-
Związki sportowe są zainteresowane współpracą z Wojskiem Polskim, bo widzą w nim sprawdzonego partnera i szansę na rozwójSportWojsko Polskie jest fundamentem wsparcia dla sportu narodowego – podkreślił gen. bryg. Artur Kołosowski, dyrektor Centrum Operacyjnego MON, na spotkaniu z przedstawicielami polskich związków sportowych. Omówiono na nim zasady kooperacji z resortem obrony narodowej i warunki niezbędne do podpisania z MON-em umów o współpracy.
-
Znasz dzielnego ratownika, który uratował komuś życie? Zgłoś jego kandydaturę do nagrody Animus Fortis!SpołecznośćDla ratowników za wykazane męstwo podczas akcji oraz dla instytucji za działania pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie – w takich kategoriach jest przyznawana nagroda dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego Animus Fortis (Mężny Duch). Do końca lutego można zgłaszać kandydatów, także z szeregów wojska, do tegorocznej edycji tego wyróżnienia.
-
14 czołgów K2 i 8 haubic K9 dotarło do Polski z Korei. – Kolejne są już w drodze – zapowiada wicepremier Kosiniak-KamyszSprzętOstatnie dni przyniosły polskiemu wojsku kolejne dostawy nowego sprzętu. W mijającym tygodniu do Bursztynowej Dywizji trafiło 14 czołgów K2 „Czarna Pantera”, w najbliższych dniach do Żelaznej Dywizji dojedzie 8 haubic samobieżnych K9 wraz z dodatkowym wyposażeniem – poinformował w piątek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
-
Cezary Tomczyk w Sejmie: minister Mariusz Błaszczak wbrew prawu i interesom RP odtajnił i ujawnił fragmenty planów obrony krajuPolitykaMinister Mariusz Błaszczak wbrew prawu i interesom RP odtajnił i ujawnił fragmenty planów obrony kraju – stwierdził w piątek na posiedzeniu Sejmu Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wiceszef MON-u odpowiadał dzisiaj na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej o wpływ decyzji byłego ministra obrony na zdolności obronne Polski.
-
Z hiszpańskiej Galicji do Wojskowej Akademii Technicznej. W-3 Sokół będzie teraz służył studentom lotnictwa i kosmonautykiSpołecznośćŚmigłowiec W-3 Sokół trafił do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. – Przyszły personel służby inżynieryjno-lotniczej potrzebuje doświadczenia i obycia zarówno z klasycznym sprzętem, jak i nowoczesnym – zaznaczył rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. Maszyna będzie stanowić wsparcie dydaktyczne dla studentów lotnictwa i kosmonautyki.
-
Cezary Tomczyk o „Bezpiecznym Podlasiu”: W 2024 roku udaremniono blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicyPolitykaDzięki usprawnieniom organizacyjnym, szkoleniom i poprawie warunków służby ochrona granicy z Białorusią jest coraz efektywniejsza – zaznaczył w Sejmie Cezary Tomczyk. Sekretarz stanu w MON-ie na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej przedstawił dane na temat operacji „Bezpieczne Podlasie”, poinformował też o zmianach prawnych, mających ułatwić wojsku służbę na granicy.
-
Szkolenia i aktualizacja procedur logistycznych mają przeciwdziałać takim błędom, jakie popełniono w przypadku zagubionych minPolitykaWiceminister obrony narodowej Paweł Bejda przedstawił przed sejmową Komisją Obrony Narodowej informacje dotyczące incydentu z lipca ubiegłego roku, kiedy na bocznicy niedaleko magazynu IKEA znaleziono 240 min przeciwpancernych. Poinformował o wynikach śledztwa i wyjaśnił, jakie były przyczyny zdarzenia.
-
Gen. dyw. Fajkowski: Już wiemy, że 11 Dywizja może kierować działaniami brygad US Army równie dobrze jak polskimi jednostkamiPoligonDoświadczenia płynące z „Combined Resolve 25-1” staną się punktem wyjścia do modyfikacji naszych stałych procedur operacyjnych. Część zmian jest także efektem wniosków z wojny w Ukrainie – mówi gen. dyw. Piotr Fajkowski, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Sztabowcy z Żagania w niemieckim Hohenfels dowodzili czterema brygadami z różnych armii NATO.
-
Kpr. Aleksandra Mirosław z CWZS. Zdobyła olimpijskie złoto we wspinaczce na czas, teraz walczy o Buzdygana InternautówSpołecznośćDzięki niej podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu serca kibiców biły wyjątkowo szybko. Kpr. Aleksandra Mirosław z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego nie tylko zdobyła olimpijskie złoto we wspinaczce na czas, ale także dwukrotnie pobiła własny rekord świata w tej dyscyplinie. Czy ten sukces przyczyni się do tego, że zdobędzie też Buzdygana Internautów?
-
„Inna nieobecność”, zasiłek osiedleniowy, staż służby a awans na wyższy stopień – co na ten temat mówią przepisyPrawoCzy przebywanie żołnierza zawodowego na kursie, na poligonie, na granicy albo misji poza granicami kraju może być traktowane jako nieobecność? Kto wystawia opinię służbową w przypadku długotrwałej nieobecności opiniującego żołnierza? Jakie odznaki można nosić na umundurowaniu? Na wasze pytania odpowiadają eksperci z MON-u.
-
Tysiąc przekroczony! W tym roku do mety XVI Półmaratonu Komandosa dotarło rekordowo dużo zawodnikówSportPętlę wytyczoną w Lesie Bemowskim czterokrotnie pokonało aż 918 biegaczy i 130 biegaczek startujących w XVI Półmaratonie Komandosa. Rekordowy pod względem obsady bieg wygrali: po raz pierwszy – st. szer. Andrzej Starżyński i po raz drugi – kpt. Agata Pietroszek-Domaradzka. W rywalizacji drużynowej triumfowała ekipa z Regionalnego Centrum Informatyki z Gdyni.
-
Polacy i Brytyjczycy szkolą ukraińskich saperów. Część z nich wróci na front, inni jako instruktorzy będą uczyć kolegówPoligonDlaczego na ukraińskim froncie procedura bezpieczeństwa zwana 5/25 nie sprawdza się? Co ma wspólnego ajdik z dronem? Czym grozi przeoczenie tzw. rozciaszki? Tego wszystkiego uczą się żołnierze z Ukrainy na kursie dla instruktorów saperów we wrocławskim Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.
-
„Domel” przygotowywał psy bojowe do desantu. Czy za zasługi na rzecz rozwoju programu K9 otrzyma Buzdygana Internautów?SpołecznośćDesant psa bojowego ze spadochronem z wysokości 6500 tys. metrów? Do takich zadań są gotowe m.in. czworonogi z Jednostki Wojskowej Komandosów. A jest to możliwe dzięki „Domelowi”, który nie tylko opracował dla nich system szkolenia, ale i specjalną aparaturę tlenową. Czy to sprawi, że żołnierz zostanie laureatem nagrody Buzdygan Internautów?
-
Ppor. Paweł Bartel odegrał kluczową rolę w procesie wdrażania czołgów Abrams. Czy dzięki temu otrzyma Buzdygana Internautów?SpołecznośćWprowadzał czołgi Abrams do 1 Brygady Pancernej, współorganizował pierwszą certyfikację ogniową plutonów, a swoją wiedzą cały czas dzieli się z kolegami z jednostki. Ppor. Pawła Bartela docenili już Amerykanie, którzy wręczyli mu medal za neutralizację dwóch celów jednym strzałem, teraz taką okazję mają czytelnicy „Polski Zbrojnej”. Czy czołgista otrzyma od nich Buzdygana?
-
Cztery wyjątkowe osoby i tylko jeden głos. Przed naszymi czytelnikami nie lada wyzwanie. Kto otrzyma Buzdygana Internautów?SpołecznośćSkuteczny w działaniu pancerniak, komandos – trener psów, złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dziennikarz specjalizujący się w tematyce obronnej – to poczet nominowanych do tegorocznego Buzdygana Internatów. O tym, kto dostanie tę nagrodę, zadecydujecie Wy, nasi czytelnicy. Zapraszamy do głosowania!
-
Artur Molęda, reporter z misją, który zawsze stawia sobie wysoko poprzeczkę, nominowany do nagrody Buzdygan InternautówSpołecznośćOd lat odsłania przed widzami kulisy funkcjonowania polskiej armii, osadzając ją w szerokim kontekście światowego bezpieczeństwa. Z kamerą i mikrofonem zjeździł kawałek Europy, ale nie zawsze jako obserwator. W 2024 roku Artur Molęda, reporter TVN zaliczył lot samolotem F-16. Teraz został nominowany do nagrody Buzdygan Internautów.
-
Ochronić, pomóc i odbudować – to cele operacji „Feniks”. Wojsko działa na terenach popowodziowych, by przywrócić tam normalnośćArmiaOperacja „Feniks” to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Żołnierze pomagają odbudować tereny zniszczone przez wrześniową powódź. Umacniają wały, sprzątają naniesione śmieci, dostarczają pomoc materialną i żywność, odkażają, a gdy trzeba odbudowują infrastrukturę. Realizują w ten sposób swoją misję pomocy społeczeństwu.
Armia
Sprzęt
Święto miłośników lotnictwaSpektakularny lotniczy pokaz nocny, wystawy sprzętu, w powietrzu – wojskowi piloci z ponad 30 krajów oraz ekipy cywilne. Pokazy Air Show w Radomiu odbędą się 30–31 sierpnia. Przygotowania już trwają. Organizatorzy uczczą setną rocznicę utworzenia Szkoły Orląt. Podpisali też porozumienie, dzięki któremu widzowie będą mieli lepsze warunki niż w poprzednich latach. |
Mundury do testówDo końca roku żołnierze z jednostek operacyjnych będą testować nowe mundury taktyczne, które powstały w ramach programu „Tytan”. Przetarg na dostawę przeznaczonych do badań tysiąca kompletów prototypowych mundurów taktycznych męskich oraz damskich ogłosił pod koniec stycznia 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy ze Zgierza. |
Negocjacje czas zacząć |
Trzy tysiące Piorunów ze Skarżyska-Kamiennej |
AI pod kontrolą |
Społeczność
„Ferie z WOT”, czyli droga do armiiZa nami 16 intensywnych dni wypełnionych mnóstwem wyzwań – mówi szer. Iwona. – To nie jest miejsce dla mięczaków – ocenia wojsko szer. Gigy. W Warszawie uroczystą przysięgą zakończyły się „Ferie z WOT”. – To swoista karta wstępu do wojskowej rodziny – powiedział płk Paweł Boruszewski, dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. |
|
Misje
Walka w półcieniuRośnie napięcie na Bałtyku. Po serii incydentów, które kończyły się uszkodzeniem podmorskich kabli energetycznych, NATO uruchomiło operację „Baltic Sentry”. Batalia, którą toczy Sojusz, przypomina trochę walkę z cieniem, ale można ją wygrać. Przeczytacie o tym w lutowym numerze „Polski Zbrojnej”. |
Pilnujemy bezpieczeństwa na BałtykuBierzemy czynny udział w operacji „Baltic Sentry”. Dowodzimy natowskimi zespołami i koordynujemy działania okrętów wydzielonych do niej przez poszczególne państwa. Monitorujemy sytuację na Bałtyku, skupiając się na potencjalnych zagrożeniach dla infrastruktury krytycznej – wyjaśnia kadm. Piotr Nieć, zastępca dowódcy CTF Baltic – nowego natowskiego dowództwa na Bałtyku. |
„Aleo Mout”, czyli odzyskać miasto |
Opanować miasto wspólnymi siłami |
Świeże siły w Jasionce |
Prawo
Rekompensaty dla weteranów poszkodowanychDobiegają końca prace rządu nad nowelizacją ustawy o weteranach. Gdy wejdzie ona w życie, żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby na zagranicznych misjach, otrzymają rekompensaty. Zasady wypłaty tego świadczenia będą proste – za jeden procent orzeczonego przez komisję lekarską uszczerbku na zdrowiu dostaną 6 tys. zł. |
|
więcej w tym dziale
Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa NarodowegoNa spotkaniu z gen. Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji, prezydent Andrzej Duda przedstawił polskie stanowisko w sprawie zakończenia wojny. Zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że Stany Zjednoczone nie zmniejszą swego zaangażowania w sprawy bezpieczeństwa w Europie. Jednocześnie na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. |
|
więcej w tym dziale
NATO wzmacnia wschodnią flankę |
Polska oferta zbrojeniowa dla Ukrainy |
What Can Europe Do? |
Bezpieczeństwo jest najważniejsze |
więcej w tym dziale
Prawdziwi invictus!Na lotnisku wojskowym Okęcie w Warszawie powitaliśmy polską drużynę Invictus Games, która uczestniczyła w sportowych zawodach w Kanadzie. Nasz team złożony z weteranów poszkodowanych oraz żołnierzy rannych na służbie w kraju, zdobył 6 medali. Zawodnicy zgodnie twierdzą, że od krążków ważniejszy był sam udział w igrzyskach. |
Bokserski trening w 1 BrygadzieŻołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej świętowali Międzynarodowy Dzień Sportu Wojskowego… na sportowo. Kilka dni temu jednostkę odwiedzili sportowcy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, w tym szer. Julia Szeremeta, wicemistrzyni olimpijska w boksie z igrzysk w Paryżu. Sportowcy przeprowadzili dla wojskowych trening z podstaw boksu. |
Terytorialsi sprawdzili się w wieloboju żołnierskim |
Igrzyska Invictus Games w Kanadzie zakończone! |
Invictus Games: Finał siatkówki bez Polaków |
aktualności MON
Szkolenie poligonowe – doskonalenie umiejętności w warunkach bojowych
Dzień Kota oczami pancerniaków
VIII Zlot Pamięci w 105. rocznicę zaślubin Polski z Morzem
komentarz
Dobra naturalne Ukrainy to jeden z powodów, dla których Rosja wszczęła wojnę
polecamy
z jednostek
-
Sekretarz stanu MF RFN z wizytą u wiceministra BejdyPodpisanie porozumienia dot. pokazów AIR SHOW 2025Okopy, miny i skażenie – siedleccy terytorialsi wzmacniają wartość bojową
-
Uroczyste wręczenie broni żołnierzom II turnusu DZSW z CPdMZKaprale muszą być dobrymi przywódcamiWspółpraca WOC z Muzeum Wojska Polskiego
-
32 Baza Lotnictwa Taktycznego gotowa do misji Baltic Air PolicingOdkryj historię z Muzeum Wojska PolskiegoWzmocnienie zdolności rozpoznawczych 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
-
Żołnierze 21.BSP, 3 PBOT i USA Army zwiększają wspólne zdolności bojoweFerie z WOT zakończone przysięgą wojskowąDelegacja z Królestwa Arabii Saudyjskiej w Fabryce Broni
-
Ferie z WOT – egzamin zdany na piątkęKlasy mundurowe szkolą się z terytorialsamiSzkolenie żołnierzy 3 PBOT ze współdziałania ze służbami mundurowymi
-
Rozbroić miny na wojnie
Dlaczego na ukraińskim froncie procedura bezpieczeństwa zwana 5/25 nie sprawdza się? Co ma wspólnego ajdik z dronem? Czym grozi przeoczenie tzw. rozciaszki? Tego wszystkiego uczą się żołnierze z Ukrainy na kursie dla instruktorów saperów we wrocławskim Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. -
Bokserski trening w 1 Brygadzie
Żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej świętowali Międzynarodowy Dzień Sportu Wojskowego… na sportowo. Kilka dni temu jednostkę odwiedzili sportowcy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, w tym szer. Julia Szeremeta, wicemistrzyni olimpijska w boksie z igrzysk w Paryżu. Sportowcy przeprowadzili dla wojskowych trening z podstaw boksu. -
Igrzyska Invictus Games w Kanadzie zakończone!
Dążyliście do uratowania siebie, a uratowaliście również nas wszystkich. Będąc sobą, czynicie świat lepszym – powiedział książę Harry podczas ceremonii zakończenia igrzysk Invictus Games w Vancouver. Wzięło w nich udział ponad 500 zawodników z 23 krajów. Polska reprezentacja z Kanady wraca z sześcioma medalami. -
Pete Hegseth: Mamy podobny etos wojownika
Łączy nas niezrównana więź. Wiemy, że na Polskę można liczyć – mówił Pete Hegseth, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, po rozmowie z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Omawiano m.in. kwestie współpracy polsko-amerykańskiej i wsparcia z USA. – Zarządzenia o wstrzymaniu finansowania różnego rodzaju programów nie obejmują Polski – poinformował szef MON-u. -
Koniec zimowych zmagań Polaków na Invictus Games
Ppor. rez. Sebastian Starostka zdobył w Kanadzie złoto w narciarstwie alpejskim i brąz w skeletonie. Trzecie miejsce na torze saneczkarskim wywalczył także kpt. Piotr Maletka. – Kończymy zmagania w Whistler, a więc zimowe dyscypliny w ramach Invictus Games. Jestem z zawodników bardzo dumna, poszło im świetnie! – mówi mjr Małgorzata Kalita, szefowa polskiego zespołu sportowego. -
Szef Pentagonu: Polska wzorem dla innych
Ministrowie obrony państw NATO spotkali się w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Rozmowy zdominowała kwestia podnoszenia wydatków na obronność. Polskę za wzór innym krajom stawiał sekretarz obrony USA Pete Hegseth. – Polska będzie wspierać determinację USA do wzrostu wydatków Europy na bezpieczeństwo – zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Wspólna misja – bezpieczeństwo
Nowa umowa o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, kooperacja przemysłów obronnych, wsparcie dla Ukrainy – to tematy poruszane podczas dzisiejszego spotkania ministrów obrony Polski i Norwegii. Politycy przyjechali do Poznania także po to, by spotkać się z norweskimi lotnikami, którzy pełnią dyżur w bazie w Poznaniu-Krzesinach. -
GROM w Jordanii
Ryk silników wojskowych pojazdów mąci pustynną ciszę, gorący piasek unosi się w powietrzu, by za chwilę oblepić każdy skrawek hummerów. GROM rozpoczyna swój patrol po bezkresnej pustyni. Jako pierwsi dziennikarze Ewa Korsak i Michał Niwicz towarzyszyli Jednostce Wojskowej GROM w szkoleniu na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
-
Selekcja do Formozy – bez tajemnic!Cel: oddać most do użytku w październikuOperacja „Feniks” trwaZ fazy kryzysu w fazę odbudowania
-
Rozbroić miny na wojnieSzturm na miastoKibicujmy naszym zawodnikom!Mikrodrony nad poligonem
-
Cel: odbudować i być gotowym na zagrożeniaPoczątek zmagań na Invictus GamesCzarne Pantery grasują w terenieSprawdzian przed przysięgą
-
Opanować miasto wspólnymi siłamiSaperzy z Chełmna dotrzymali słowaĆwiczeń nigdy za małoMiejskie manewry w Wędrzynie
-
„Feniks” rozwija skrzydła w Stroniu ŚląskimNajnowsze Abramsy dla polskiej armiiTaktyczny sprawdzian przed misjąGdy trzeba czekać na MEDEVAC