Wydłużony maksymalny czas służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, przejrzyste i prostsze zasady podpisywania kontraktów, krótszy okres służby przygotowawczej, ułatwienia dla pracodawców – Sejm niemal jednogłośnie przyjął zmiany w przepisach dotyczących NSR.
– Trzyletni okres istnienia Narodowych Sił Rezerwowych pozwolił na analizę doświadczeń z ich funkcjonowania i przygotowanie korekt w systemie prawnym – tłumaczył wiceminister Maciej Jankowski w Sejmie podczas obrad nad nowelizacją przepisów dotyczących Narodowych Sił Rezerwowych.
Jak dodał, projekt ma usprawnić działanie NSR, korzystnie wpłynie na ich dalszy rozwój oraz ściślejsze powiązanie z działalnością jednostek wojskowych. – Wprowadzone regulacje nie zmieniają koncepcji funkcjonowania ani miejsca NSR w strukturze armii, ale usprawniają organizacyjnie służbę w tej formacji i podnoszą jej atrakcyjność – uważa posłanka Renata Butryn (PO).
Stefan Niesiołowski, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, dodał, że nowelizacja zmierza do tego, aby zwiększyć nabór do NSR. Jego zdanie podzieliło większość posłów, ponieważ za przyjęciem nowelizacji głosowało 428 z nich, a tylko jeden był przeciw.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją łatwiej będzie teraz zmieniać obowiązki żołnierza rezerwy. Będzie to można zrobić poprzez dodanie do kontraktu aneksów, dziś natomiast musi być uruchomiona skomplikowana procedura podpisania nowego kontraktu.
Okres służby przygotowawczej ma być skrócony dla żołnierzy, którzy niektóre wymagane umiejętności nabyli przed wstąpieniem do NSR. W programie szkolenia mają być uwzględniane doświadczenia zdobyte przez absolwentów klas wojskowych i członków organizacji o charakterze proobronnym.
Wprowadzono też możliwość zawieszenia służby wojskowej dla kobiet w ciąży oraz w okresie sześciu miesięcy po porodzie, co pozwoli przyjąć je po tym czasie na dotychczasowy przydział kryzysowy bez zawierania nowego kontraktu.
Wydłużony zostanie maksymalny czas służby w NSR. Obecnie jest to 15 lat, nowela zakłada, że limitem będzie granica wieku odpowiednia dla stopnia wojskowego – 50 lat dla szeregowych i 60 lat dla podoficerów i oficerów.
Pojawiły się też ułatwienia, z których będą mogli skorzystać pracodawcy zatrudniający żołnierzy rezerwy. Wśród nich jest m.in. informowanie ich o planowanych ćwiczeniach zatrudnianego rezerwisty. Ponadto na przedstawienie wymaganych dokumentów i uzyskanie rekompensaty za nieobecność pracownika pracodawca ma mieć 90, a nie 30 dni.
Projekt przewiduje także zachęty finansowe dla żołnierzy NSR. Należności za ćwiczenia mają być naliczane według stanowiska, a nie tylko stopnia, podnoszenie kwalifikacji będzie premiowane dodatkami motywacyjnymi. Przewidziano też możliwości nabywania poza służbą przez żołnierzy rezerwy kwalifikacji przydatnych w wojsku.
Resort obrony szacuje, że koszty wprowadzenia zmian w najbliższych 10 latach wyniosą ok. 10 mln złotych. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Narodowe Siły Rezerwowe zostały powołane ustawą z 1 stycznia 2010 r. w ramach programu profesjonalizacji armii. Tworzą je ochotnicy – żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. Pozostają oni w gotowości w razie zagrożeń militarnych i niemilitarnych w kraju i poza jego granicami. Limit stanowisk służbowych dla żołnierzy NSR w czasie pokoju wynosi do 20 tys. O przyjęcie do NSR wystąpiło od 2010 r. ponad 30 tys. osób. Na kontrakty przyjęto ponad 27 tys. żołnierzy. 11 tys. z nich przeszło do służby zawodowej i obecnie NSR liczą 10 tys. żołnierzy rezerwy.
autor zdjęć: Piotr Rejkowski
komentarze