moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tarcza Polski - postępowanie po wakacjach

Do końca czerwca ma się zakończyć faza analityczno-koncepcyjna pierwszego etapu budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Chodzi o zakup sześciu baterii rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie Wisła. Wart kilka miliardów złotych przetarg ma być ogłoszony po wakacjach, a rozstrzygnięty w przyszłym roku.


Tarcza Polski, czyli nowy system obrony powietrznej, ma się składać z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pierwszy system – bardzo krótkiego zasięgu, do kilku kilometrów, drugi – krótkiego zasięgu, do 25 kilometrów, oraz średniego zasięgu – do 100 kilometrów. Na początek ma być budowany podsystem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Jest on oparty na zestawach rakietowych typu MRAD (Medium Range Air Defence), które w polskiej armii otrzymały oznaczenie Wisła.

Inspektorat Uzbrojenia MON od kilku miesięcy, w ramach etapu analityczno-koncepcyjnego, prowadzi dialog techniczny z producentami tego rodzaju uzbrojenia. Rozmowy te mają pomóc wojskowym w opracowaniu dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu.

Do pierwszego etapu dialogu technicznego zgłosiło się aż czternaście firm. Za kilka dni rozpocznie się jego drugi etap, do którego Inspektorat zaprosił już tylko pięć podmiotów: francuskiego Thalesa, amerykańsko-niemiecko-włoski MEADS Intl., amerykańskiego Raytheona, rząd Izraela oraz konsorcjum firm polskich z branży OPL, z MBDA jako podwykonawcą.

Z zaproszenia do rozmów skorzystało czterech oferentów. Firma Thales zdecydowała się bowiem połączyć siły z koncernem MBDA i konsorcjum polskich firm z Polskim Holdingiem Obronnym na czele.

Jak wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, podczas drugiego etapu dialogu technicznego głównym tematem rozmów będzie nie technika, lecz pieniądze. – Podczas wstępnych rozmów koncentrowano się na zagadnieniach taktyczno-technicznych, teraz natomiast będą omawiane aspekty gospodarczo-ekonomiczne – mówi rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia MON. Rozmowy z koncernami zbrojeniowymi potrwają do końca marca. Jeśli nie nastąpią poważniejsze opóźnienia, to zgodnie z przyjętym harmonogramem faza analityczno-koncepcyjna, związana z pozyskaniem zestawów Wisła, powinna się zakończyć do końca czerwca, a przetarg może zostać ogłoszony jesienią. – Podpisanie umowy ma nastąpić do końca 2015 roku – dodaje ppłk Ossolińska.

Kolejnym etapem budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej będzie pozyskanie zestawów rakietowych krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew. Plan modernizacji technicznej przewiduje, że armia otrzyma jedenaście baterii tego typu wyrzutni. Niestety nie wiadomo, kiedy rozpocznie się dialog techniczny w tej sprawie. – Ze względu na fakt, że priorytetem jest pozyskanie zestawów średniego zasięgu Wisła, dotychczas nie podjęto decyzji o przeprowadzeniu dialogu technicznego dla zestawu Narew – mówi ppłk Ossolińska.

Nowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli Tarcza Polski, będzie najdroższym programem modernizacyjnym armii. Jego koszt może sięgnąć ponad 20 miliardów złotych. Dzięki nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie państwa musi trafić na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego muszą być przeznaczone na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Polska armia ma obecnie cztery jednostki przeciwlotnicze – trzy pułki w wojskach lądowych oraz jedną brygadę rakietową w siłach powietrznych. Podstawowym uzbrojeniem pułków są zestawy rakietowe Osa i Kub, przenośne zestawy Strzała-2M i Grom, artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2KG i ZSU-23-4MP. Brygada przeciwlotnicza sił powietrznych jest uzbrojona w zestawy rakietowe S-125 Newa oraz jeden przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-200WE Wega.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~dessy
1395316020
A jaka jest ochrona tych rakiet przed zakłóceniem sygnału, jak to miało miejsce ostatnio na Krymie z przechwyceniem amerykańskiego drona? Jeżeli są tak podatne jak te drony to będą całkowicie bezskuteczne w nowoczesnej walce.
C8-B0-C9-67
~scooby
1392993300
~edek0-0 - o jakim zasięgu piszesz ? podajesz zasięg gdzie rakieta spadła. Nam trzeba zasięgu celnego 99.5 %, stąd nie liczy się odległość tylko celność i pułap. Na Iskander "gór" mozna wstawić głowicę 550kT. Niszczy ona wszystko w promieniu http://www.nuclearsecrecy.com/nukemap/ skutki są do 10 km , bojowe do 2 km , stąd jeżeli zestrzelimy nadlatujące głowice możemy zestrzelić np: RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM ) - czym więcej anty rakiet tym lepiej
2B-B5-88-BE
~edek0-0
1392913800
100 km żart jakiś obecne zestawy Wega maja zasieg ok 250km. Kto zadecydował o zmniejszeniu zasiegu skutecznego rakiet i z jakiego powodu?
0F-A9-C5-53

Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
JWK to test siły i motywacji
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Course on Diplomacy
Ostatnie dni kampanii 1939
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polityka nie znosi próżni
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia
Eto, pies na misje
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kraby dla podhalańczyków
Polsko-tureckie obrady
Ogień na alpejskich szczytach
Współpraca i wspólna pamięć
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Time for Miecznik
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wilk na poligonie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Żołnierze bez testów z WF-u
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Emerytura wypłacana w … karmie
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Dron z LAW-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
W jedynym słusznym kierunku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Legia Akademicka po raz piąty
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Duch Invictus jest, czas na formę
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szef MON-u w Forcie Sill
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Advantages of Efficient Organization
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Przeprawa przez Narew
Ciemne strony Facebooka
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Na granicy stratosfery

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO