moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francuskie Rafale wylądowały w Malborku

Cztery francuskie myśliwce Rafale przyleciały do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wielozadaniowe samoloty bojowe wzmocnią natowską misję Baltic Air Policing – ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Zostaną w Malborku przez cztery miesiące, do czasu zakończenia służby PKW Orlik na Litwie.

Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przyleciały cztery myśliwce Rafale oraz 60 żołnierzy: piloci i personel techniczny z dwóch dywizjonów z Saint-Dizier i Mont-de-Marsan. Dowodzi nimi ppłk Yann Malard. To realizacja obietnicy złożonej przez francuskiego ministra obrony Jeana-Yves’a Le Driana. W marcu polityk zapowiedział, że Francja na potrzeby natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich wyśle samoloty bojowe. To nie jedyna odpowiedź Francji na kryzysową sytuację na Ukrainie. Na początku kwietnia Paryż wysłał do patrolowania przestrzeni powietrznej w Europie Wschodniej także samolot AWACS.

– Podczas dyżuru Francuzami dowodzić będzie Centrum Operacji Powietrznych NATO. Piloci myśliwców będą ćwiczyć patrolowanie przestrzeni powietrznej w lotach nad Polską i wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ. – Będą trenować w powietrzu z polskimi i amerykańskimi pilotami. Być może wezmą też udział w czerwcowych ćwiczeniach lotniczych „Eagle Talon”.

W malborskiej bazie francuscy lotnicy spędzą cztery miesiące i zajmą miejsce czterech myśliwców MiG-29 i 90 lotników, którzy za dwa dni rozpoczną służbę w składzie piątej zmiany kontyngentu wojskowego Orlik. Polscy żołnierze w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing stacjonować będą w litewskiej miejscowości Szawle od 1 maja do 31 sierpnia.

We wtorek francuscy lotnicy uczestniczyć będą w pożegnaniu polskiego kontyngentu. W uroczystości weźmie też udział prezydent Bronisław Komorowski i przedstawiciele władz Francji, m.in. minister obrony.

Minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił w ubiegłym tygodniu, że samoloty będą się w trakcie misji zmieniały. Być może za cztery miesiące do Polski przylecą francuskie Mirage 2000.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku. Wówczas Litwa, Łotwa i Estonia poprosiły NATO o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo. Ze względu na kryzys na Ukrainie wzmocnienie misji Baltic Air Policing zadeklarowała także Wielka Brytania.

Polscy żołnierze w misji Baltic Air Policing wezmą udział już po raz piąty. „Orlik 5” utworzy około 90 lotników. Większość z nich to żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Polacy będą pełnić dyżury, latając na czterech myśliwcach MiG-29. Dwa uzbrojone będą sprawować całodobowy nadzór bojowy. Głównym zadaniem żołnierzy będzie pilnowanie nienaruszalności przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich oraz udzielanie pomocy załogom wojskowych i cywilnych samolotów, które znajdą się w sytuacjach awaryjnych.

Poza francuskimi samolotami w Polsce przebywa 12 amerykańskich samolotów F-16 oraz 200 lotników USAF. Piloci z USA stacjonują w Łasku i trenują wspólnie z polskimi żołnierzami. Niedawno Amerykanie zdecydowali także o wysłaniu do Polski dodatkowych 18 maszyn F-16. Będą one stacjonowały w naszym kraju od czerwca przez kolejne miesiące bez określania daty ich powrotu. Myśliwce przylecą z jednej z baz w Niemczech.

Prototyp samolotu Rafale „A” wytwórnia Dassault Aviation zaprezentowała w 1985 roku. Testy myśliwca wypadły pomyślnie, dlatego już sześć lat później francuskie siły powietrzne otrzymały ten jednomiejscowy samolot. Obecnie francuskie lotnictwo ma ponad 60 egzemplarzy myśliwca w trzech wersjach: jednomiejscowej, dwumiejscowej i morskiej przystosowanej do startów z lotniskowca. Wszystkie maszyny mogą prowadzić walkę w powietrzu i atakować cele naziemne. Rafale osiągają prędkość 1,8 Ma i pułap 18 tysięcy metrów. Długość samolotu to ponad 15 metrów, a rozpiętość skrzydeł w kształcie delta wynosi 10,90 metra. Obecnie jedynym użytkownikiem tego samolotu są Francuzi. O zakup 126 myśliwców stara się armia indyjska.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398783900
Zróbcie jakąś "integrę".
39-FF-C3-6D

Wirtualna batalia w obronie sojusznika
 
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Obrona bez polityki
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wrocław czeka na Amerykanów
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Dołącz do zawodowców
Holownik „Semko” stanął na wodzie
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Volhynian Lion Hearts
T-72 strzelają na poligonie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Klucz do dobrych relacji
Unwanted Treaty
Ludzie niebezpiecznej profesji
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Ostre strzelanie artylerzystów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Trudna droga
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kontenery dla Wisły
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto zostawia ślady w sieci
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Z archiwum „Szarego”
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Leopardy na Podkarpaciu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Gorące obrady NATO w Londynie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Szwedzki baypass przed „Orką”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowe laboratorium WAT
Nowe maszyny w LAW
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Włosko-polski sojusz kosmiczny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO