moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy ruszają do akcji

Blisko tysiąc polskich i amerykańskich żołnierzy, a wraz z nimi czołgi Abrams, transportery Bradley oraz bojowe wozy piechoty, rozpoczynają trening na poligonie w Drawsku Pomorskim. – Przed nami pierwsze zajęcia. Kierowanie ogniem kompanii zmechanizowanej i plutonu czołgów – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Polsko-amerykański trening potrwa do połowy grudnia.


Na szkolenie do Polski przyjechało 227 pancerniaków ze Stanów Zjednoczonych. To tak zwany Heavy Detachment, czyli żołnierze z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Fort Hood w Teksasie. Amerykanie przywieźli do Polski dziesięć czołgów Abrams, osiem gąsienicowych transporterów opancerzonych Bradley i wozy zabezpieczenia technicznego. Wojskowymi zza oceanu dowodzi ppłk Felix Perez.

Trening ogniowy

Dwa tygodnie temu, podczas powitania amerykańskich żołnierzy, oficerowie z USA podkreślali, że ich obecność w naszym kraju to nie tylko chęć wspólnego szkolenia, lecz także demonstracja wspólnoty NATO. Amerykanie przyjechali do Polski w ramach operacji „Atlantic Resolve”, która ma wzmocnić europejskich sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie. W tym samym czasie 400 czołgistów z 1 Dywizji USA szkoli się w Estonii, na Łotwie i Litwie.

W Polsce żołnierze z Teksasu pozostaną do połowy grudnia. W tym czasie będą ćwiczyć z pododdziałami 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Główne siły do szkolenia wydzielił 1 Batalion Zmechanizowany z Lęborka. W treningu weźmie udział około 600 żołnierzy z tej jednostki i 45 bojowych wozów piechoty – wyjaśnia kpt. Karolina Krzewina-Hyc, oficer prasowy 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Dodatkowo na poligonie w Drawsku sprawdzian przejdzie stanowisko dowodzenia 7 Brygady oraz żołnierze z dywizjonu artylerii samobieżnej oraz batalionów logistycznego i dowodzenia.


Żołnierze przejdą trening taktyczny i ogniowy. Pierwszym wyzwaniem będą dla nich zajęcia kompanii zmechanizowanej i plutonu czołgów. Jutro ogień otworzą bojowe wozy piechoty i czołgi Abrams. – Wspólne szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii naszej jednostki – mówi dowódca 1 Batalionu ppłk Marcin Adamski. – Będziemy współpracować podczas działań taktycznych i ogniowych. Zajęcia pozwolą nam ocenić stopień wyszkolenia, jaki reprezentują dowódcy wszystkich szczebli oraz żołnierze w pododdziałach.

– Zobaczyć legendarny czołg Abrams w akcji to jest coś! Ale dla Amerykanów szkolenie w Polsce to także duże wyzwanie. Z zaciekawieniem przyglądają się pasom taktycznym i strzelnicom na Drawsku. Nasze poligony znacznie różnią się od tych, do jakich przyzwyczajeni są w Teksasie – opowiada jeden z żołnierzy.

Poza czołgistami ze Stanów Zjednoczonych do Polski przyjechało także kilkunastu snajperów. Amerykanie będą się szkolić wspólnie z polskimi strzelcami wyborowymi.

Pancerniacy za spadochroniarzy

1 Dywizja stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Pod dowództwem gen. Michaela Billsa służy obecnie ponad 7 tysięcy żołnierzy. Jednostka powstała w 1921 roku. Żołnierze 1 Dywizji walczyli podczas II wojny światowej na Pacyfiku, a później w wojnie koreańskiej, Wietnamie, Zatoce Perskiej oraz w Iraku i Afganistanie.

Amerykańscy żołnierze z Fort Hood w Teksasie zastąpili stacjonujących od kwietnia w Drawsku Pomorskim spadochroniarzy 173 Brygady Powietrznodesantowej. „Sky Soldiers” szkolili się z jednostkami 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Pancerniaków z Teksasu mają zmienić żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA z Niemiec. Po nich do Polski przyjadą wojskowi z Gwardii Narodowej Illinois.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Karolina Krzewina-Hyc, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


68W znaczy ratownik
 
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wojskowe szkolenie dla studentów
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Iranian Chess Game
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wojownicy na Kruczych Skałach
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
68W Means Lifesaver
W drodze po zwycięstwo
Na strzelnicy w szczytnym celu
Wojskowe „M” dla żołnierzy
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wabik z WAT-u
Wsparcie dla saperów
Rozmowy z diabłem
Trening medyczny przed misją
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dwa złote medale dla lekkoatletów
Cienka niebieska linia
Jani, Miraculously Saved
Klasy wojskowe po nowemu
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wyjątkowa operacja minerów
Wierny Polsce
Gavia na Atlantyku
Rozpoczynamy nową erę
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Warto czytać Matuszewskiego
Niechciany traktat
Kolejne Raki dla wojska
Elektroniczna szkoła jazdy
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Włochy też chcą Tempesta
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
Nowy wiceminister w MON
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Life After Service
Raki strzelały na Bałkanach
Rapują zapraszając do WOT
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Rescue Like You Would in a War
Thin Blue Line
Osa na patrole

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO