moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ustawa o NSR trafiła do prezydenta

Prostsze zasady podpisywania kontraktów, więcej ćwiczeń na poligonach, ale też więcej dodatków motywacyjnych i możliwości kształcenia się na koszt armii. To kilka zmian w przepisach, które mają uatrakcyjnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. Po pracach w parlamencie ustawa trafiła na biurko prezydenta.


– Utworzenie Narodowych Sił Rezerwowych było jednym z elementów budowania zawodowej armii. Po trzech latach ich funkcjonowania rząd i ministerstwo obrony zaproponowali wprowadzenie rozwiązań, które uszczegółowią obowiązujące już prawo. Wydają się one słuszne – mówił Stefan Niesiołowski (PO), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas debaty na temat nowelizacji przepisów dotyczących NSR.

MON, przygotowując zmiany w przepisach, chciało przede wszystkim uatrakcyjnić służbę dla żołnierzy, ale też sprawić, by była ona bardziej efektywna. Dlatego zamiast maksymalnego okresu 15 lat przebywania na tzw. przydziale kryzysowym po wejściu w życie nowych przepisów żołnierze NSR będą mogli służyć w wojsku bez ograniczeń czasowych. Jedyną barierą pozostanie wiek ochotnika odpowiedni dla stopnia wojskowego – 50 lat dla szeregowych i 60 lat dla podoficerów i oficerów.

Kontakty zawierane z żołnierzami będzie można uzupełniać lub zmieniać. Dzięki temu, gdy wojskowy znajdzie się w innej jednostce lub na innym stanowisku nie będzie musiał tak jak obecnie kolejny raz przechodzić procedury związanej z zawarciem umowy. W przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie sześciu miesięcy po porodzie możliwe będzie zawieszenie służby wojskowej. Pozwoli to przyjąć je po tym czasie na dotychczasowy przydział kryzysowy bez zawierania nowego kontraktu.

Nowe przepisy mają zachęcić rezerwistów do związania się z armią na dłużej. Wojsko będzie mogło dofinansować naukę lub staż żołnierza, jednak o zwrot pieniędzy za np. kursy wojskowe jak i szkolenia na rynku cywilnym żołnierz będzie mógł się starać po trzech latach służby w NSR.

Co jeszcze się zmieni? – Służący w NSR żołnierze będą musieli wziąć udział w jednorazowych, trwających do 90 dni ćwiczeniach wojskowych – zapowiada płk Mirosław Czechyra z Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP. Takie szkolenie pomoże ochotnikom w zdobyciu specjalistycznych kwalifikacji i podwyższeniu stopnia wojskowego.

Finansowo premiowani będą żołnierze podnoszący swoje kwalifikacje. Najniższa stawka za posiadaną klasę specjalisty ma wynieść 30 zł miesięcznie. Aktualne przepisy nie przewidują takiego finansowego wyróżnienia.Na korzyść dla żołnierzy wprowadzono też zmiany warunków zapłaty za ćwiczenia. Ich wysokość nie będzie jak dotąd zależna od posiadanego stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska.

Przyjęte przez parlament przepisy mają też zadbać o interesy armii i ograniczyć liczbę tych żołnierzy, którzy bez ważnych powodów rezygnują przed końcem służby przygotowawczej. Zgodnie z nowymi zapisami będą musieli swoje odejście uzasadniać, a decyzja o zwolnieniu ich ze służby przygotowawczej zależeć będzie od dowódcy jednostki wojskowej.

– Obecnie zwalnia się około 17 proc. żołnierzy, co powoduje straty materialne. Dobrze, że resort zauważył ten problem. Nowe rozwiązania wydają się oczywiste i bezdyskusyjne – wyjaśniał portalowi polska-zbrojna.pl Stefan Niesiołowski.

Ci, którzy zrezygnują przed zakończeniem służby przygotowawczej, otrzymają też niższe wynagrodzenie. Obecnie jest ono wypłacane z góry, po zmianach pieniądze wypłacane będą za rzeczywisty czas służby.

Nowe rozwiązania przewidują też ułatwienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Dotyczy to m.in. informowania ich o planowanych ćwiczeniach zatrudnianego rezerwisty oraz wydłużenia okresu na złożenie wniosku o rekompensatę za nieobecność pracownika. Pracodawca zamiast 30 będzie miał 90 dni na przedstawienie wymaganych dokumentów.

* * * * *

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 1 stycznia 2010 r. Tworzą je ochotnicy – żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. Pozostają oni w gotowości w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych w kraju i poza jego granicami.

Limit stanowisk służbowych dla żołnierzy NSR w czasie pokoju wynosi 20 tysięcy. O przyjęcie do NSR wystąpiło od 2010 r. ponad 30 tysięcy osób. Na kontrakty przyjęto ponad 27 tysięcy żołnierzy, ale 11 tysięcy z nich przeszło do służby zawodowej. Obecnie NSR liczą 10 tysięcy żołnierzy rezerwy.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~st.lpr.rez. M
1398446340
Ustawa ustawą a słynna wyszukiwarka etatów w NSR chyba na bieżąco aktualizowana nie jest,skoro na bieżąco nie jest aktualizowana to po co ona jest?????????????? Czy nie lepiej zrobić taki portal gdzie kadrowcy sami by wrzucali wolne etaty w swoich jednostkach a obsadzone już usuwali z listy na portalu na bieżąco.
A3-23-EF-5B

W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Zmiany w przepisach mundurowych
F-16 wracają do Polski
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
I poszli! Jak zawsze się bić!
Tu się zadań nie wybiera
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Jihadist Mill
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Fabryka dżihadystów
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Wywiad AK w służbie aliantów
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Dołącz do zawodowców
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Ich zadanie – zdobyć informację
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Modernizacja floty powietrznej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Być krok przed Bielikiem
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Region Without a Key
Kierunek: Afganistan
Kampania wyborcza poza armią
Targi Air Fair 2019
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Medale dla uczestników walk w Karbali
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Baltic Protector”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Zmiana warty na Mazurach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef NATO w Warszawie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Uchylone wrota piekieł
Nowy batalion podhalańczyków
Modernizacja bombowców
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Jelcze dla Wisły

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO