moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wzmacnia siły reagowania

40 tysięcy żołnierzy będą liczyć Siły Odpowiedzi NATO, dzięki zwiększeniu komponentów: lotniczego, morskiego oraz sił specjalnych. W Sojuszu powstaną też jednostki sztabowe, m.in. w Polsce. To najważniejsze decyzje, jakie podjęli ministrowie obrony państw NATO. W szczycie w Brukseli uczestniczy wicepremier Tomasz Siemoniak.


Pierwszy dzień spotkania poświęcono kwestii zwiększenia Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). Szefowie resortów obrony państw należących do Sojuszu  zdecydowali, że wielonarodowe siły zostaną wzmocnione przez zwiększenie komponentów sił powietrznych, morskich oraz specjalnych. Dzięki temu obsługiwane do tej pory przez 13 tysięcy osób NRF, będą liczyć 40 tysięcy osób.

Przeniesienie uprawnień

Ministrowie rozmawiali także o tym, kto ma decydować o wykorzystaniu wojsk Sojuszu. Do tej pory Siły Odpowiedzi NATO podlegały Naczelnemu Dowódcy Sił NATO w Europie (SACEUR), ale decyzję o ich wykorzystaniu podejmowała Rada Północnoatlantycka. W Brukseli ustalono, że decyzję o mobilizacji żołnierzy nadal będą podejmowali politycy, ale zwiększą się uprawnienia naczelnego dowódcy, który sam będzie mógł postanowić o ich wcześniejszym przygotowaniu do działania. Dzięki temu wojska będą mogły szybciej realizować zadania.  

– Planowanie z wyprzedzeniem i szybkie podejmowanie decyzji to dwie strony tego samego medalu. Oznacza to, że jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej reagować na zagrożenia wszędzie tam, skąd mogą pochodzić – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Podczas konferencji prasowej szef NATO podkreślał także rolę Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force), które zostały wydzielone z Sił Odpowiedzi NATO.  Mowa o tzw. „Szpicy”, która przeszła egzamin w Polsce podczas ćwiczeń „Noble Jump”.  Uczestniczyło w nich ponad 2 tys. żołnierzy oraz 440 sztuk sprzętu z Niemiec, Holandii, Norwegii, Czech, Litwy, Węgier, USA, Belgii i Polski.

Zaplecze logistyczne

Na szczycie w Brukseli zapadła także decyzja o utworzeniu nowych jednostek sztabowych Sojuszu, które będą zapewniać wsparcie jednostkom NRF i siłom wysyłanym do walki. Będą się one mieścić w Polsce, Bułgarii, Estonii, Rumunii oraz na Litwie i Łotwie. Każde z nich będzie obsługiwało 40 osób. - Będziemy zabiegali o to, żeby ta obecność NATO w Polsce, na wschodzie Europy była trwała i gwarantowała nam bezpieczeństwo – mówił po spotkaniu szef MON, Tomasz Siemoniak.

Sekretarz generalny NATO przyznawał, że podjęte decyzje są reakcją na zmieniającą się pod względem bezpieczeństwa światową sytuację. Ale – jak zaznaczył – nie mają one na celu wywołania konfrontacji. – Musimy być silni i równocześnie otwarci na dialog, taka jest idea NATO – podkreślał.

Ministrowie dyskutowali również o wydatkach obronnych państw Sojuszu oraz sytuacji na wschodniej flance. Jutro odbędzie się kolejne spotkanie. Będzie w nim uczestniczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak. Zaplanowano też rozmowę na temat zaangażowania sił Sojuszu w Afganistanie.

MM

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
 
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Desant z transportowca-giganta
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Torn Subcontinent
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Warszawa walczy, wracamy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przysięga śląskich terytorialsów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojna wywiadów
A Wave of Alliances
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zielonka dla Patriotów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Jedna misja, jeden zespół
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
Czarny odchodzi do cywila
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rozpoczynamy nową erę
Od sojusznika do kata
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spełniliśmy swój obowiązek
„Pułaski” wrócił do kraju
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Preselekcja u komandosów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
High Confidence Operations
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO