moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą

To była jedna z pierwszych bitew kampanii wrześniowej – przez trzy dni Polacy pod Mławą stawiali opór przeważającym siłom niemieckim. W sobotę, w 75. rocznicę bitwy odtworzą ją rekonstruktorzy z całej Polski. Organizatorzy zapraszają także na piknik militarny i pokaz komandosów z Formozy.


W tym roku w Mławie zaplanowano tyle atrakcji, że uroczystości rozłożone są na cztery dni. – Stawiamy sobie za cel pielęgnowanie historii i robimy to w sposób szczególny, organizując od siedmiu lat widowisko historyczne – tłumaczy burmistrz miasta Sławomir Kowalewski.

Bitwa wśród bunkrów

Obchody rocznicy rozpoczynają się już w piątek od uroczystości z udziałem kompanii honorowej 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Jednostka kultywuje tradycje 20 Dywizji Piechoty, walczącej w 1939 roku pod Mławą. W obchodach weźmie też udział dwóch żyjących uczestników tych walk: płk Stanisław Ślesicki oraz kpt. Józef Węgiel.

Podczas apelu władzom miasta zostanie wręczona Odznaka Honorowa i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego. Wyróżnienie nadał Mławie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak za działalność związaną z upowszechniania tradycji wojskowych. – Będziemy trzecim miastem, po Warszawie i Krakowie, które otrzyma to wyróżnienie – zaznacza Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowa urzędu miasta. Ulicami miasta przejdzie defilada.

Główną atrakcją obchodów, jak co roku, będzie sobotnie widowisko na polu bitwy pod Mławą. Weźmie w nim udział blisko 400 rekonstruktorów. – To największa rekonstrukcja bitwy z czasów II wojny w Polsce i jedyna inscenizacja w Europie rozgrywana w scenerii oryginalnych bunkrów z 1939 roku – podkreśla pani rzecznik. Początek inscenizacji o godz. 15.


Pokaz komandosów

Przez weekend widzowie obejrzą też inscenizację nalotu bombowego na Mławę. Pokaz wyszkolenia komandosów z jednostki specjalnej Formoza i żołnierzy 20 BZ. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników uzbrojenia. Na pikniku militarnym widzowie zobaczą współczesny sprzęt wojskowy, m.in. czołg PT 91 Twardy z 1 Brygady Pancernej z Wesołej, wyrzutnię rakietową Langusta WR-40 oraz wyrzutnię przeciwpancerną pocisków kierowanych Spike.

Natomiast wśród historycznego oręża z 1939 r. zostanie zaprezentowany motocykl Sokół 600, czołg rozpoznawczy TKS, armata przeciwpancerna wzór 36 i samochód pancerny KFZ13.

Mławskie obchody zakończą się 1 września pod Pomnikiem Piechura zapaleniem zniczy upamiętniających ofiary wrześniowej bitwy.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie www.bitwa1939.mlawa.pl. Patronem medialnym obchodów jest „Polska Zbrojna”.


Bitwa pod Mławą rozpoczęła się rankiem 1 września, kiedy niemiecka 3 Armia, dowodzona przez gen. Georga von Küchlera, zaatakowała miasto. Pozycji wkoło Mławy broniła linia żelbetowych schronów, obsadzona przez żołnierzy 20 Dywizji Piechoty płk Wilhelma Liszki-Lawicza. Jednostka wchodziła w skład Armii „Modlin" dowodzonej przez gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Chociaż na nasze siły uderzyły cztery niemieckie dywizje piechoty, dywizja pancerna i brygada kawalerii wspierane przez czołgi i bombowce, natarcia 1 i 2 września zostały odparte. Dopiero następnego dnia Niemcy przełamali kilka polskich punków oporu. Obawiając się okrążenia, 4 września dowódca Armii „Modlin” rozkazał odwrót 20 Dywizji Piechoty w kierunku Modlina. 13 września dywizje niemieckie dotarły do twierdzy i Warszawy zamykając okrążenie wokół nich. W walkach pod Mławą poległo 1200 polskich żołnierzy, zginęło też 1800 Niemców.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Paweł Koziński, arch. Miasta Mława

dodaj komentarz

komentarze


Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
 
Ostre strzelanie artylerzystów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi za oceanem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Paczki dla kresowiaków
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
The Army Enters the Frame
Artyleryjska interoperacyjność
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Defense Without Politics
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Błyskawiczna reakcja
Polska pod kontrolą armii
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Kto zostawia ślady w sieci
Trudna droga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Klucz do dobrych relacji
Gotowi na misję
Razem się szkolą, razem walczą
Kontenery dla Wisły
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Leopardy na Podkarpaciu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
Nowe laboratorium WAT
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Amunicja i miny dla armii
Z archiwum „Szarego”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Los Polski naszym losem
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO