moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mirage 2000 przyleciały do Polski

Cztery francuskie myśliwce Mirage 2000 wylądowały w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Zastąpiły stacjonujące od kilku tygodni w Polsce samoloty Rafale. Francuskie maszyny wzmocnią natowską misję Baltic Air Policing. Trzymając dyżury bojowe, piloci znad Sekwany będą strzec przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.


Razem z myśliwcami do Polski przyleciało 60 francuskich lotników (piloci, technicy i obsługa naziemna). Wielozadaniowe samoloty Mirage 2000 w wersjach „C” i „5-F” pochodzą z eskadr 1/2 „Cigognes” i 2/5 „Île-de-France”. Zgodnie z zapowiedziami Francuzi zostaną w Polsce do 31 sierpnia, czyli do momentu, kiedy cztery polskie samoloty MiG-29 i 90 lotników wróci z Litwy. Polacy stacjonują w litewskich Szawlach i pełnią służbę w składzie V zmiany kontyngentu wojskowego Orlik. Ich zadaniem jest patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing.

Podczas dyżuru Francuzami dowodzi Centrum Operacji Powietrznych NATO. – Zadania jakie czekają na pilotów samolotów Mirage 2000 są identyczne, jak te, które wykonywali lotnicy na Rafalach – mówi mjr Dariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. – Poza tym, że piloci trzymają dyżury bojowe, trenują zgodnie ze swoim programem szkolenia. Latają samodzielnie oraz wspólnie z naszymi myśliwcami MiG-29.

Francuzi wezmą także udział w rozpoczynającym się w poniedziałek największym ćwiczeniu lotniczym organizowanym przez polskie Centrum Operacji Powietrznych „Eagle Talon”.

Obecność Francuzów w Polsce jest realizacją obietnicy złożonej w marcu przez francuskiego szefa resortu obrony Jeana-Yves`a Le Driana. W odpowiedzi na kryzysową sytuację na Ukrainie polityk zapowiedział, że Francja wyśle samoloty bojowe do patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.


Mirage 2000 to francuski jedno- lub dwumiejscowy myśliwiec skonstruowany w połowie lat 70. XX wieku przez wytwórnię Dassault Aviation. Konstrukcja samolotu oparta jest na budowanych wcześniej maszynach Mirage 3 i Mirage 5. Samolot po modyfikacjach (przesunięto m.in. jego środek aerodynamiczny) jest zwrotny i ma krótki rozbieg. Prototyp Mirage 2000 wzbił się w powietrze w marcu 1978 roku. Seryjna produkcja ruszyła cztery lata później. W 1983 roku samoloty trafiły na wyposażenie francuskich sił powietrznych. Wytwórnia Dassault eksportowała samoloty do ośmiu państw.

Do Malborka przyleciały dwa typy tego myśliwca, uzbrojone w pociski powietrze-powietrze. Mirage 2000 C to jednomiejscowa wersja myśliwska. Mirage 2000-5F jest zmodernizowaną wersją wielozadaniowych samolotów. Myśliwce wyposażone są w radary RDY, wyświetlacze nahełmowe Thales Topsight i pociski MICA.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia poprosiły NATO o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

MKS

autor zdjęć: Armée de l'air

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Rozpoczynamy nową erę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zielonka dla Patriotów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
A Torn Subcontinent
Spełniliśmy swój obowiązek
Łask ponownie z dyżurem bojowym
High Confidence Operations
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
Śladami Pierwszej Pancernej
Warszawa walczy, wracamy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Desant z transportowca-giganta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Czarny odchodzi do cywila
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojna wywiadów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Od sojusznika do kata
A Wave of Alliances
Przez krew zdobyty Śląsk
Sprawdzają Brutusa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przysięga śląskich terytorialsów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Preselekcja u komandosów
Wozy amunicyjne do Raków
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wielofunkcyjny scyzoryk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO