moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier Donald Tusk dobrze ocenia gen. Skrzypczaka

Nie mam zastrzeżeń do pracy i rzetelności generała Skrzypczaka – powiedział dziś premier Donald Tusk pytany o sprawę związaną z zamieszaniem wokół listu, jaki wiceszef MON wysłał do izraelskiego ministerstwa obrony.

Fot. arch. KPRM

– Ministerstwo Obrony Narodowej niezwykle szczegółowo i rzetelnie, w przeciwieństwie do niektórych publikacji, wyjaśniło sprawę tak zwanego listu Skrzypczaka – podkreślił Tusk, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas wtorkowej wizyty w Rumunii.

Dodał, że Waldemar Skrzypczak realizuje politykę modernizacji armii w sposób niezwykle sprawny, skuteczny i otwarty. – To nie jest człowiek, do którego miałbym jakiekolwiek podejrzenia. To zamieszanie wokół listu jest absolutnie ponad wszelkie normy – dodał premier.

Sprawa dotyczy opublikowanego przez „Gazetę Wyborczą” listu, jaki gen. Skrzypczak wysłał do dyrektora generalnego w izraelskim ministerstwie obrony. Dotyczył on współpracy militarnej i zainteresowania Polski pozyskaniem technologii na budowę bojowych dronów.

Od momentu publikacji gazeta zarzuca wiceszefowi MON, że jego list może być uznany za próbę faworyzowania jednego z producentów. Powód? W zdaniu wskazującym, że izraelskie systemy bezzałogowe są sprawdzone w realnych warunkach bojowych przez izraelską armię, została wymieniona nazwa jednej z izraelskich firm – głównego dostawcy dronów dla armii Izraela.

Do sprawy odniósł się dzień po publikacji rzecznik prasowy ministerstwa. – List ten nie zawierał wskazania konkretnego przyszłego producenta systemu BSP dla Polski i nie ma wpływu na prowadzony w MON proces pozyskania bezzałogowych środków powietrznych – napisał Jacek Sońta, rzecznik MON. Dodał, że była to jawna korespondencja pomiędzy wiceministrem MON odpowiedzialnym za zakupy a dyrektorem rządowej komórki w Ministerstwie Obrony Izraela w ramach wspólnej polsko-izraelskiej Komisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych. List „miał charakter oficjalny, formalny i kurtuazyjny”.

Niezależnie od tego na prośbę ministerstwa obrony Centralne Biuro Antykorupcyjne ma zbadać, czy doszło do naruszenia przepisów. Jednak, jak zastrzegł Sońta, do tej pory żadne służby nie sygnalizowały nieprawidłowości związanych z tym pismem.

We wrześniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego śledztwo w sprawie „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną”. Sam Skrzypczak oświadczył, że „z zadowoleniem przyjął decyzję prokuratury o wszczęciu postępowania w sprawie domniemanych podejrzeń wokół jego osoby”. Zapewnił jednocześnie, że „nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w MON nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych”, a jego działania „w każdej roli zawsze miały na celu dobro Sił Zbrojnych”. Wcześniej SKW odmówiła wydania generałowi certyfikatu dostępu do informacji niejawnych.

Od początku w uczciwość i lojalność generała nie wątpił minister Tomasz Siemoniak. – Ufam ministrowi Skrzypczakowi, natomiast wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione przez prokuraturę – mówił w październiku w „Sygnałach dnia” szef MON.

Generała Skrzypczaka bronią także związkowcy. NSZZ Pracowników Wojska wysłał do premiera pismo, w którym protestuje przeciwko „czarnej” kampanii prowadzonej wobec wiceministra. „Wyrażamy nadzieję, że medialna kampania przeciwko osobie Pana Waldemara Skrzypczaka nie będzie miała wpływu merytorycznego na podejmowane przez Pana decyzje osobowe, co pozwoli na sprawną kontynuację prac nad tworzeniem Polskiej Grupy Zbrojeniowej” – czytamy w piśmie adresowanym do Donalda Tuska oraz ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.

dafa

autor zdjęć: arch. KPRM

Komentarz został dodany. Po akceptacji moderatora serwisu pojawi się na liście komentarzy poniżej.

komentarze

~scooby
1385644620
~ja - ponieważ atak jest "niemerytoryczny" .
DB-A6-73-01
~ja
1385509920
Dlaczego generał nie ma ochrony (także przed lobbystami) tylko jest oczerniany przez nasze służby?
B1-5A-AA-D7

The Chariots of Jihad
 
Tak umierał Wołyń
Nowi szturmani w JW Agat
Fleet of the Future
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
F-35 wylądowały w Powidzu
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Raki dla zawiszaków
„Dragon’19” od kuchni
Kierunek: Afganistan
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rywalizacja na zamkniętym morzu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Początek dowódczej drogi
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gotowi na F-35?
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Rozpoczynamy nową erę
Karabiny od dęblińskich saperów
Obława pełna białych plam
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Rozdarty subkontynent
Polsko-francuska szkoła uczuć
Sojusze na fali
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiany w przepisach mundurowych
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Dni Huty Pieniackiej były policzone
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Sport nie dzieli, sport łączy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Brytyjska „pamiątka”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Wielkie święto kawalerii!!!
Nowe nakolanniki
Air-Landing Outside Comfort Zone
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowy pułk artylerii
Formowanie 19 Brygady
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Stawiamy na rozwój
Moja „bazówka”
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Miroslawiec Up
Desant na czeskich spadochronach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Mieszko” po wodowaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO