moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unia zreformuje politykę obronną?

Europa jest dzisiaj – bardziej niż kiedykolwiek – otoczona kryzysami i konfliktami zbrojnymi. Jednocześnie pokazała swoją wolę, gotowość i zdolność do adekwatnej reakcji na te wyzwania – oświadczyli ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec po spotkaniu w Poczdamie. Politycy rozmawiali o strategii obronnej UE i NATO.

Do spotkania w ramach tzw. Trójkąta Weimarskiego doszło wczoraj późnym wieczorem. Do Poczdamu przyjechali szefowie resortów obrony Polski – Tomasz Siemoniak, Niemiec – Ursula von der Leyen oraz Francji – Jean-Yves Le Drian. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej i jej relacji z NATO.

Ministrowie obrony Polski, Francji i Niemiec zwrócili się do szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini z apelem, by wspólna polityka obronna stała się dla Unii Europejskiej priorytetem. Co więcej, zaproponowali reformę Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obronności. – W liście, my, ministrowie obrony, (...) przedstawiamy propozycje zmierzające do poprawy efektywności i prezencji WPBiO, dalszego rozwijania wspólnych zdolności wojskowych i kształtowania przyszłości europejskich przemysłów obronnych – oświadczyli. Te propozycje mają związek z zaplanowanym na czerwiec posiedzeniem Rady Europejskiej, które będzie poświęcone właśnie wspólnej polityce obronnej Unii.

Zdaniem ministrów wzmocnienie potencjału obronnego UE powinno nastąpić m.in. dzięki inwestycjom w nowoczesny sprzęt wojskowy, taki jak drony, systemy łączności czy systemy tankowania samolotów w powietrzu. – Poprawa zdolności wojskowych Europejczyków wzmacnia jednocześnie NATO – tłumaczyli szefowie MON Trójkąta Weimarskiego.

Podczas spotkania oceniono także, jak realizowane są postanowienia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Walii. Poruszono również kwestię przygotowań do spotkania przywódców NATO, które odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. – Francja, Niemcy i Polska w szczególnym stopniu angażują się w realizację decyzji szczytu NATO w Walii i jako państwa ramowe podczas tworzenia sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO będą podejmować praktyczne działania mające na celu wspieranie ścisłej współpracy oraz będą dążyć do szerokiej kooperacji w ramach realizacji NATO Assurance Measures – podkreślili ministrowie.
Dodali, że „w konsekwencji niezgodnego z prawem międzynarodowym postępowania Rosji na Krymie i polityki Moskwy w ostatnich miesiącach Sojusz zadecydował o podjęciu szeregu kroków dla podkreślenia zdecydowania i solidarności swoich państw członkowskich”.

Politycy rozmawiali również na temat zacieśnienia współpracy obronnej w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Francja, Niemcy i Polska mają wspólne interesy bezpieczeństwa. Żadne państwo w Europie nie jest dzisiaj w stanie samo stawić czoła wszystkim wyzwaniom europejskiego bezpieczeństwa. Prowadząc konsultacje strategiczne i dając praktyczne impulsy, Trójkąt Weimarski może wnosić istotny wkład do bezpieczeństwa Europy – uznali szefowie resortów obrony.

Wczoraj także Tomasz Siemoniak, Ursula von der Leyen oraz Jean-Yves le Drian złożyli wieńce w Lesie Pamięci, niedawno utworzonym miejscu pamięci poświęconym żołnierzom poległym podczas misji zagranicznych Bundeswehry.

Państwa Trójkąta Weimarskiego chcą usprawnić unijną politykę bezpieczeństwa dzięki: 

– inicjowaniu nowej Europejskiej Strategii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz pomocy w jej kształtowaniu,

– wspieraniu działań w dziedzinie szkolenia, pomocy, doradztwa i mentoringu na rzecz państw partnerskich i organizacji regionalnych w ramach inicjatyw Enable and Enhance wzgl. Train and Equip,

– przygotowanie grup bojowych UE do misji typu Entry Operation, ciągłe zaangażowanie w realizację czterech programów kluczowych zdolności (komunikacja satelitarna, zdalnie sterowane samoloty bezzałogowe, tankowanie w powietrzu oraz cyberprzestrzeń) w ramach Europejskiej Agencji Obrony,

– wspieranie wykonania czynności przygotowawczych stanowiących podstawę programów badawczych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony,

– wskazywanie dróg dalszego zacieśniania współpracy między UE a NATO.

Wspólne oświadczenie prasowe po spotkaniu ministrów obrony narodowej państw Trójkąta Weimarskiego 30 marca 2015 r. w Poczdamie

Europa jest dzisiaj - bardziej, niż kiedykolwiek - otoczona kryzysami i konfliktami zbrojnymi. Jednocześnie Europa pokazała także swoją wolę, gotowość i zdolność do adekwatnej reakcji na te wyzwania. Dzisiejsze spotkanie ministrów obrony narodowej państw Trójkąta Weimarskiego służy przede wszystkim dalszej, ścisłej konsultacji i dyskusji strategicznej na temat tego, jak możemy razem lepiej przyczynić się do naszego wspólnego bezpieczeństwa zarówno w ramach UE, jak i NATO.

