moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Puck dla miłośników historii i lotnictwa

Inscenizacje walk w obronie wybrzeża i Morskiego Dywizjonu Lotniczego, parada wojskowa, a także prezentacja jedynej w Polsce repliki hydroplanu Lublin R-XIII – to tylko część atrakcji, które w najbliższy weekend czekają na gości Festiwalu Historycznego „Lotniczy Puck 2015”.


– W Polsce nie zachował się żaden samolot tego typu. Byliśmy zmuszeni korzystać z przedwojennych zdjęć i rysunków – opowiada Andrzej Doroszewicz, którzy od ponad roku buduje replikę hydroplanu Lublin R-XIII. W pracach bierze udział osiem osób związanych ze Stowarzyszeniem Historycznym Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. – Do tej pory zrekonstruowaliśmy kadłub, śmigło, obrotowe stanowisko z karabinem maszynowym, dużą część skrzydeł. Na ukończeniu są także pływaki. Hydroplan ma silnik, który jednak nieco odbiega od oryginału. Dlatego też przód modelu ma trochę inne proporcje – tłumaczy Doroszewicz.

Lublin R-XIII był dwumiejscowym górnopłatem zaprojektowanym przez inżyniera Jerzego Rudlickiego. Jego seryjna produkcja ruszyła w 1931 roku. Fabrykę opuściły łącznie 273 samoloty tego typu w różnych wersjach. Trafiły między innymi do Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Tamtejsi piloci korzystali z Lublina, którego pływaki umożliwiały lądowanie na wodzie i starty z wody.

Hydroplany miały dwa miejsca – dla pilota oraz obserwatora, który obsługiwał również karabin maszynowy Vickers. Były wykorzystywane przede wszystkim w misjach wywiadowczych i łącznikowych. Podczas wojny nie odegrały jednak większej roli. O Lublinach stało się głośno właściwie tylko raz, kiedy jeden z nich zbombardował i ostrzelał Niemców świętujących zdobycie Westerplatte. W pierwszych dniach wojny dywizjon został jednak doszczętnie rozbity.


– Nasz Lublin R-XIII będzie jedyną repliką w Polsce. Samolot nie wzbije się w powietrze, ale będzie mógł samodzielnie poruszać się po wodzie – zapowiada Doroszewicz. Na to jednak potrzeba jeszcze trochę czasu. Na razie niemal kompletna konstrukcja zostanie zaprezentowana podczas organizowanego w weekend Festiwalu Historycznego „Lotniczy Puck 2015”.

Walki i parady w Pucku

– Dla naszych gości przygotowaliśmy sporo atrakcji – zapowiada kmdr por. rez. Mariusz Konarski ze Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego. W sobotę od godziny 10 do 19 i w niedzielę od 10 do 13 w parku miejskim będzie można obejrzeć dioramy (makiety modelarskie i obrazy dające wrażenie przestrzeni) przygotowane przez członków grup rekonstrukcyjnych. W programie imprezy znalazły się także inscenizacje.

W sobotę w godzinach 11–11.30 nieopodal kościoła przy ulicy Morskiej zostaną odtworzone sceny z walk w obronie wybrzeża (1939 rok), a potem – z tych, które alianci lądujący w Normandii toczyli z Niemcami (1944 rok). – Dzień zakończy parada grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych przez pucki rynek oraz sąsiednie ulice – informuje kmdr por. rez. Konarski.

W niedzielę na plaży „Zielona” prezentowana będzie replika hydroplanu, od 14 zaś widzowie obejrzą kolejną inscenizację. Tym razem przypominającą walki w obronie Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Przed wojną Puck był dla polskiej armii niezwykle istotny. Zanim powstała Gdynia, właśnie tam mieścił się jedyny port w Rzeczypospolitej. W 1920 roku w Pucku powstała Baza Lotnictwa Morskiego, na bazie której trzy lata później sformowany został dywizjon.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Mariusz Konarski
 

dodaj komentarz

komentarze


Białe noce podhalańczyków
 
„Spartan” znów na Mazurach
Prawdziwi wojownicy
Co z tegorocznym MSPO?
Transportery płyną na drugi brzeg
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Agent w generalskich szlifach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Widzieć i nie być widzianym
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MON nie wycofuje się z MSPO
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Obradowała Rada Gabinetowa
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polskie porty bardziej otwarte
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Na wakacje z WOT
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na misjach święta inne niż zwykle
Ćwiczenia z torpedą
„Anakonda” rusza na poligony
Koniec kijowskiego snu
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
F-16 kończą misję w Estonii
Głos (z) płonącej Warszawy
NATO walczy z koronawirusem
Morskie początki „Anakondy”
„Harpun” do walki
Trzeba rozbić to więzienie!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Mercedes nie tylko do holowania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Generał Haller przybył w sam czas
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
„Defender” na poligonie!
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO