moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu

Przywrócenie korzystnych bonifikat przy wykupie lokalu od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, pięcioletnia karencja na ich sprzedaż i możliwość elastycznej zamiany wojskowych mieszkań – to główne zmiany znowelizowanej ustawy o zakwaterowaniu. Nowe przepisy już obowiązują.


Od 1 stycznia żołnierz lub mieszkający z nim członek rodziny planujący wykup mieszkania od WAM mogą liczyć na 95 procent zniżki. Pracownikom wojska przysługuje 90-procentowa bonifikata (przez ostatnie dwa lata było to odpowiednio 60 i 30 procent). Żeby z niej skorzystać, cena mieszkania nie może jednak przekraczać 200 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie, zdaniem parlamentarzystów, pozwoli na wykup za niewielką kwotę mieszkań o niewielkiej wartości rynkowej. W przypadku lokali najdroższych, np. tych położonych w centrum Warszawy, wysokość bonifikaty nie będzie wyznaczana pułapem wartości mieszkania (niekiedy przekraczającej 1 mln zł), lecz kwotą 200 tysięcy. Jeżeli ktoś chce kupić lokal o wartości np. 500 tysięcy zł, musi się liczyć z tym, że ponad 300 tysięcy będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni.

Zamiana wojskowego „M”

Przepisy wprowadzają też okres karencji na dalszą sprzedaż mieszkania wykupionego od WAM. Jeśli żołnierz sprzeda je przed upływem pięciu lat, będzie musiał zwrócić Agencji wysokość udzielonej bonifikaty. – Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy sytuacji, w których dane osoby nabywają lokale wyłącznie w celach zarobkowych, by sprzedać je na wolnym rynku – mówiła Elżbieta Radziszewska, posłanka PO, podczas prac nad nowelizacją.

Znowelizowane przepisy wprowadzają też bardziej elastyczne zasady zamiany wojskowych mieszkań. Wcześniej pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM mógł je zamienić, ale tylko na mieszkanie zajmowane przez żołnierza zawodowego. Teraz możliwa będzie także zamiana między cywilami. Chodzi tu nie tylko o osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów) i chcą zamienić mieszkanie na mniejsze, ale też o ludzi starszych, którzy nie potrzebują już dużego, generującego koszty lokalu.

Czas na zastanowienie

Nowelizację ustawy o zakwaterowaniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał 1 lipca 2014 roku. Ustawie wydłużono jednak okres vacatio legis – z 14 dni od ogłoszenia do 1 stycznia 2015 r. Okres przejściowy miał pozwolić żołnierzom na podjęcie decyzji, na jakich zasadach (starych czy nowych) będą chcieli wykupić zajmowany lokal. – W 2014 roku odnotowaliśmy dość niskie zainteresowanie wykupem. Osoby uprawnione wstrzymywały się z decyzją do czasu wejścia w życie uchwalonych zmian. Pierwsze efekty obowiązywania nowych przepisów będzie można ocenić po I kwartale 2015 r., gdy poznamy liczbę złożonych wniosków – tłumaczy Tomasz Szymanik, pełniący obowiązki prezesa WAM.

W zasobie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a ok. 10,4 tys. – inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty.

W 2012 roku WAM sprzedała 7237 lokali mieszkalnych, w 2013 roku – 85 lokali, do 8 grudnia 2014 r. zaś swoich nabywców znalazło zaledwie 29 mieszkań.

Projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Trafił on do Sejmu w grudniu 2013 roku. Propozycje (np. zmiany w wysokości bonifikat) posłowie uzasadniali m.in. drastycznym spadkiem sprzedaży mieszkań przez WAM i kosztami, jakie ponosić musi Agencja, by remontować przekazywane żołnierzom mieszkania. Sejm uchwalił nowelizację 24 kwietnia 2014 roku. Niecały miesiąc później Senat wprowadził do niej swoje poprawki. Pierwsza ograniczyła bonifikatę przy wykupie mieszkania do 200 tys. złotych, druga wprowadziła pięcioletni okres karencji.

PG

autor zdjęć: arch. WAM

dodaj komentarz

komentarze

~Sgt Jack
1432037820
A co z żołnierzami którzy wykupili mieszkanie mając jedno dziecko i 3 normy a teraz posiadają 5 norm. (2 dzieci więcej) Gdzie tu sprawiedliwość?
16-D9-E2-CA
~basia
1428983700
......a co z mieszkaniami (byłe wojskowe przekazane do gmin )
A2-72-20-4B
~olo
1420539000
conny Dobre sobie 30tys żołnierzy jest nie równo traktowana,więc to chyba nie było by nic nowego...
43-25-2E-F4
~conny
1420239480
Mam takie samo pyt co Maciek, co z mieszkaniami WTBS???? Jesli o tych zolnierzach Prezydent nie pomysl tzn, ze nie traktuje wszystkich rowno.
09-E4-A3-53
~maciek
1420204560
czy wiadomo cos o wykupie mieszkan wtbs?
08-6A-A4-63

Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Kierunek: Afganistan
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Ich zadanie – zdobyć informację
Szef NATO w Warszawie
Zmiana warty na Mazurach
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Święto specjalsów
Nowy batalion podhalańczyków
Śmigłowiec na „Ślązaku”
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Medale dla uczestników walk w Karbali
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Uchylone wrota piekieł
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Kampania wyborcza poza armią
Region Without a Key
Targi Air Fair 2019
Być krok przed Bielikiem
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Jelcze dla Wisły
Modernizacja bombowców
F-16 wracają do Polski
Jihadist Mill
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Fabryka dżihadystów
Tu się zadań nie wybiera
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Dołącz do zawodowców
Zmiany w przepisach mundurowych
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Modernizacja floty powietrznej
Pomóżmy bliskim żołnierza
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
„Baltic Protector”
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Czarna taktyka Agatu
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
15 lat JFTC
Wywiad AK w służbie aliantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO