moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sekretarz stanu USA w polskiej bazie

Cieszę się, że sekretarz stanu USA jest w bazie w Łasku, miejscu symbolicznym dla sojuszu Polski i USA – mówił minister Tomasz Siemoniak, witając Johna Kerry’ego, szefa amerykańskiej dyplomacji. Sekretarz stanu wręczył odznaczenie Meritorious Service Medal żołnierzowi jednostki GROM.

John Kerry odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotkał się tam z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem obrony narodowej, oraz z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Politycy rozmawiali m.in. na temat planowanej modernizacji Sił Zbrojnych RP (w tym obrony powietrznej). Minister Siemoniak przekonywał, że będzie to polski wkład w rozwój zdolności obronnych NATO. – To dobra wiadomość, że Polska chce zainwestować 45 mln dolarów na modernizację armii, bo jest to ważne dla jej partnerstwa w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił Kerry i dodał – Polska pokazuje w ten sposób, że poważnie traktuje zobowiązanie do działania na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Tomasz Siemoniak w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl powiedział, że sekretarz Kerry zaoferował amerykańską współpracę w kwestii modernizacji polskiej armii. – Jesteśmy zainteresowani takimi propozycjami, ale procesy przetargowe są przejrzyste i pozyskiwany przez nas sprzęt musi być najlepszy. Chcemy też, aby na tych zakupach skorzystał nasz przemysł i ośrodki naukowe – mówił minister.

Podczas spotkania szefa MON i sekretarza stanu poruszono także kwestię budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Kerry podkreślał, że USA nie zamierzają wycofać się z instalacji w Europie systemu obrony przeciwrakietowej. Zgodnie z planami do 2018 roku w Redzikowie powstanie jeden z elementów tarczy. – Polska i Europa potrzebują silnych Stanów Zjednoczonych i współpracy opartej na kolektywnej obronie – zaznaczał minister Siemoniak. Wyraził też nadzieję, że terminy dotyczące budowy tarczy zostaną dotrzymane, a baza w Redzikowie stworzy nowy etap w polsko-amerykańskiej współpracy.

Rozmowy dotyczyły także rotacyjnych ćwiczeń amerykańskiego pododdziału stacjonującego w Łasku, współpracy wojskowej, w tym związanej z realizacją i perspektywami rozwoju inicjatywy Aviation Detachment, czyli obecności amerykańskiego pododdziału w Polsce. Sekretarz Kerry podkreślił przy tym, że baza w Łasku jest pierwszym miejscem w Polsce, gdzie na stałe stacjonują amerykańscy żołnierze.

Podczas spotkania szefa MON i sekretarza stanu USA mówiono także o zaangażowaniu w afgańską misję oraz programie pomocy Afganistanowi po 2014 roku, gdy zakończy się misja ISAF. 

Amerykański polityk odznaczył też specjalnym medalem polskiego komandosa, uczestnika misji ISAF w Afganistanie. Podpułkownik Wojciech Bagan z GROM-u otrzymał odznaczenie Meritorious Service Medal (Za Chwalebną Służbę). John Kerry podkreślał, że dowodzony przez Polaka zespół zadaniowy „znacząco przyczynił się do sukcesu operacji ISAF w Afganistanie”. – Jego dzielność  jest świadectwem odwagi polskiego narodu – powiedział.

Wcześniej John Kerry spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i Radosławem Sikorskim, szefem polskiej dyplomacji. – Polska jest bardzo ważną częścią systemu obrony przeciwrakietowej – zapewniał John Kerry. Z kolei minister Sikorski przekonywał, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą „dobre, strategiczne relacje”. – Przykładem tych więzi jest współpraca polityczna i wojskowa – zauważył Sikorski.

Politycy rozmawiali także o przyszłorocznym szczycie NATO w Londynie. – Podsumujemy wtedy wspólną operację w Afganistanie i nakreślimy wspólne działania Sojuszu na rzecz bezpieczeństwa – mówił Sikorski po spotkaniu z Kerrym.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego od listopada stacjonuje liczący 10 żołnierzy stały komponent Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Av-Det (Aviation Detachment). Pododdział amerykańskich lotników zajmuje się obsługą wizyt w polskich bazach amerykańskich załóg samolotów F-16 i Herculesów C-130. Komponenty rotacyjne pojawiają się w Polsce raz na kwartał. Piloci z USAF szkolą się wspólnie z naszymi lotnikami. Amerykanie już czterokrotnie ćwiczyli w Polsce – dwa razy byli z transportowymi Herculesami w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu i dwukrotnie szkolili się na samolotach F-16 w bazie w Łasku.

 

Program obrony przeciwrakietowej w Europie obejmuje cztery fazy. Pierwsza, już zakończona, dotyczyła rozmieszczenia radaru wczesnego ostrzegania w Turcji oraz rozpoczęcie patroli przez amerykańskie okręty z systemem Aegis we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ruszyła też kolejna faza projektu zakładająca, że w 2015 r. na terytorium Rumunii powstanie lądowa część systemu. Będą się na nią składały rakiety SM-3 w wariancie Block-1B. Trzeci etap budowy systemu rozpocznie się w 2015 r., a zakończy w 2018. Wówczas w naszym kraju – w Redzikowie niedaleko Słupska – zostanie rozmieszczona naziemna instalacja rakiet SM-3 typu Block-2A. Uzyskanie zdolności przechwytywania rakiet międzykontynentalnego zasięgu z użyciem pocisków SM-3 to czwarty etap budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Zakończenie budowy całego sytemu przewidywane jest na lata 2020–2021.
Anna Dąbrowska, JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383672420
cyt;" To dobra wiadomość, że Polska chce zainwestować 45 mln dolarów na modernizację armii .." nie za dużo ?
DB-A6-73-01
~scooby
1383655140
.. My też ...
DB-A6-73-01

Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
 
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Spełniliśmy swój obowiązek
Piknik ze smakiem
Desant z transportowca-giganta
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Amerykańska przyszłość WZL
Wojna wywiadów
A Torn Subcontinent
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śląskie obchody wojskowego święta
High Confidence Operations
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jedna misja, jeden zespół
Rozpoczynamy nową erę
A Wave of Alliances
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kolejne NUR-y do modernizacji
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Warszawa walczy, wracamy
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
F-35 wylądowały w Powidzu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przysięga śląskich terytorialsów
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
Czarny odchodzi do cywila
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Irańskie szachy
Rozdarty subkontynent
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Przez krew zdobyty Śląsk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO