moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Puck dla miłośników historii i lotnictwa

Inscenizacje walk w obronie wybrzeża i Morskiego Dywizjonu Lotniczego, parada wojskowa, a także prezentacja jedynej w Polsce repliki hydroplanu Lublin R-XIII – to tylko część atrakcji, które w najbliższy weekend czekają na gości Festiwalu Historycznego „Lotniczy Puck 2015”.


– W Polsce nie zachował się żaden samolot tego typu. Byliśmy zmuszeni korzystać z przedwojennych zdjęć i rysunków – opowiada Andrzej Doroszewicz, którzy od ponad roku buduje replikę hydroplanu Lublin R-XIII. W pracach bierze udział osiem osób związanych ze Stowarzyszeniem Historycznym Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. – Do tej pory zrekonstruowaliśmy kadłub, śmigło, obrotowe stanowisko z karabinem maszynowym, dużą część skrzydeł. Na ukończeniu są także pływaki. Hydroplan ma silnik, który jednak nieco odbiega od oryginału. Dlatego też przód modelu ma trochę inne proporcje – tłumaczy Doroszewicz.

Lublin R-XIII był dwumiejscowym górnopłatem zaprojektowanym przez inżyniera Jerzego Rudlickiego. Jego seryjna produkcja ruszyła w 1931 roku. Fabrykę opuściły łącznie 273 samoloty tego typu w różnych wersjach. Trafiły między innymi do Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Tamtejsi piloci korzystali z Lublina, którego pływaki umożliwiały lądowanie na wodzie i starty z wody.

Hydroplany miały dwa miejsca – dla pilota oraz obserwatora, który obsługiwał również karabin maszynowy Vickers. Były wykorzystywane przede wszystkim w misjach wywiadowczych i łącznikowych. Podczas wojny nie odegrały jednak większej roli. O Lublinach stało się głośno właściwie tylko raz, kiedy jeden z nich zbombardował i ostrzelał Niemców świętujących zdobycie Westerplatte. W pierwszych dniach wojny dywizjon został jednak doszczętnie rozbity.


– Nasz Lublin R-XIII będzie jedyną repliką w Polsce. Samolot nie wzbije się w powietrze, ale będzie mógł samodzielnie poruszać się po wodzie – zapowiada Doroszewicz. Na to jednak potrzeba jeszcze trochę czasu. Na razie niemal kompletna konstrukcja zostanie zaprezentowana podczas organizowanego w weekend Festiwalu Historycznego „Lotniczy Puck 2015”.

Walki i parady w Pucku

– Dla naszych gości przygotowaliśmy sporo atrakcji – zapowiada kmdr por. rez. Mariusz Konarski ze Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego. W sobotę od godziny 10 do 19 i w niedzielę od 10 do 13 w parku miejskim będzie można obejrzeć dioramy (makiety modelarskie i obrazy dające wrażenie przestrzeni) przygotowane przez członków grup rekonstrukcyjnych. W programie imprezy znalazły się także inscenizacje.

W sobotę w godzinach 11–11.30 nieopodal kościoła przy ulicy Morskiej zostaną odtworzone sceny z walk w obronie wybrzeża (1939 rok), a potem – z tych, które alianci lądujący w Normandii toczyli z Niemcami (1944 rok). – Dzień zakończy parada grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych przez pucki rynek oraz sąsiednie ulice – informuje kmdr por. rez. Konarski.

W niedzielę na plaży „Zielona” prezentowana będzie replika hydroplanu, od 14 zaś widzowie obejrzą kolejną inscenizację. Tym razem przypominającą walki w obronie Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

Przed wojną Puck był dla polskiej armii niezwykle istotny. Zanim powstała Gdynia, właśnie tam mieścił się jedyny port w Rzeczypospolitej. W 1920 roku w Pucku powstała Baza Lotnictwa Morskiego, na bazie której trzy lata później sformowany został dywizjon.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Mariusz Konarski
 

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Rozpoczynamy nową erę
Gen. Joks na czele JFTC
Rozdarty subkontynent
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Nowy pułk artylerii
Kierunek: Afganistan
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Karabiny od dęblińskich saperów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Wielkie święto kawalerii!!!
Brytyjska „pamiątka”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Mieszko” po wodowaniu
Nowi szturmani w JW Agat
Tak umierał Wołyń
The Chariots of Jihad
Polscy żołnierze wracają do Libanu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowe nakolanniki
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Sport nie dzieli, sport łączy
Miroslawiec Up
Gotowi na F-35?
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Dragon’19” od kuchni
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Sojusze na fali
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Moja „bazówka”
Stawiamy na rozwój
Początek dowódczej drogi
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Fleet of the Future
Raki dla zawiszaków
Zmiany w przepisach mundurowych
Polsko-francuska szkoła uczuć
Dni Huty Pieniackiej były policzone
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant na czeskich spadochronach
Obława pełna białych plam
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO