moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy ruszają do akcji

Blisko tysiąc polskich i amerykańskich żołnierzy, a wraz z nimi czołgi Abrams, transportery Bradley oraz bojowe wozy piechoty, rozpoczynają trening na poligonie w Drawsku Pomorskim. – Przed nami pierwsze zajęcia. Kierowanie ogniem kompanii zmechanizowanej i plutonu czołgów – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Polsko-amerykański trening potrwa do połowy grudnia.


Na szkolenie do Polski przyjechało 227 pancerniaków ze Stanów Zjednoczonych. To tak zwany Heavy Detachment, czyli żołnierze z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Fort Hood w Teksasie. Amerykanie przywieźli do Polski dziesięć czołgów Abrams, osiem gąsienicowych transporterów opancerzonych Bradley i wozy zabezpieczenia technicznego. Wojskowymi zza oceanu dowodzi ppłk Felix Perez.

Trening ogniowy

Dwa tygodnie temu, podczas powitania amerykańskich żołnierzy, oficerowie z USA podkreślali, że ich obecność w naszym kraju to nie tylko chęć wspólnego szkolenia, lecz także demonstracja wspólnoty NATO. Amerykanie przyjechali do Polski w ramach operacji „Atlantic Resolve”, która ma wzmocnić europejskich sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie. W tym samym czasie 400 czołgistów z 1 Dywizji USA szkoli się w Estonii, na Łotwie i Litwie.

W Polsce żołnierze z Teksasu pozostaną do połowy grudnia. W tym czasie będą ćwiczyć z pododdziałami 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Główne siły do szkolenia wydzielił 1 Batalion Zmechanizowany z Lęborka. W treningu weźmie udział około 600 żołnierzy z tej jednostki i 45 bojowych wozów piechoty – wyjaśnia kpt. Karolina Krzewina-Hyc, oficer prasowy 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Dodatkowo na poligonie w Drawsku sprawdzian przejdzie stanowisko dowodzenia 7 Brygady oraz żołnierze z dywizjonu artylerii samobieżnej oraz batalionów logistycznego i dowodzenia.


Żołnierze przejdą trening taktyczny i ogniowy. Pierwszym wyzwaniem będą dla nich zajęcia kompanii zmechanizowanej i plutonu czołgów. Jutro ogień otworzą bojowe wozy piechoty i czołgi Abrams. – Wspólne szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii naszej jednostki – mówi dowódca 1 Batalionu ppłk Marcin Adamski. – Będziemy współpracować podczas działań taktycznych i ogniowych. Zajęcia pozwolą nam ocenić stopień wyszkolenia, jaki reprezentują dowódcy wszystkich szczebli oraz żołnierze w pododdziałach.

– Zobaczyć legendarny czołg Abrams w akcji to jest coś! Ale dla Amerykanów szkolenie w Polsce to także duże wyzwanie. Z zaciekawieniem przyglądają się pasom taktycznym i strzelnicom na Drawsku. Nasze poligony znacznie różnią się od tych, do jakich przyzwyczajeni są w Teksasie – opowiada jeden z żołnierzy.

Poza czołgistami ze Stanów Zjednoczonych do Polski przyjechało także kilkunastu snajperów. Amerykanie będą się szkolić wspólnie z polskimi strzelcami wyborowymi.

Pancerniacy za spadochroniarzy

REKLAMA

1 Dywizja stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Pod dowództwem gen. Michaela Billsa służy obecnie ponad 7 tysięcy żołnierzy. Jednostka powstała w 1921 roku. Żołnierze 1 Dywizji walczyli podczas II wojny światowej na Pacyfiku, a później w wojnie koreańskiej, Wietnamie, Zatoce Perskiej oraz w Iraku i Afganistanie.

Amerykańscy żołnierze z Fort Hood w Teksasie zastąpili stacjonujących od kwietnia w Drawsku Pomorskim spadochroniarzy 173 Brygady Powietrznodesantowej. „Sky Soldiers” szkolili się z jednostkami 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Pancerniaków z Teksasu mają zmienić żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA z Niemiec. Po nich do Polski przyjadą wojskowi z Gwardii Narodowej Illinois.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Karolina Krzewina-Hyc, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
 
155 mm dla US Army
We Never Stop
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Ukraiński kurs na Zachód
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Telefon dla seniora
Agenci wywiadu na bobslejach
Kuźnie oficerskich kadr
Co musi umieć kierowca czołgu
Symulator Orlika w Dęblinie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Saperzy zimą otworzą ogień
Pandemię pokonamy szczepieniami
Dołącz do zawodowców
Żydzi od Andersa
Jakie zmiany w mundurówce?
Na straży niebieskiej linii
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Daglezje na większe przeprawy
Trudny rok na misjach
WBH upublicznia swoje archiwa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nurkowie w głębinach
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny egzamin przed misją
Kwalifikacja odbędzie się …
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Armia Fight Night znów w akcji
Komandosi znad Garigliano
Wojsko – plan na życie
Wojsko walczy z COVID-19
Kutno w sieci LogHubs
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ferie z gwiazdami sportu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Pustynna burza wokół Husajna
Laserowa artyleria US Army
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na rozgrzewkę – zapasy
Obrady ministrów obrony NATO
Jest Warszawa
Dama odeszła do historii
Malutka na poligonie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Hartowanie spadochroniarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO