moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze z garnizonów Bartoszyce i Morąg

Ten rok był dla nas szczególny. Obchodziliśmy 20-lecie powstania, podsumowaliśmy też prawie trzyletni okres szkolenia – mówi płk Piotr Żurawski, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Jednostka może się pochwalić przeciwpancernymi pociskami Spike, systemem dowodzenia Jaśmin czy nowoczesną aparatownią Ośrodka Analizy Skażeń.20 Brygada wpisuje się w krajobraz nie tylko Bartoszyc, lecz także Morąga. – W 2009 roku w struktury jednostki włączono garnizon Morąg. Przejęliśmy bazę koszarową i obiekty szkoleniowe, a przede wszystkim żołnierzy i pracowników wojska po rozwiązanej 16 Brygadzie Zmechanizowanej – mówi mjr Dariusz Osowski, oficer prasowy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Spike w Brygadzie

Jednostka jest wyposażona w BWP-1, czołgi T-72 oraz haubice samobieżne 2S1. – Główny sprzęt jest wciąż modernizowany. Dostaliśmy nowoczesną aparatownię dla Ośrodka Analizy Skażeń i system Jaśmin – informuje mjr Dariusz Osowski, oficer prasowy 20 Brygady.


W 2014 roku Brygada otrzymała także najnowszej generacji przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Żołnierzom marzy się więcej nowoczesnego sprzętu. – Każdy chciałby dysponować choćby radiostacjami czy optyką do broni na najwyższym poziomie. Gotowi jesteśmy przygotowywać się do działania z użyciem sprzętu nowego typu, ale decyzje o jego przydzieleniu pozostają w gestii przełożonych – dodaje mjr Osowski.

Szkolenia i sprawdziany

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych zrealizowanych w mijającym roku było ćwiczenie „Tumak 14”. – Podsumowaliśmy nasze trzyletnie szkolenie. Do oceny przygotowywaliśmy się podczas treningów sztabowych oraz codziennego wykonywania zadań w jednostce – mówi płk Piotr Żurawski, dowódca Brygady. Na poligon w Bemowie Piskim wyjechało ponad 2 tysiące żołnierzy z 16 Dywizji, ale to właśnie wojskowi z 20 Brygady odgrywali tam najważniejszą rolę. W trakcie ćwiczenia oceniano działanie m.in. batalionów: dowodzenia, logistycznego i zmechanizowanego.

Żołnierze z „20” brali ponadto udział w największych tegorocznych manewrach „Anakonda”. Około 40 oficerów wystąpiło w nich w roli brygadowej grupy operacyjnej.


Ćwiczenia poligonowe żołnierzy 20 BZ. Film: Wojska Lądowe.

Ten rok żołnierze zapamiętają z jeszcze jednego powodu. Wojskowi z bartoszyckiej jednostki po raz pierwszy wzięli udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. – W skład warty honorowej weszli żołnierze 16 Batalionu Zmechanizowanego. To wyróżnienie było dla nas symboliczne, bo zbiegło się w czasie z obchodami 20. rocznicy powstania naszej jednostki – mówi mjr Osowski.

Nowy rok – nowe zadania

W marcu żołnierze będą prowadzić ćwiczenie wspomagane komputerowo. – Choć wojsko nie wyruszy na poligon, to dowódca i oficerowie sztabów będą mogli obserwować efekty podejmowanych decyzji na monitorach komputerów spiętych w system przygotowany do prowadzenia gier wojennych. Do niedawna takie możliwości mieli jedynie żołnierze przygotowujący się do udziału w misji w Afganistanie – dodaje oficer prasowy.

Żołnierzy z 20 Brygady czekają także ćwiczenia na szczeblu Brygady pod kryptonimem „Wilk”, a w ramach 16 Dywizji Zmechanizowanej wezmą udział w ćwiczeniach „Dzik” i „Tumak”.

Płk Piotr Żurawski, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W obu garnizonach nadal będą prowadzone remonty koszar. Dotychczas udało się zmodernizować strzelnice, rzutnie granatem, hale sportowe, kilka garaży i ośrodki szkolenia fizycznego. Na remonty czekają kolejne obiekty, w tym garaże na sprzęt i hale remontowe.

Szkoła imienia 20 Brygady

20 Brygada została sformowana w 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jej patronem jest hetman Wincenty Gosiewski. Żołnierze Brygady co roku biorą udział w organizacji i inscenizacji bitew z okresu wojny obronnej 1939 roku pod Krojantami i Mławą.

Jednostka jest doceniania przez zwierzchników. Za bardzo dobre wyniki w szkoleniu w 2012 roku Brygada została wyróżniona przez prezydenta flagą Rzeczypospolitej Polskiej. Rok później minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyróżnił jednostkę tytułem honorowym Przodujący Oddział Wojska Polskiego. W listopadzie ubiegłego roku st. szer. Damian Królak został Szeregowym Roku, wybrany spośród żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojsk lądowych.

Imię 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej nosi od kilu lat Szkoła Podstawowa w Bezledach (woj. warmińsko-mazurskie).

PG

autor zdjęć: arch. 20BZ

dodaj komentarz

komentarze

~mscdap
1420321140
dla mnie to te całe szkolenie w dzisiejszej dobie to jest "śmiech na sali" i jak te opeksy, strzelanie z miejsca itp.
3C-84-86-93
~roman
1420299600
Sluzylem w jednostce w Moragu w latach 1977-85 od stopnia podchorazego do kapitana; od dowodcy plutonu do dowodcy batalionu i komendanta garnizonu. Na zajeciach taktycznych zawsze uczylem swoich podwladnych i zolnierzy, okreslajac kierunki stron swiata, ze pomiedzy polnoca a zachodem jest polnocny-zachod. Jak zauwazamy na zdjeciu nr 1. - w Bartoszycach jest to kierunek poludniowo-zachodni?
9E-75-DA-B8

Powstanie bez sukcesu
 
Jak gra dowódca, grają wszyscy
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Kajak idealny dla komandosa
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Mobilne moździerze dla armii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Podoficer po nowemu
Zdobywcy „Pen Y Fan”
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Arsenał Iranu
Dragoni na poligonie
Beagle dla żołnierzy?
Network Intelligence
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ostatni samochód Marszałka
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Iran uderza w USA
We Are All Darfur
Polsko-łotewska „Zima”
They Train Together, They Fight Together
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
To nie mogło się udać, ale…
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Misje na dłużej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Projekt MON dla szkół
Defense Without Politics
Weterani trenują MMA
Stepping out of the Shadow
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Bohaterskie Orlęta
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Wojsko wzywa na kwalifikację
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO