachodniego I wojny światowej, jak i w Ludowe Wojsko Polskie czy 1 Batalion Szturmowy – zapowiada organizator.

Na festynie odbędzie się również premiera filmu o 1 Batalionie Szturmowym. – To prawdziwa gratka. Nadal nie wszystko wiadomo o zadaniach żołnierzy służących w tej jednostce. Część z nich jest przedstawiona właśnie w tym materiale – mówi Jarosław Rybak.

Organizatorzy zachęcają też do przyłączenia się do debaty na temat „Społecznej inicjatywy proobronnej”. Wezmą w niej udział zarówno członkowie niedawno powstałej Federacji Organizacji Proobronnych, jak i przedstawiciele wojska i wyższych uczelni.

Podczas festynu będzie też można obejrzeć mundury Wojska Polskiego z okresu II wojny światowej oraz wystawę związaną z 1 Batalionem Szturmowym. Specjalną ekspozycję przygotowało też Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu.

Festyn Komandosa w Dziwnowie odbywa się po raz szósty. Miejsce nie jest przypadkowe. To właśnie w Dziwnowie w 1961 roku powstał 1 Batalion Szturmowy – najtajniejsza jednostka specjalna okresu PRL, a miasto od tamtej pory uchodzi za kolebkę współczesnych komandosów. Organizatorem festynu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Edukacji w Dziwnowie oraz żołnierze i sympatycy 1 Batalionu Szturmowego, którego tradycje dziedziczy dziś Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

„Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wydarzenia. Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie organizatora.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Rybak

dodaj komentarz

komentarze


W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
 
Irańskie szachy
High Confidence Operations
Spełniliśmy swój obowiązek
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Śladami Pierwszej Pancernej
A Torn Subcontinent
Sprawdzają Brutusa
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rivalry on Closed Sea
Kolejne NUR-y do modernizacji
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Śląskie obchody wojskowego święta
Amerykańska przyszłość WZL
Cienka niebieska linia
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojna wywiadów
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę
Czarny odchodzi do cywila
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Desant z transportowca-giganta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
A Wave of Alliances
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warszawa walczy, wracamy
Zielonka dla Patriotów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wielofunkcyjny scyzoryk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO