moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie egzaminy zegrzyńskich elewów

218 ochotników kończy służbę przygotowawczą w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Za nimi ostatnie egzaminy z wiedzy specjalistycznej, w tym z obsługi radiostacji i nawiązywania łączności. Choć 215 z nich złożyło już wnioski o służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych, kontrakty podpiszą tylko najlepsi.

Żołnierze jako ochotnicy rozpoczęli służbę przygotowawczą na początku stycznia. Po złożeniu przysięgi przeszli kompleksowe szkolenie. W zegrzyńskiej „kuźni łącznościowców” spędzili w sumie niemal cztery miesiące. Przez pierwszy kwartał uczyli się strzelania, musztry, mieli zajęcia medyczne i saperskie. Wiele zajęć odbywało się w terenie, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Miesięczne szkolenie specjalistyczne, podczas którego elewi zdobywali umiejętności niezbędne łącznościowcom, było ostatnim etapem służby przygotowawczej. Najwięcej czasu żołnierze poświęcili na naukę budowy i użytkowania wojskowego sprzętu łączności. – Uczyli się m.in. danych taktyczno-technicznych radiostacji cyfrowych oraz nawiązywania łączności za ich pomocą. Zajęcia dotyczyły także szkolenia na zautomatyzowanych wozach dowodzenia – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy zegrzyńskiego centrum. Elewi pracowali między innymi na cyfrowych plecakowych radiostacjach TRC 9200 oraz TRC 9210, które zapewniają niezawodną łączność na przykład w warunkach nasilonych działań walki radioelektronicznej.

Zdobyta przez elewów wiedza weryfikowana była podczas egzaminów specjalistycznych. To ostatni wojskowy test żołnierzy służby przygotowawczej, bo za kilka dni wszyscy opuszczą koszary. – Egzaminy składały się z pytań teoretycznych dotyczących łączności oraz zadań praktycznych. W tych ostatnich musieliśmy na przykład za pomocą radiostacji nawiązać połączenie selektywne ze wskazaną radiostacją albo dokonać autoryzacji połączenia. Udało mi się zaliczyć egzaminy bez żadnego problemu – mówi szer. elew Karim Chitti, który planuje na stale związać się z armią.

Podobnie jak 214 innych elewów złożył już wniosek o podpisanie kontaktu na służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. – Tak jak przewidywaliśmy, zainteresowanie młodych ludzi służbą jest bardzo duże. Wiedzą, po co do nas przychodzą, są zmotywowani, a wielu ma nadzieję, że służba przygotowawcza stanie się dla nich przepustką do zawodowej służby wojskowej – ocenia mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSŁiI.

Nie wiadomo jeszcze, ilu z ponad dwustu młodych ludzi podpisze „umowy” z jednostkami wojskowymi. Wszystko zależy nie tylko od ocen z egzaminów, ale i od opinii dowódców z ośrodków szkolenia: podstawowego i specjalistycznego. Ci, których wojsko wybierze, zostaną żołnierzami NSR. Jednym z ich obowiązków będzie między innymi udział w ćwiczeniach organizowanych przez jednostkę wojskową. W razie konieczności, np. zagrożeń militarnych i niemilitarnych w kraju i poza jego granicami, będą powołani do służby.

*****

Służba przygotowawcza to oferta dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Warunkiem powołania do służby jest ukończenie 18 lat, fizyczna i psychiczna zdolność do pełnienia służby (uzyskana podczas kwalifikacji kategoria zdrowia A) oraz niekaralność.

PG

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398783660
Wojsko musi mieć top sprzęt i fachowców.
39-FF-C3-6D

Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Desant z transportowca-giganta
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Rozpoczynamy nową erę
High Confidence Operations
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Spełniliśmy swój obowiązek
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Od sojusznika do kata
Jedna misja, jeden zespół
A Wave of Alliances
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Cienka niebieska linia
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przysięga śląskich terytorialsów
Przez krew zdobyty Śląsk
Preselekcja u komandosów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Piknik ze smakiem
Najpierw „Sonda”, później promocja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Śladami Pierwszej Pancernej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zielonka dla Patriotów
Warszawa walczy, wracamy
Czarny odchodzi do cywila
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wozy amunicyjne do Raków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Obrady Rady Unii Europejskiej
Amerykańska przyszłość WZL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO