moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Narodowe Siły Rezerwowe po trzech latach

Ponad 5 tysięcy nowych żołnierzy wstąpiło w ciągu ostatniego roku do Narodowych Sił Rezerwowych. Na poligonach i w jednostkach szkolili się razem z pododdziałami Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Od stycznia ćwiczenia rotacyjne odbyło 10 tysięcy rezerwistów. W tym samym czasie ponad 3 tysiące zostało zawodowcami.

 

Narodowe Siły Rezerwowe powstały trzy lata temu. – Były one odpowiedzią na sytuację, w której z jednej strony utworzyliśmy armię zawodową, a z drugiej nie było już obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych. Konieczne więc stało się poszukanie nowych sposobów pozyskiwania wyszkolonych rezerw dla sił zbrojnych – tłumaczy pułkownik Roman Siciński, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

NSR tworzą dziś ochotnicy, którzy pozytywnie przeszli postępowanie rekrutacyjne i podpisali kontrakt z armią. Tylko w tym roku od 1 stycznia do 30 listopada do NSR przyjęto 5380 nowych osób (korpus oficerów – 30, podoficerów – 120, pozostali to szeregowi). – Początkowo zakładaliśmy, że do służby trafiać będą wyłącznie rezerwiści. Praktyka pokazała jednak, że nie stawili się w armii tak chętnie. Dlatego wojsko postanowiło realizować przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej. Po trzech miesiącach szkolenia chętni mogli podpisać kontakty na wykonywanie obowiązków w ramach NSR – wyjaśnia płk Marek Orzechowski zastępca szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

W tym roku odbyły się dwa takie kursy, a służbę przygotowawczą przeszło w sumie 3570 żołnierzy - elewów. 3510 z nich podpisało kontrakty. Pozostali nie zdecydowali się związać z armią. Jednak, jak podkreśla płk Marek Orzechowski nie oznacza to, że armia poniosła koszty i nic w zamian nie zyskała. – Młode osoby, które przeszły służbę przygotowawczą, chociaż nie podpisały kontraktu do NSR, pozostają żołnierzami rezerwy i stanowią uzupełnienie mobilizacyjne sił zbrojnych – tłumaczy oficer.

Z drugiej strony dla wielu „eneserowców” służba stała się przepustką do zawodowej służby wojskowej. W ciągu całego roku zawodowcami zostało ponad 3100 żołnierzy.

Obecnie trwa trzeci i ostatni w tym roku turnus służby przygotowawczej. – Pełni ją 1688 elewów, z którymi do końca roku zostaną zawarte kontrakty na wykonywanie obowiązków w ramach NSR – tłumaczy Siciński.

A tymi obowiązkami są m. in. ćwiczenia rotacyjne, które w praktyce pozwalają rezerwistom wykonywać zadania na stanowiskach służbowych oraz zgrywać się wspólnie z zawodowcami. Według danych Sztabu Generalnego WP z 30 listopada tylko w tym roku w jednostkach przeszkolono około 10 000 żołnierzy. Ćwiczyli m. in. w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, 32 Brygadzie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu, Komendzie Portu Wojennego w Gdyni i 10 Pułku Samochodowym w Warszawie. Łączny średni czas trwania tych ćwiczeń wynosił 22-25 dni.

Płk Siciński obala mity o żołnierzach NSR, jak choćby te, że trafiają tu głównie osoby bezrobotne i słabo wykształcone. – Ponad 60 procent żołnierzy NSR ma stałą pracę, część stanowią byli żołnierze zawodowi oraz studenci. 15 procent z nich jest po studiach, a ponad 60 procent ukończyło szkoły średnie. Z wykształceniem gimnazjalnym mamy zaledwie kilka procent żołnierzy. Ponadto 90 procent żołnierzy NSR to młodzi ludzie, przed trzydziestką. Nie można zatem twierdzić, że kandydaci idą do Narodowych Sił Rezerwowych, bo nie mają innych perspektyw. Wśród nich są też prawdziwi pasjonaci wojska –  podkreśla oficer.

Sukcesem tego roku jest uzupełnienie niemal w 100 procentach stanowisk szeregowych wytypowanych w jednostkach wojskowych dla żołnierzy NSR. –  Wciąż jednak jest problem z uzupełnieniem stanowisk oficerskich, gdzie zajęte jest tylko co piąte, a z podoficerskich 30 procent. Wprawdzie żołnierz rezerwy otrzymuje pieniądze za udział w ćwiczeniach, ale tak naprawdę nie mamy skutecznego systemu motywacyjnego. Bez zmiany tej sytuacji będzie nam trudno uzupełnić te wakaty –  mówi pułkownik ze Sztabu Generalnego WP.

Do końca roku wojsko przewiduje nadanie przydziałów kryzysowych jeszcze ok. 1.700 żołnierzom rezerwy

**

Od 1 lipca 2010 roku do Narodowych Sił Rezerwowych przyjęto ok.27.600 żołnierzy. Z tej liczby ok. 11.100 żołnierzy powołano do zawodowej służby wojskowej. W efekcie, według danych z 30 listopada 2013 roku liczebność Narodowych Sił Rezerwowych wynosi ok. 9.500 żołnierzy.

**

W MON trwają prace nad zmianami w NSR, które mają uprościć, przyspieszyć, a przy tym obniżyć koszty tego rodzaju służby. Pojawić się ma na przykład możliwość aneksowania kontraktów w taki sposób, by nie trzeba było zawierać ich za każdym razem od nowa. Przewiduje się też zniesienie górnej granicy pozostawania na przydziale kryzysowym. Obecnie służba w NSR może trwać maksymalnie 15 lat. Po likwidacji tego przepisu jedyną barierą pozostanie wiek kandydata. Na korzyść dla żołnierzy zmienić  się mają również warunki wypłaty uposażenia. Planuje się, że  będzie ono naliczane od stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego, a nie jak teraz od posiadanego stopnia wojskowego. Armia będzie mogła rekompensować koszty podnoszenia kwalifikacji przez żołnierzy NSR. Nowością ma być także pieniężny dodatek dla żołnierzy, którzy zdobędą klasę kwalifikacyjną.

**

W 2014 roku MON planuje ćwiczenia rotacyjne dla około 14 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Podobnie jak w tym roku, mniej przeszkolonych zostanie oficerów i podoficerów. Koszty zabezpieczenia takich ćwiczeń MON oszacował na prawie 82 mln zł,  z czego ponad połowa – 52 mln zł – przeznaczona zostanie na uposażenia, nagrody i zapomogi. Na rekompensaty dla pracodawców zatrudniających żołnierzy NSR w monowskim budżecie zarezerwowano ok. 12,6 mln zł.

PG

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~st.kpr.rez.M.
1386581760
Sama idea NSR jest dobra. Natomiast mam wrażenie że gdzieś popełniono błędy w pierwszej fazie tworzenia nsr. O ile szeregowi w większości mają motywacje bo mogą zostać zawodowymi. O tyle w przypadku podoficerów i oficerów tak wielkich szans niema. Mogę tylko podziękować za to ze miałem możliwość przypomnienia sobie fachu, 2 latka kontraktu poszły. Natomiast na obecną sytuację wolał bym szkolenia zwykłej rezerwy na mobilizację jest to dla mnie bardziej atrakcyjna i mniej skomplikowana forma szkolenia niż nsr na kartę kryzysową.
B2-38-57-96
~st.kpr.rez. M
1386257760
Jak by nie te obiecanki że będzie płacone za gotowość to być może dalej bym w NSR był ale nie lubię obietnic z których nic nie wynika więc .... Nie cieszył bym się przesadnie z tego ze większość pracuje bo podraża to koszty trzeba zapłacić pracodawcy rekompensatę za brak pracownika w czasie szkolenia.. I najważniejsze puste wakaty w razie W zważając ze cześć albo bardzo duża cześć etatów oprócz przypisanej karty kryzysowej ma również kartę mobilizacyjną. Są proste sposoby na poprawienie tej sytuacji ale na pewno nie są to obietnice z których nic nie wynika.
1A-3C-26-89

Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
 
Curious about Poland
Tu się zadań nie wybiera
Ekonowinki na poligonie
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Polski wkład w operację „Overlord”
Zmiany w przepisach mundurowych
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Fleet of the Future
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
F-16 wracają do Polski
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Chemicy w akcji
Pierwszy krok do „Mewy”
Logistyka dla Leopardów
The Chariots of Jihad
Rusza cyberkomponent WOT-u
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Mapa z głębin morza
Kierunek: Afganistan
SEAD pierwszy raz z Polakami
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Air Force One” na Cytadeli
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Medale dla uczestników walk w Karbali
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
„Dragon” na Bałtyku
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Marynarze pomogli prokuraturze
Trudny sojusz partyzantów
„Puma” naciera
A Half-Open Gate to Hell
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Flota przyszłości
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Działalność firm na rzecz obronności
Kontroler na bojowo
Rydwany dżihadu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Memory Gives Us Wings
Jak zginął „Ponury”
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Miroslawiec Up
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Likwidacja komendanta Junka
Kolejna szabla AFN zdobyta
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO