moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Najstarszy” kontyngent, czyli nowa misja w Afganistanie

Trwające właśnie szkolenie w JFTC Bydgoszcz przygotowuje doradców oraz oficerów dowództw i sztabów do wykonywania zadań podczas nowej misji w Afganistanie. Uczestnikom „Resolute Support” przekazywane są m.in. aktualne informacje z Afganistanu oraz plany rozwoju Afghan National Army (ANA) i Afghan National Police (ANP). Plany te zakładają m.in., że w perspektywie dziesięciu lat 10 proc. składu armii afgańskiej stanowić będą żołnierze kobiety, czyli będzie ich służyło ok. 15 tysięcy. Jeśli Afgańczycy będą wystarczająco zdeterminowani, aby zrealizować wszystkie zapisy planu rozwoju, to można założyć, że za 10 lat nasze najbardziej zaangażowane feministki będą stawiały w tej materii Siłom Zbrojnym RP za wzór do naśladowania właśnie ANA – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Pierwsza zmiana – zawsze specyficzna

W ciągu kilkunastu ostatnich lat dopracowano się procedur organizacji i przygotowania kontyngentu wojskowego do realizacji zadań. Jednak w przypadku pierwszej zmiany każdej nowej misji można zauważyć pewne odstępstwa od wspomnianych procedur. Przygotowanie drugiej i następnych zmian takich kontyngentów, jak PKW KFOR, PKW Irak czy PKW ISAF przebiegało podobnie, w sprawdzonym rytmie czynności związanych z kwalifikowaniem żołnierzy na stanowiska, badaniami lekarskimi, rozpoczęciem szczepień ochronnych, zgromadzeniem sprzętu wojskowego oraz planowaniem i realizacją procesu szkolenia czy zgrywania pododdziałów. Proces ten zwykle trwa około roku. Na przygotowanie pierwszej zmiany z reguły brak wystarczającego czasu z przyczyn niezależnych od wojska. Na przykład żołnierze wyznaczeni do pierwszej zmiany grupy obserwatorów European Union Monitoring Mission w Gruzji (EUMM Georgia) w 2008 roku mieli jedynie kilka tygodni (od podpisania umowy Sarkozy – Miedwiediew do uruchomienia misji) na realizację wszystkich przedsięwzięć.

O zakończeniu misji ISAF, w tym PKW ISAF, w Afganistanie mówiono już od kilku lat. Ostatnia, XV zmiana PKW, wystawiona przez 10 Brygadę Logistyczną, ma za zadanie wysłanie sprzętu wojskowego oraz zapasów środków zaopatrzenia z powrotem do kraju. Oczywiście sprzęt wybrakowany jest utylizowany na miejscu, a część wyposażenia oraz środków zaopatrzenia, których nie opłaca się transportować do Polski, przekazywana jest dla organizacji humanitarnych działających w Afganistanie. ISAF zakończy działalność 31 grudnia 2014 roku.

Misja „Resolute Support”, która zacznie działać od 1 stycznia 2015 roku, będzie miała za zadanie jedynie szkolenie, asystowanie i doradzanie sztabom afgańskim od szczebla korpusu wzwyż. Będą to realizowali doradcy oraz oficerowie kwatery głównej misji. Wszystkie problemy i zadania mają rozwiązywać i realizować Afgańczycy. Praca doradców będzie polegała na dostarczaniu oficerom afgańskim wiedzy i sugerowaniu narzędzi, których zastosowanie pomoże im rozwiązać zadania. Doradcy mają stanowić jedną trzecią kontyngentu. Wymóg posiadania przez nich odpowiedniego, nabytego w czasie długoletniej służby doświadczenia, powoduje, że średnia wieku żołnierzy PKW RSM będzie wyższa niż w PKW ISAF czy PKW Irak. Można założyć, że pod tym względem będzie to „najstarszy” kontyngent, który do tej pory wystawiło polskie wojsko. Nie będziemy odosobnieni, bo podobnie będzie w innych kontyngentach narodowych.

Co dziesiąty żołnierz afgański będzie… kobietą

Oczywiście nie będzie tak ekstremalnej sytuacji, jaka miała miejsce we wspomnianej wcześniej EUMM Georgia, gdzie jeden z monitoring teamów z Field Office Mtscheta składał się z kilku doświadczonych, dystyngowanych gentlemanów, z których najmłodszy miał 65 lat. Z rozwianymi siwymi włosami i takimiż brodami, jeżdżąc białymi HMMWV, patrolowali tereny wzdłuż Administration Line pomiędzy Gruzją a Osetią Płd. Nasi obserwatorzy z miejsca obdarzyli ich mianem „geriatric patrol”, które przyjęło się zresztą w całej misji.

Obecnie trwające szkolenie w JFTC Bydgoszcz pozwala na przygotowanie doradców oraz oficerów dowództw i sztabów misji do wykonywania zadań. Uczestnikom misji przekazywane są m.in. aktualne informacje z Afganistanu oraz plany rozwoju Afghan National Army (ANA) i Afghan National Police (ANP). Plany te zakładają m.in., że w perspektywie dziesięciu lat 10 proc. składu armii afgańskiej stanowić będą żołnierze kobiety, czyli będzie ich służyło ok. 15 tysięcy. Jeśli Afgańczycy będą wystarczająco zdeterminowani, aby zrealizować wszystkie zapisy planu rozwoju, to można założyć, że za 10 lat nasze najbardziej zaangażowane feministki będą stawiały w tej materii Siłom Zbrojnym RP za wzór do naśladowania właśnie ANA.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Zgrupowanie „Wschód” na granicy
 
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Certyfikacja na „Tarczowni”
Iran uderza w USA
Defense Without Politics
Terytorialsi nie stracą dodatku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Początek katyńskiej zbrodni
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sześć dekad pod wirnikiem
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Rakiety w celu
Wojskowi medycy w gotowości
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Następca RPG-7
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Dwa oblicza agenta wywiadu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Medycy WOT kontra COVID-19
Logistycy transportują środki ochronne
PGZ pomaga w walce z epidemią
Bomby w Odrze
Nowa misja polskich żołnierzy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Sukcesy sportowców w mundurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poprad w kolejnej jednostce
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Trzy cele na ścieżce
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Ochotnik do Polski
Policja i wojsko kontra COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
PKW Orlik na półmetku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Edukacja na platformie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO