moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tarcza Polski coraz bliżej

Francuskie konsorcjum Eurosam, oferujące zestawy SAMP/T oraz amerykańska firma Raytheon z zestawami Patriot staną do walki o kontrakt na dostawę sześciu baterii wyrzutni. Inspektorat Uzbrojenia MON zakończył fazę analityczno-koncepcyjną programu zakupu zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu o kryptonimie Wisła.

O kontrakt na dostawę baterii wyrzutni walczyć będzie firma Raytheon, oferująca zestawy Patriot.

Przez prawie rok ministerstwo prowadziło dialog techniczny z firmami zainteresowanymi kontraktem. W połowie 2013 roku, do pierwszego etapu dialogu technicznego, zgłosiło się aż czternaście firm. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do kolejnej tury tylko pięć podmiotów: francuskiego Thalesa, amerykańsko-niemiecko-włoskiego MEADS Intl., amerykańskiego Raytheona, rząd Izraela oraz konsorcjum polskich z branży OPL, z MBDA jako podwykonawcą.

Ostatecznie z zaproszenia do kolejnego etapu dialogu technicznego skorzystało jedynie czterech oferentów, gdyż francuskie koncerny Thales i MBDA zdecydowały się połączyć siły.

Po sześciu miesiącach rozmów z producentami, które miały pomóc wojskowym w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu (w tym m.in. Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych), Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował nie tylko o zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej, ale również o wyborze dalszego trybu postępowania przetargowego. Wiadomo też, jakie firmy staną do ostatecznej rywalizacji o warte kilkanaście miliardów złotych zlecenie.

Co do trybu postępowania przetargowego, MON zdecydowało, że kupno zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu odbędzie się w tzw. trybie „BP”. – Uwzględniając potrzebę zbudowania krajowego potencjału produkcyjno-serwisowego dotyczącego zestawów rakietowych obrony powietrznej zdecydowano, że postępowanie to będzie prowadzone w oparciu o procedury właściwe dla zamówień związanych z ochroną podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa – wyjaśniała ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowa IU MON.

Oznacza, że podczas procedury zakupu nie będą obowiązywały przepisy Ustawy o zamówieniach publicznych. Dzięki temu resort obrony mógł wybrać spośród czterech podmiotów, które zgłosiły się do dialogu, jedynie dwa – konsorcjum Eurosam, oferujące zestawy SAMP/T (czyli francuskie pociski Aster 30) oraz firmę Raytheon z USA oferującą zestawy Patriot (rakiety Patriot PAC-3). Te firmy zostaną zaproszone do złożenia ofert wstępnych.

Drugim podmiotem ubiegającym się o zamówienie jest konsorcjum Eurosam, oferujące zestawy SAMP/T (czyli francuskie pociski Aster 30).

Jak podkreślają przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON, do kolejnego etapu postępowania zakwalifikowano te zestawy rakietowe (i ich producentów), które spełniały trzy nadrzędne kryteria: są operacyjne; znajdują się na uzbrojeniu państw NATO oraz zapewnią największy możliwy udział polskiego przemysłu obronnego w produkcji, serwisowaniu oraz dalszej modernizacji zestawów.

Zaproszenie do kolejnego etapu postępowania, czyli do złożenia ofert wstępnych, powinno trafić do konsorcjum Eurosam i firmy Raytheon już w najbliższych dniach. Jak zapewniał kilka dni temu odpowiedzialny za zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia wiceminister Czesław Mroczek, decyzja o tym, jakie zestawy rakietowe trafią na wyposażenie naszej armii zapadnie w przyszłym roku.

* * * * *

Tarcza Polski, czyli nowy system obrony powietrznej kraju, ma składać się z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej: bardzo krótkiego zasięgu – będącego w stanie zwalczać cele oddalone o kilka kilometrów (w tym nie tylko samoloty czy śmigłowce, ale również bezzałogowce), krótkiego zasięgu – do walki z statkami powietrznymi lub pociskami rakietowymi oddalonymi maksymalnie o 25 kilometrów oraz średniego zasięgu – który ma zwalczać cele znajdujące się w odległości do 100 kilometrów, w tym m.in. pociski balistyczne.

Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej na lata 2013-2022 jako pierwszy ma być kupiony podsystem średniego zasięgu. Będzie się składał się z sześciu baterii zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej typu MRAD – Medium Range Air Defence, które w polskiej armii otrzymały oznaczenie „Wisła”. Kolejnym etapem budowy Tarczy Polski ma być pozyskanie jedenastu zestawów rakietowych krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew”.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon, Eurosam

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1423060020
``scoby: >~ja - co takiego wynegocjowali ? < Kody źródłowe do F16, licencja na śmigłowiec bojowy Mangusta + możliwość sprzedaży na rynki trzecie itp, itd. Nie wymądrzaj się! Więcej szukaj w internecie a będziesz uświadomiony. Turcy są konsekwentni w swoich działaniach. Zresztą nie tylko oni: Indie, chiny itd.
4A-57-54-77
~Marcin
1419021960
Mylące są podawane przy okazji obu programów liczby: 6 baterii średniego i 11 zestawów krótkiego zasięgu. Pomijam, że wciąż się one zmieniają (nie tak dawno było to 8 baterii i 19 zestawów). Jeżeli to możliwe proszę o odpowiedzi na następujące pytania: 1) ile zestawów ma znajdować się w baterii ? 2) jakie są rzeczywiste liczby baterii / zestawów jakie wojsko kupuje ?
1F-93-44-B0
~arek
1417454820
Co się działo w Raytheon tuż przed 9/11 ? Cytat z książki Black 9/11 Mark H. Gaffney : ,,On the day prior to 9/11, the purchase of call options for Raytheon had suspiciously surged by 600%''.
DB-03-0E-3F
~OniB
1404662280
~scooby - MEADS, wyrzutnie robione w celu zastąpienia patriotów, świadczy że jednak system jest w jakimś stopniu niewystarczalny, przestarzały. Chodź wszystko i tak ma się opierać na tych nowych rakietach PAC 3. Francuski produkt jest nowocześniejszy, przystosowany do przyszłych modernizacji, robiony od początku na potrzeby nowego pola walki, wielce modularny(tym się szczycą). Przede wszystkim nie jest tak drogi w utrzymaniu i kupnie jak Patrioty. Zarazem nieprzetestowany wystarczająco. Zgadzam się co do tego co wypisałeś za wyrazem 'istotniejsze'. Jestem laikiem w tym temacie, więc nie jestem wstanie porównać tych produktów ze sobą pod tym względem(choć to byłoby pewnie trudne z powodu małej ilości testów SAMPTów). Z tego co wyczytałem to i tak np SAMPT nie wymaga odpowiedniego ustawienia wyrzutni względem celu jak to jest w wypadku patriotów(chyba główna słaba strona tego systemu). Najlepszą opcją byłyby MEADSy, ale odpadły w przetargu(połączenie nowoczesnych wyrzutni i wysoce przetestowanych rakiet).
19-C8-EB-D2
~scooby
1404491520
~OniB - nie posiadają, ponieważ istotne elementy są - pewnie - często zmieniane. Bez linka nie ma argumentu. Sam ostatnio musiałem znaleźć to " TCG Muavenet (DM 357)" oby zaspokoić potrzebą z tego tematu : http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/13056?t=Plywajaca-tarcza-w-Trojmiescie . Aster 30 przewyższa np. stunner'a ? Zresztą przy przeciwrakietowej nie zasięg jest ważny a pułap starczy do 10 km - tu masz wyjaśnienie dlaczego : http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/13052?t=Wisla-nielatwy-wybor . Istotniejsze są skuteczność detekcji, czas reakcji, odporność na zakłócenia w tym walkę elektroniczną, prawdopodobieństwo trafienia w dany element. W Jom Kippur odmówili Żydom sprzedaży samolotów . Amerykanie mają bazy w RFN tz bliżej niż Francja. Nie zbankrutuje zresztą Irlandia zbankrutował i ma się dobrze. p.s. Korzystasz z amerykańskiego internetu, procesora, GPS ... . Znasz jakieś lepsze odpowiedniki ?
39-FF-C3-6D
~OniB
1404419100
~scooby - Trochę nietrafione pytanie. I tak czy siak czy FR czy ChRL(i pewnie inne liczące się zbrojeniowo państwa) posiadają szczegółowe plany obydwóch rakiet. Nie chce sytuacji (gdzieś czytałem, nie mogę znaleźć linka), że w niektórych okresach gotowość bojowa koreańskich patriotów wynosiła 30-40% z powodu ciągłych problemów z zaopatrzeniem w kluczowe elementy zamienne. Nie mówiąc że osiągi ASTER 30 znacznie przewyższają amerykański produkt. Do Francji bliżej niż do ameryki łątwiej w razie kryzysu o części zamienne. Lepiej wspierać realnego sojusznika niż ładować kasę w państwo które w razie własnych problemów zabunkruje się u siebie na kontynencie. PS: Amerykańskie produkty mają też niską ocenę na świecie(przede wszystkim wśród samych amerykanów chodzą takie opinie)
56-51-27-86
~scooby
1404400500
~OniB - a alarm do własnego domu to kupiłbyś w firmie: 1. Która strzeże go i nie udostępnia podwykonawcą. 2. Tej która oferuje swoje kody innym producentom ?
39-FF-C3-6D
~OniB
1404331440
Biorąc pod uwage restrykcyjne prawo USA względem transferu technologii zbrojeniowej, b.negatywne opinie Korei Płd. na temat Patriotów - to jeśli wygra amerykańska oferta pewniakiem będzie że przetarg był ustawiony.
4D-BC-A9-6F
~scooby
1404218640
~ja - co takiego wynegocjowali ? ~miro - na razie używasz amerykańskiego: internetu, procesora i podzespołów robionych na Tajwanie da amerykańskich firm . No i pewnie masz legalnego , kupionego Windowsa ... . p.s. z francuskich to polecam tylko sery, bo wino amerykanie robią lepsze i taniej .
39-FF-C3-6D
~miro
1404174240
Mam nadzieje ze MON,, wybierze Francuski System,,Boze chron nas od Amerykanow,,,Bo zamiast zestawow dostaniemy nic nie warte Obligacje General Motors,,Tam w USa sie wszystko wali na pysk,,
C4-4D-2C-3E
~scooby
1404166380
A nie można kupić 2 razy więcej zestawów od obu ?
39-FF-C3-6D
~ja
1404155940
Wygrają Amerykanie zgodnie z "poprawnością polityczną" ale ze szkodą dla Polski. Amerykanie sprzedają tylko gotowe wyroby a ulegają tylko TWARDYM negocjatorom jak np Turcja.
8B-09-25-DE

Sukcesy sportowców w mundurach
 
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Co z tegorocznym MSPO?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
F-16 kończą misję w Estonii
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
„Ratownik” od nowa
Obradowała Rada Gabinetowa
„Harpun” do walki
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Widzieć i nie być widzianym
Koniec kijowskiego snu
Na zakupy do sklepu AMW
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Podchorążowie za sterami Bielików
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Białe noce podhalańczyków
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Army of Medics
NATO walczy z koronawirusem
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Gotowi na „Defendera”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
Patrioty z polskimi przyczepami
Agent w generalskich szlifach
MON nie wycofuje się z MSPO
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Partyzanci rozgromili ubeków
Pracowity tydzień flotylli
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Prawdziwi wojownicy
Przeciwlotnicza Sona
Na misjach święta inne niż zwykle
Święto żołnierzy służących na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Rubiny w walce z epidemią
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ćwiczenia z torpedą
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO