-
Każdy jechał w intencji. – Polskich i amerykańskich żołnierzy poległych na misjach – mówią uczestnicy rajdu rowerowego w USASpołecznośćWystartowali z Metropolis w stanie Illinois w USA. W ciągu pięciu dni przejechali na rowerach ponad 800 km i zameldowali się na mecie w Rockford. W ten sposób uczcili pamięć polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Iraku i Afganistanie. Motto rajdu „Gold Star 500” brzmiało „Zawsze pamiętaj, nigdy nie zapominaj”.
-
Najstarszy zawodnik lublinieckiej Mety: Życie traktuję jak przygodę. Sport i aktorstwo utrzymały mnie wśród żywychSportNa koncie ma około stu maratonów, ale jak mówi, nie przywiązuje wagi do wyników. Podczas biegu odczuwa błogi spokój. – Wtedy tylko patrzę, jak nóżka podaje i kontroluję oddech. Towarzyszy mi też niepewność, bo cały czas nie wiem, czy dobiegnę, czy nie, ale jednocześnie mam satysfakcję, że prę do przodu – opowiada Jacek Domański, aktor, najstarszy zawodnik WKB Meta Lubliniec.
-
Jest takie miejsce w Warszawie, bliskie sercu każdego żołnierza Wojska Polskiego. Pomnik-symbol – Grób Nieznanego ŻołnierzaSpołecznośćHistoria Grobu Nieznanego Żołnierza liczy już 99 lat. To właśnie 2 listopada 1925 roku w grobowcu pod kolumnadą Pałacu Saskiego złożono trumnę z ciałem bezimiennego obrońcy Lwowa. Od tego momentu Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem walk o wolność ojczyzny. Wartę honorową przed pomnikiem pełnią żołnierze Pułku Reprezentacyjnego WP.
-
W hołdzie kolegom, weteranom, kombatantom. Akcja „Żołnierska pamięć” to wyraz pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną wartęSpołecznośćW dniu Wszystkich Świętych na wojskowych mogiłach zapalamy znicze i szczególnie wspominamy tych, którzy odeszli. Żołnierze, jak co roku, w ramach akcji „Żołnierska pamięć” odwiedzili groby, by oddać hołd poległym kolegom, weteranom i kombatantom.
-
Bohaterowie Bitwy Warszawskiej, wielcy przywódcy, obrońcy Lwowa… Poznajcie historię miejsc ich pochówkuHistoriaChoć koncepcja budowli typu mauzoleum swoją genezą sięga IV wieku przed naszą erą, gdy w Halikarnasie wybudowano grobowiec króla Mauzolosa i od tamtego czasu podobnych budowli powstało wiele, to renesans, a nawet swoisty „wysyp” w Europie i Polsce mauzolea przeżywają na początku XX wieku.
-
W dniu Wszystkich Świętych na wojskowych mogiłach zapalamy znicze i szczególnie wspominamy tych, którzy polegli na służbieSpołecznośćDziś na wojskowych mogiłach zapłoną znicze i pojawią się kwiaty. W Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspominamy tych, którzy odeszli. Ale żołnierze, jak co roku, odwiedzili cmentarze już kilka dni wcześniej. W ramach akcji „Żołnierska pamięć” sprzątali groby, zapalali świeczki, oddawali hołd poległym kolegom, weteranom i kombatantom.
-
Lockheed Martin może ruszyć z produkcją zasobników Sniper do polskich samolotów FA-50SprzętKoncern Lockheed Martin podpisał z Departamentem Obrony USA kontrakt na produkcję optoelektronicznych zasobników obserwacyjno-celowniczych AN/AAQ-33 Sniper ATP – Advanced Targeting Pod. Są one przeznaczone do polskich samolotów szkolno-bojowych FA-50 Fighting Eagle. Dzięki nim piloci będą mogli używać najnowocześniejszych typów rakiet i bomb. Wartość zamówienia to 90 mln dolarów.
-
Marynarka Wojenna chce świętować w dniu powołania swojej formacji. W tym roku obchody jej święta odbędą się po raz drugiArmia28 listopada, a nie – jak dotychczas – w ostatnią niedzielę czerwca obchodzone będzie Święto Marynarki Wojennej. Taką decyzję podjął wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na wniosek Inspektoratu Marynarki Wojennej. W tym roku obchody już się odbyły w tradycyjnym terminie, ale ponieważ decyzja MON-u została wydana po nim, marynarze będą świętować ponownie 28 listopada.
-
WAT rozwija prace nad robotami i systemami bezzałogowymi. Centrum Robotów Mobilnych już otwarte dla studentów i naukowcówSprzętTo najnowsza inwestycja Wojskowej Akademii Technicznej. W Centrum Robotów Mobilnych prowadzone będą prace nad konstrukcjami bezzałogowymi przeznaczonymi dla sił zbrojnych, ale też na rynek cywilny. Będą z niego korzystać podchorążowie, którzy w przyszłości podejmą służbę w wojskach inżynieryjnych lub jednostkach, gdzie głównym wyposażeniem są drony.
-
Order Orła Białego dla gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Zdaniem szefa MON-u ten „generał bez pomników” zasługuje na to odznaczenieSpołecznośćZwolennik wojny manewrowej, generał z niepospolitym polotem myśli i niezmordowaną energią – tak o gen. Tadeuszu Rozwadowskim, po jego zgonie w październiku 1928 roku, pisał dwutygodnik „Szaniec”. 96 lat później szef resortu obrony ogłosił, że wystąpi do prezydenta RP o nadanie temu generałowi „bez pomników, z wątłą jeszcze pamięcią w narodzie” Orderu Orła Białego.
-
W działania przy usuwaniu skutków powodzi po raz pierwszy włączyli się wojskowi nurkowie. Trwa operacja „Feniks”ArmiaDo pomocy przy odbudowie zniszczonej przez powódź infrastruktury włączyli się wojskowi nurkowie. Żołnierze z 1 Brzeskiego Pułku Saperów zeszli pod wodę, by zweryfikować stan m.in. fundamentów i filarów mostu w Żywocicach na Opolszczyźnie. Dla wojskowych nurków była to pierwsza tego rodzaju akcja w ramach operacji „Feniks”.
-
W spustoszonym przez powódź Żelaźnie działa tymczasowa szkoła! W jej budowie pomagali żołnierze wojsk obrony terytorialnejSpołecznośćDziewięć sal lekcyjnych, pomieszczenia dla przedszkolaków, szatnie, łazienki… – tak wygląda tymczasowa szkoła w zniszczonym przez powódź Żelaźnie na Dolnym Śląsku. W placówce, którą pomagali budować m.in. terytorialsi, wybrzmiał dziś pierwszy dzwonek. „Uczniom i nauczycielom życzę samych sukcesów” – napisał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w mediach społecznościowych.
-
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich przedstawiła pierwszy raport. Zapowiedziała wnioski do prokuraturyPolitykaW środę poznaliśmy pierwsze ustalenia komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Jej przewodniczący, gen. bryg. Jarosław Stróżyk, przedstawił raport po pięciu miesiącach prac. – Komisja zidentyfikowała szereg działań, które wpisywały się w modus operandi służb specjalnych Rosji i Białorusi – poinformował szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
-
Były komandos Navy SEALs odznaczony prestiżowym medalem. Doceniono jego zasługi dla Wojska PolskiegoArmiaPrzez dwadzieścia lat służył w szeregach elitarnej jednostki amerykańskiej marynarki wojennej Navy SEALs. Podczas jednej z misji w Iraku los zetknął go z żołnierzami GROM-u. Zawiązane tam przyjaźnie trwają do dzisiaj. Tomasz „Drago” Dzieran został dziś w Warszawie uhonorowany wyjątkowym medalem.
-
Duży przetarg na amunicję szkolną – polskie wojsko chce kupić ponad 50 mln ślepych nabojów różnego kalibruSprzętDo połowy listopada Agencja Uzbrojenia czeka na zgłoszenia od firm zbrojeniowych zainteresowanych dostawą dla Wojska Polskiego 52 mln sztuk amunicji szkolnej różnego kalibru – od 5,56 do 73 mm. Zgodnie z wymaganiami przetargu dostawy pocisków mają zostać zrealizowane w latach 2025–2028.
-
Terytorialsi ze Śląska wraz z psami poszukiwawczymi uczą się bojowego tropienia przeciwnika m.in. pod okiem instruktorów z USAPoligonDotąd szkoliliśmy się z poszukiwania osób zaginionych na terenach trudno dostępnych i gruzowiskach. Teraz zaczynamy szkolenie z tropienia bojowego. To wymaga przemodelowania naszego działania i innego przygotowania psa. Podstawowa różnica jest taka, że musimy działać niepostrzeżenie, a więc w zupełnej ciszy – mówi kpr. Monika Krasińska-Ligejka z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
-
Żołnierze 1 BLog przed wyjazdem na zagraniczne misje szkolili się z przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowymPoligonMimo swojej pozornej prostoty improwizowane urządzenia wybuchowe stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo i wyrafinowaną formę walki asymetrycznej – mówi gen. bryg. Witold Bartoszek, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Jego żołnierze wzięli udział w intensywnym szkoleniu C-IED, podczas którego musieli stawić czoła realistycznym symulacjom i zdać wymagający egzamin.
-
Ochronić, pomóc i odbudować – to cele operacji „Feniks”. Wojsko działa na terenach popowodziowych, by przywrócić tam normalnośćArmiaOperacja „Feniks” to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Żołnierze pomagają odbudować tereny zniszczone przez wrześniową powódź. Umacniają wały, sprzątają naniesione śmieci, dostarczają pomoc materialną i żywność, odkażają, a gdy trzeba odbudowują infrastrukturę. Realizują w ten sposób swoją misję pomocy społeczeństwu.
Poligon
„Northern Challenge”, czyli wyzwania i pułapki |
Ramstein Flag nad Grecją |
Polskie armatohaubice na poligonie w Estonii |
Sprzęt
Społeczność
W hołdzie WitosowiŻeby Polska była wielka, musi być w sprawach fundamentalnych zjednoczona – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przy grobie Wincentego Witosa. W Wierzchosławicach odbyły się uroczystości poświęcone przywódcy ruchu ludowego i premierowi II RP. Szef MON-u przypomniał przesłanie Witosa o miłości do ziemi ojczyzny i wezwał do pracy dla bezpieczeństwa kraju. |
Opowieść, która się nie starzejeKwiaty na cmentarzach wojskowych, oklaski na ulicach i sędziwy weteran rozpoczynający mecz holenderskiej Eredivisie – taką oprawę miały polsko-holenderskie uroczystości ku czci 80. rocznicy wyzwolenia Bredy. Miasto zostało oswobodzone przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. A pamięć o tym trwa w Brabancji do dziś. |
Szkoła w mundurze |
Bilans Powstania Warszawskiego |
Jak zachęcić młodych do służby w wojsku? |
Misje
Rosomaki w rumuńskich KarpatachOkoło 2000 żołnierzy z dziesięciu krajów wzięło udział w ćwiczeniach SARMIS ‘24 w Rumunii. W czasie wieloetapowych manewrów znaczącą rolę odegrały załogi Rosomaków z PKW Rumunia. Ćwiczący musieli zmierzyć się z różnymi scenariuszami, obejmującymi m.in. ewakuację rannych, rozwiązywanie skomplikowanych problemów logistycznych i reagowanie na symulowane ataki. |
|
Prawo
Karta dla rodzin wojskowychW tych niebezpiecznych czasach, kiedy trzeba być gotowym na każdy scenariusz, wsparcie rodziny wojskowej jest naszym obowiązkiem – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Ma ona gwarantować żołnierzom, pracownikom wojska i ich bliskim ulgi w instytucjach publicznych i preferencje, np. w komunikacji miejskiej czy dostępie do żłobków. |
Polskie „JAG” już działaBezpłatna pomoc prawna w postępowaniach karnych, umożliwienie dostępu do informacji w zakresie ochrony praw żołnierzy, edukacja prawna – tym między innymi będzie zajmował się powołany w MON Zespół Ochrony Praw Żołnierzy. – Służba w Wojsku Polskim wiąże się z dużym zaszczytem, ale bywają też trudne momenty, w których żołnierz nie może być sam – zaznaczył wicepremier Kosiniak-Kamysz. |
Kto dostanie karty powołania w 2025 roku? |
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi |
Zapomogi dla wojskowych poszkodowanych w powodzi |
więcej w tym dziale
Rosyjskie wpływy w Polsce? Jutro raport |
Po pierwsze: bezpieczeństwo granic |
Rozliczenie podkomisji Macierewicza |
Mark Rutte w Estonii |
więcej w tym dziale
Jak Polacy szkolą Ukraińców |
Żaden z Polaków służących w Libanie nie został ranny |
Ostre słowa, mocne ciosy |
NATO odpowiada na falę rosyjskich ataków |
więcej w tym dziale
„Złote Kolce” dla sportowców-żołnierzyŻołnierze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfowali w prestiżowym rankingu „Złote Kolce”. Najlepszymi lekkoatletami Polski w 2024 roku zostali mat Wojciech Nowicki i st. szer. Natalia Bukowiecka. Ten sam duet wygrał ranking w zeszłym roku. Gala podsumowująca plebiscyt Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. |
|
aktualności MON
Przysięga wojskowa w Brygadzie Ochrony
Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – cykl spotkań dla studentów
Breda pamięta o polskich bohaterach
komentarz
Podwójna lekcja historii
W tych dniach wspominamy szczególnie żołnierzy, których mogiły znajdują się z dala od domu. Okazją, aby się nad nimi pochylić, była wyprawa zorganizowana niedawno przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Ta podróż przez historię połączyła dwa pokolenia. Polskie nekropolie we Włoszech odwiedzili bowiem weterani dawnych i ostatnich misji oraz podchorążowie, którzy wkrótce zostaną oficerami.
polecamy
z jednostek
-
Dialog i wsparcie - spotkania z weteranamiŻołnierska pamięć nie ustaje - terytorialsi 6 MBOT zadbali o mogiły poprzedników„Paczkomat medyczny” w WIM-PIB
-
Lotnicza pamięćNurkowie na ćwiczeniu pk. Aegean Seal 2024 w GrecjiMinał miesiąc działań w ramach operacji pk. „FENIKS”
-
Anioły o ludzkich twarzachOKO W OKO W CELEM - ZGRUPOWANIE SNAJPERÓW I STRZELCÓW WYBOROWYCHPrzedświąteczne wsparcie na terenach popowodziowych
-
Złożyli przysięgę w Rzeszowie. Kolejni terytorialsi będą wsparciem lokalnej społecznościTerytorialsi odbudowują tereny zniszczone przez powódźŻołnierze 8.K-PBOT przysięgali we Włocławku
-
55 elewów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z CPdMZ złożyło przysięgę wojskowąAkcja poszukiwawczo-ratownicza podczas kursu SONDAHangar nr 5 odbudowany przez Muzeum Lotnictwa Polskiego
-
Centrum Robotów Mobilnych WAT już otwarte
To najnowsza inwestycja Wojskowej Akademii Technicznej. W Centrum Robotów Mobilnych prowadzone będą prace nad konstrukcjami bezzałogowymi przeznaczonymi dla sił zbrojnych, ale też na rynek cywilny. Będą z niego korzystać podchorążowie, którzy w przyszłości podejmą służbę w wojskach inżynieryjnych lub jednostkach, gdzie głównym wyposażeniem są drony. -
Opowieść, która się nie starzeje
Kwiaty na cmentarzach wojskowych, oklaski na ulicach i sędziwy weteran rozpoczynający mecz holenderskiej Eredivisie – taką oprawę miały polsko-holenderskie uroczystości ku czci 80. rocznicy wyzwolenia Bredy. Miasto zostało oswobodzone przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława... -
SGWP musi być ostoją wartości
Sztab Generalny Wojska Polskiego to najważniejsze ciało w zakresie planowania, dowodzenia i organizacji polskiej armii – mówił wicepremier i szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów 106. rocznicy powstania tej instytucji. Wspomniał też, że wkrótce ruszy budowa Tarczy Wschód i poinformował o pracach nad ustawą o Karcie Rodziny Wojskowej. -
Polskie „JAG” już działa
Bezpłatna pomoc prawna w postępowaniach karnych, umożliwienie dostępu do informacji w zakresie ochrony praw żołnierzy, edukacja prawna – tym między innymi będzie zajmował się powołany w MON Zespół Ochrony Praw Żołnierzy. – Służba w Wojsku Polskim wiąże się z dużym zaszczytem, ale bywają też trudne momenty, w których żołnierz nie może być sam – zaznaczył wicepremier Kosiniak-Kamysz. -
Symbol przywództwa – dla najlepszych
To był wyjątkowy wieczór. Redakcja „Polski Zbrojnej” wręczyła Buzdygany już po raz 30. W tym roku nagrody otrzymało sześć osób – wyjątkowych, z pasją angażujących się w służbę i sprawy wojskowości. Laureatom, ambasadorom Wojska Polskiego, jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy. A co mówią o swojej pracy, wyróżnieniu, ale też o naszej redakcji – zobaczcie sami! -
Zlot młodzieży PTTK
Prawie tysiąc młodych miłośników turystyki wzięło udział w 64. Centralnym Zlocie Młodzieży Palmiry 2024. Od 1959 roku imprezę organizuje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. „Dziękuję za to, że pamiętacie o naszej historii i chcecie, poprzez udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, wspólnie oddać cześć naszym przodkom” – napisał do uczestników wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -
GROM w Jordanii
Ryk silników wojskowych pojazdów mąci pustynną ciszę, gorący piasek unosi się w powietrzu, by za chwilę oblepić każdy skrawek hummerów. GROM rozpoczyna swój patrol po bezkresnej pustyni. Jako pierwsi dziennikarze Ewa Korsak i Michał Niwicz towarzyszyli Jednostce Wojskowej GROM w szkoleniu na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
-
Selekcja do Formozy – bez tajemnic!Cel: oddać most do użytku w październikuOperacja „Feniks” trwaZ fazy kryzysu w fazę odbudowania
-
Cześć ich pamięci!Rozkaz: rozpoznać przeprawę!Mil Med Challenge, czyli ratownicy na startRosomaki w rumuńskich Karpatach
-
Buzdygany po raz 30.Ogień nad Bałtykiem„Northern Challenge”, czyli wyzwania i pułapkiPrzetrwać pod ostrzałem
-
Zanim wyjadą na misję...Na Białej Głuchołaskiej stanął mostWojsko połączy GłuchołazyUnikatowa wystawa w Muzeum Lotnictwa Polskiego
-
Homary w UstceSzturm na radar„Feniks”: Pomoc wciąż jest potrzebnaWojsko wciąż pomaga powodzianom