Dzisiaj wymieniliśmy poglądy odnośnie Europy, NATO i kryzysów regionalnych oraz uzgodniliśmy dalszą intensyfikację naszej współpracy i naszego dialogu. Kluczową kwestię stanowi tu dalszy rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Duże postępy osiągnęliśmy w zadaniach zainicjonowanych przez Radę Europejską w grudniu 2013 r. Przykładami są tu strategia Unii Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa morskiego, ramy dla europejskiej polityki cyberobrony oraz całokształt koncepcji systematycznej i długoterminowej współpracy obronnej w Unii Europejskiej. Wystosowując wspólny list ministrów spraw zagranicznych i obrony państw Trójkąta Weimarskiego do Wysokiej Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zamierzamy dać nowy impuls decyzjom, które będą pojmowane na rzecz dalszego wzmacniania WPBiO w czerwcu bieżącego roku. W niniejszym liście, my ministrowie obrony, nalegamy, aby obrona stanowiła priorytet na europejskiej agendzie i przedstawiamy propozycje zmierzające do poprawy efektywności i prezencji WPBiO, dalszego rozwijania wspólnych zdolności wojskowych i kształtowania przyszłości europejskich przemysłów obronnych.

W charakterze widocznego politycznego znaku woli działania w Trójkącie Weimarskim zamierzamy między innymi przyspieszyć postępy Unii Europejskiej za pomocą następujących środków:
• inicjowanie i pomoc w kształtowaniu nowej Europejskiej Strategii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa;
• wspieranie działań w dziedzinie szkolenia, pomocy, doradztwa i mentoringu na rzecz państw partnerskich i organizacji regionalnych w ramach inicjatyw Enable and Enhance wzgl. Train and Equip;
• przygotowanie Grup Bojowych UE do misji typu Entry Operation;
• ciągłe zaangażowanie w realizację czterech programów zdolności kluczowych (komunikacja satelitarna, zdalnie sterowane samoloty bezzałogowe, tankowanie w powietrzu oraz cyberprzestrzeń) w ramach Europejskiej Agencji Obrony;
• wspieranie realizacji czynności przygotowawczych stanowiących podstawę programów badawczych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony;
• wskazywanie dróg do dalszego zacieśniania współpracy między UE a NATO.

Poprawa zdolności wojskowych Europejczyków wzmacnia jednocześnie NATO. W konsekwencji niezgodnego z prawem międzynarodowym postępowania Rosji na Krymie i polityki Moskwy w ostatnich miesiącach Sojusz zadecydował o podjęciu szeregu kroków dla podkreślenia zdecydowania i solidarności swoich państw członkowskich.

Francja, Niemcy i Polska w szczególnym stopniu angażują się w realizację decyzji szczytu NATO w Walii i - jako państwa ramowe w ramach tworzenia sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości NATO - będą podejmować praktyczne działania mające na celu wspieranie ścisłej współpracy i dążyć do szerokiej kooperacji w ramach realizacji NATO Assurance Measures.

Francja, Niemcy i Polska mają wspólne interesy bezpieczeństwa. Żadne państwo w Europie nie jest dzisiaj w stanie samo stawić czoła wszystkim wyzwaniom europejskiego bezpieczeństwa. Prowadząc konsultacje strategiczne i dając praktyczne impulsy Trójkąt Weimarski może wnosić istotny wkład do bezpieczeństwa Europy.

JT/MON

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1428044520
A te desantowce dokończyć. Wcielić do sił UE i zatrudnić ( zaciągnąć) chętnych i wysłać na Falklandy. Każdy kraj europejski zmuszony byłby łożyć do budżetu . ( Watykan też)
4B-26-E9-39
~Katol
1428044340
Armia Europejska nie mysi być podporządkowana nikomu. 2 Jak już się ktoś upiera to Polsce , bo to my jesteś najistotniejszym krajem graniczącym bezpośrednio z potencjalnym agresorem. W ciągu 200 ostatnich lat nie wypowiedzieliśmy żadnemu krajowi Europejskiemu wojny ( tylko Japonii ). misje, struktury i zdolności mają mieć tylko wspólne finansowanie. Komu będzie zależało będzie budował daną strukturę. Po co Holandii czołgi ? Natomiast samoloty na pewno.Polska powinna dostać dofinansowanie do tarczy tz dla kolejnych 8 baterii bo wiadomo skąd będą lecieć Iskandery. Nie potrzebujemy , żadnych struktur politycznych. zrobić monitoring sadzawki bałtyckiej. granicy z FR. W armii europejskiej dane państwo zgłasza wniosek o finansowanie danej struktury , opinie członków - zgoda lub nie. Jak nie może samo budować. Niezagrożeni łoza na tych z pierwszej lini. p.s. Polska potrzebuje minimum 150 tyś Armię Zawodową. Zatrudnijmy 50 tyś w ramach europejskich sił zbrojnych - nie muszą być to koniecznie Polacy.
4B-26-E9-39
~Katol
1427958540
~waca - Unia ma dawać pieniądze na armię i tych którzy chcą służyć w Armii europejskiej. Biorąc stopień zagrożenie . Już nią jesteśmy.. .
4B-26-E9-39
~waca
1427926560
Nikt nam niet zapewni bezpieczenstwa jak Polska armia zadna inna.Unia jest slaba niekompedtentna band.Nastepny stopien uzaleznienia od UE ,tylko silna armia narodowa !!!
8F-75-A2-9C
~Katol - JnwK
1427788740
Czas na Armię Europejską i nie ma co się oglądać na innych.
4B-26-E9-39
~Katol - JnwK
1427788680
Wojny : były, są i będą. Bo taka jest natura ludzka.
4B-26-E9-39

Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowe śmigłowce specjalsów
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Następcy Wstęg poszukiwani
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Kondor wystartował
Posłowie o sytuacji w Iraku
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kajak idealny dla komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rekordowy budżet MON
Arsenał Iranu
Iran uderza w USA
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Serwis AW101 w Łodzi
Nowy wiceminister w MON
Beagle dla żołnierzy?
Za wolność naszą i waszą
Benemerenti 2020
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Mewa” po służbie
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Ropą Polska stała
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Przeciw trzem wrogom
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Misje na dłużej
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO