moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzea w 100. rocznicę wybuchu wojny

Latająca łódź Grigorowicz M-15, brytyjski Sopwith Camel oraz odrestaurowany czołg Renault FT-17 – te unikatowe eksponaty można obejrzeć w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Oba muzea przygotowały specjalne wystawy na obchody 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.


Wystawę „Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec belle époque” w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwierał dziś m.in. szef MON. Pośród prezentowanych zbiorów na uwagę zasługuję m.in. oryginalne umundurowanie żołnierzy walczących podczas Wielkiej Wojny oraz samopowtarzalny karabin „Mondragon” i pistolet maszynowy MP 18 z Militärhistorischen Museum Der Bundeswehr z Drezna. Na ekspozycji prezentowane są także mundury gen. Józefa Hallera i gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Wystawie w gmachu głównym Muzeum Wojska Polskiego towarzyszy ekspozycja plenerowa, na której stanął odbudowany czołg Renault FT-17. Prezentowane są też inne unikatowe eksponaty m.in. francuskie armaty polowe wz. 1878 systemu de Bange’a kal. 120 mm, a także niemiecki moździerz ciężki wz. 1918 kal. 250 mm. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2015 roku.

O wydarzeniach związanych z Wielką Wojną pamiętało także Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W niedzielę otworzono tam nową wystawę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Na zaaranżowanej na nowo ekspozycji, stanęły unikatowe egzemplarze samolotów.– Z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu Wielkiej Wojny na świecie zachowały się 73 samoloty. W Krakowie będzie można zobaczyć aż 13 z nich – wyjaśnia Krzysztof Mroczkowski, autor i pomysłodawca nowej wystawy. Przygotowano ją w przebudowanym małym hangarze. Dla zwiedzających przygotowano nie tylko tradycyjne opisy eksponatów, lecz także atrakcje multimedialne. Tłem dla unikatowych samolotów jest wielkoformatowy komiks autorstwa Jarosława Wróbla. – Stylistyka, którą proponujemy widzom, nie jest przypadkowa. Gdy wybuchła Wielka Wojna, żaden kraj nie wiedział, jakie możliwości niesie za sobą rozkwit lotnictwa. Młodzi piloci walkę w powietrzu początkowo traktowali jako sportową rywalizację i dobrą rozrywkę – wyjaśnia pomysłodawca wystawy.

Muzealnicy zapewniają, że będzie to jeden z najważniejszych i najciekawszych projektów, jakie powstały w Polsce z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I wojny. – Nowa ekspozycja pokazuje szeroki kontekst historyczny. To jednocześnie historia techniki lotniczej, opowieść o losach pilotów oraz prezentacja wpływu, jaki awiacja miała na działania wojenne – wyjaśnia Jakub Link-Lenczowski z MLP.


W nowej aranżacji zaprezentowano osiem samolotów. To rozpoznawcza łódź latająca marynarki wojennej Imperium Rosyjskiego Grigorowicz M-15, zaprawiony w boju egzemplarz najsłynniejszego brytyjskiego myśliwca I wojny światowej, na którym zestrzelono 11 wrogich samolotów Sopwith F.1 Camel. Poza tym zobaczyć można niemieckie konstrukcje: jeden z pierwszych seryjnych uzbrojonych samolotów Albatros C.I, wywiadowczy DFW C.V., obserwacyjny Halberstadt CL.II, myśliwiec LFG Roland D.V oraz LVG B.II i gondolę silnika samolotu Zeppelin-Staaken R. VI.

W ramach projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014” odbędzie się także cykl imprez towarzyszących. W Nowym Targu (10 sierpnia) i Łososinie Dolnej (7 sierpnia) będzie można oglądać symulowane walki w powietrzu w wykonaniu zespołów: Latający Cyrk Kindernaya (repliki samolotów z I wojny) i Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Zwiedzający będą też mogli wziąć udział w warsztatach, wykładach i prezentacjach historycznych oraz spotkać się z grupami rekonstrukcji historycznej.


Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny” powstała dzięki dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wsparciu województwa małopolskiego oraz dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wartość nowej ekspozycji to ponad 880 tysięcy zł. Inwestycja wraz z remontem hangaru kosztowała przeszło milion złotych.

Muzeum Lotnictwa Polskiego powstało w 1963 roku. W krakowskiej kolekcji znajduje się ponad dwieście zabytkowych samolotów, śmigłowców, szybowców i lotni. Prezentowane są także dawne mundury i pamiątki lotników oraz kolekcja ponad 140 silników lotniczych.

W 2010 roku muzeum otworzyło nowy budynek ekspozycyjny, który bryłą przypomina śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Był wielokrotnie nagradzany.

MKS

autor zdjęć: Jakub Link-Lenczowski, Maciej Nędzyński / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
 
Zielonka dla Patriotów
Wojna wywiadów
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
Śladami Pierwszej Pancernej
Amerykańska przyszłość WZL
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spełniliśmy swój obowiązek
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Przez krew zdobyty Śląsk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Czarny odchodzi do cywila
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Torn Subcontinent
Sprawdzają Brutusa
Preselekcja u komandosów
Jedna misja, jeden zespół
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Pułaski” wrócił do kraju
High Confidence Operations
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Warszawa walczy, wracamy
A Wave of Alliances
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Łask ponownie z dyżurem bojowym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO