-
Nieformalne spotkanie ministrów obrony UE: kolejne pakiety wsparcia dla Ukrainy i jak najszybsza implementacja „białej księgi”ŚwiatKolejne pakiety wsparcia i 2 mln pocisków artyleryjskich dla Ukrainy – to deklaracje ogłoszone przez wiceszefową Komisji Europejskiej Kaję Kallas po nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów obrony w Warszawie. Współprzewodniczył mu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który wskazał na potrzebę jak najszybszej implementacji „białej księgi” – planu poprawy obronności UE.
-
Na terenach popowodziowych wciąż pozostaną wojska inżynieryjne, choć sama operacja „Feniks” kończy się 30 kwietniaArmiaOperacja „Feniks” dobiega końca, ale nie kończy się realizacja zadań żołnierzy niosących pomoc powodzianom – mówił gen. bryg. Krzysztof Stańczyk podczas posiedzenia sejmowej podkomisji obrony narodowej. Dowódca operacji „Feniks” podsumował zaangażowanie wojska w działania pomocowe dla osób, które ucierpiały podczas powodzi z jesieni 2024 roku.
-
Amunicyjne spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej starają się o ponad 2,4 mld zł dofinansowania na zwiększenie mocy produkcyjnychSprzętPolska Grupa Zbrojeniowa złożyła do Funduszu Inwestycji Kapitałowych wnioski o dofinansowanie produkcji amunicji na ponad 2,4 mld złotych – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, które nadzoruje Fundusz. W PGZ-ecie jest pięć spółek amunicyjnych: Mesko SA, Dezamet SA, Nitro-Chem SA, ZPS Gamrat sp. z o.o. oraz Belma SA.
-
Żołnierze WOT-u pomagają mieszkańcom Otwocka i okolic, którzy z powodu poważnej awarii wodociągów nie mają wodySpołecznośćNawet 60 tys. mieszkańców powiatu otwockiego boryka się z brakiem wody zdatnej do picia i celów sanitarnych z powodu awarii wodociągów, największej w rejonie od kilkudziesięciu lat. Kilka godzin po ujawnieniu problemu z pomocą ruszyli żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy dostarczają wodę pitną. Sytuacja kryzysowa może się utrzymać jeszcze kilka dni.
-
Chcesz poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła? Trenuj z wojskiem! Armia znów zaprasza, zarówno 15-latków, jak i ich dziadkówSpołecznośćZajęcia na poligonie, na basenie, survival czy zwiedzanie okrętu podwodnego – to tylko część atrakcji przygotowanych przez żołnierzy dla tych, którzy chcą jedną sobotę spędzić w koszarach i poznać podstawy wojskowego rzemiosła. Start szóstej edycji „Trenuj z wojskiem” już w weekend! W programie m.in. nauka strzelania, ratownictwo, działania w sytuacji kryzysowej.
-
Forum Bezpieczeństwa UE w Warszawie. „Musimy wziąć sprawy obrony we własne ręce, razem jesteśmy silniejsi”PolitykaTylko inwestycje w przemysł zbrojeniowy, najlepiej wyposażone armie narodowe i silne sojusze obronią pokój w Europie – podkreślali uczestnicy Forum Bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jak mówił szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz, dla budowy silnej Europy potrzebna jest jak najszybsza implementacja tzw. białej księgi, czyli planu dotyczącego poprawy europejskiej obronności.
-
Zmiany w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Krzysztof Trofiniak, który od roku kierował holdingiem, zrezygnował ze stanowiskaSpołecznośćPolska Grupa Zbrojeniowa bez prezesa. Krzysztof Trofiniak, który stał na czele narodowego holdingu obronnego od marca 2024 roku, złożył rezygnację ze stanowiska. PGZ poinformowała dziś o tym w krótkim komunikacie prasowym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rada nadzorcza spółki podejmie decyzję w sprawie nowego prezesa zarządu PGZ SA.
-
Borsuk to dopiero początek. Huta Stalowa Wola pracuje nad kolejnymi konstrukcjami, które mogą zainteresować wojskoSprzętW 2026 roku zdolności produkcyjne Huty Stalowa Wola zwiększą się trzykrotnie. Oprócz produkcji Borsuka czy Kraba, w HSW pracują nad kolejnymi konstrukcjami. W czerwcu rozpoczną się badania prototypu Borsuka z alternatywnym silnikiem firmy Cummins. Trwają też prace nad ciężkim bojowym wozem piechoty i koncepcją pływającego transportera gąsienicowego (PTG). Ale to nie wszystko.
-
Oracle partnerem cyberwojsk. Kosiniak-Kamysz: Chcemy być najlepsi na świecie, dlatego podpisujemy umowy z najlepszymiArmiaRozwijamy obronę naszej cyberprzestrzeni – przestrzeni, która jest pierwszym celem ataku – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na uroczystości podpisania porozumienia o współpracy z amerykańskim koncernem Oracle. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych stosowanych przez wojsko i przyspieszyć wdrożenie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
-
Pokazy sprzętu wojskowego, spotkania z żołnierzami, strzelnice i grochówka. Wojskowe Targi Służby i Pracy już za kilka dniSpołecznośćW najbliższy piątek i sobotę 4–5 kwietnia odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy. Drugą edycję przedsięwzięcia zaplanowano w 16 miastach – m.in. w Białymstoku, Opolu, Sandomierzu czy Koszalinie. – To jedyne takie wydarzenie poświęcone promocji wszystkich rodzajów służby wojskowej – mówi por. Michał Gełej, rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
-
Bezzałogowce w Wojsku Polskim: Black Hornet 3 mieści się w dłoni. Leci niemal bezszelestnie i przesyła obraz, który widziSprzętNajmniejszym z bezzałogowców używanych przez Wojsko Polskie jest powietrzny dron klasy mikro – Black Hornet 3 należący do rodziny Black Hornet Nano. Miniaturowe rozmiary i cichy lot czynią z „czarnego szerszenia” idealny sprzęt m.in. do misji rozpoznawczych na terenach zabudowanych i w pomieszczeniach.
-
Drony latające, jeżdżące i pływające to już codzienność na polu walki. Zapraszamy do serwisu „Bezzałogowce w Wojsku Polskim”SprzętPrzebieg wojny w Ukrainie pokazuje, że nie da się już opowiadać o współczesnym polu walki bez dużego rozdziału o bezzałogowcach. Skala ich zastosowania, cały czas zwiększająca się skuteczność i autonomiczność sprawiają, że ich rola będzie już tylko rosła. Wojsko Polskie dostrzega te tendencje i od wielu lat zwiększa swoje zasoby dronów.
-
Ochronić, pomóc i odbudować – to cele operacji „Feniks”. Wojsko działa na terenach popowodziowych, by przywrócić tam normalnośćArmiaOperacja „Feniks” to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Żołnierze pomagają odbudować tereny zniszczone przez wrześniową powódź. Umacniają wały, sprzątają naniesione śmieci, dostarczają pomoc materialną i żywność, odkażają, a gdy trzeba odbudowują infrastrukturę. Realizują w ten sposób swoją misję pomocy społeczeństwu.
Armia
Poligon
Podchorążowie AWL-u na tatrzańskich graniachPoruszali się na nartach skiturowych i rakach z czekanem, ćwiczyli techniki wspinaczkowe, odbyli szkolenie lawinowe. Podchorążowie AWL-u przez dwa tygodnie trenowali działania w wysokich górach. Nowe umiejętności zdobywali podczas zimowego szkolenia w Tatrach. Jak przyznają, był to dla nich wymagający sprawdzian kondycji, zgrania w zespołach i wzajemnego zaufania. |
Rosomaki na BałtykuW Świnoujściu na pokład okrętu transportowo-minowego wjechały Rosomaki. Kiedy rampa zamknęła się za ostatnim z nich, jednostka ruszyła w morze. Tak właśnie rozpoczęły się trzydniowe manewry 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Cel: budować zdolności współdziałania z różnymi rodzajami wojsk. |
K9 strzelały w Ustce |
GROM walczy na Bałtyku |
Podniebne tankowanie „Husarza” |
Historia
Niepokonany generał Stanisław MaczekPod względem skuteczności działania mierzonej m.in. zadanymi nieprzyjacielowi stratami, 1 Dywizja Pancerna plasowała się na pierwszym miejscu spośród wszystkich jednostek Polskich Sił Zbrojnych w II wojnie światowej. W ogromnej mierze było to zasługą jej twórcy i dowódcy – legendarnego generała Stanisława Maczka. Generała, który nie przegrał żadnej bitwy. |
Twierdza we krwi – Festung KolbergW tym roku mija 80 lat od drugiej – po Powstaniu Warszawskim – wielkiej bitwy miejskiej żołnierzy polskich na froncie wschodnim. Mowa o zdobywaniu Kołobrzegu przez 1 Armię Wojska Polskiego. Młodzi żołnierze z Kresów, a także mobilizowani na terytorium tzw. Polski Lubelskiej w większości nie byli przygotowani na piekło, jakie czekało ich na Pomorzu… |
Sowiecki podstęp |
Zryw ku wolności |
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim stylu |
Misje
Polskie F-16 w służbie NATOSamoloty F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego od kilku dni znajdują się już na Litwie, gdzie rozpoczynają służbę w ramach XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik. Polscy piloci od 1 kwietnia przez najbliższe cztery miesiące będą strzec nieba nad krajami bałtyckimi, wzmacniając tym samym wschodnią flankę NATO. |
Podniebne wsparcie sojuszników22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku będzie przez najbliższe miesiące domem dla maszyn, pilotów i obsługi technicznej RAF-u oraz szwedzkich sił powietrznych. Obecność Typhoonów i Gripenów jest związana z natowską misją wzmocnionej ochrony i kontroli przestrzeni powietrznej. Szwedzi wykonywali już takie zadania, ale nigdy wcześniej nie operowali z terytorium sojusznika. |
Test wytrzymałości |
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu |
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojuszników |
Prawo
Wyrok za tragiczny wypadekW marcu 2024 roku w Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim doszło do tragicznego wypadku, który doprowadził do śmierci dwóch żołnierzy. Sprawca usłyszał wyrok skazujący na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, grzywnę i wypłaty nawiązki dla rodzin ofiar. |
|
więcej w tym dziale
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom |
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy |
Były minister z prokuratorskimi zarzutami |
„Do obrony użyjemy każdego środka” |
więcej w tym dziale
Hercules wydobyty, załoga nie żyje |
O Ukrainie wspólnym głosem |
Polacy pomogą w poszukiwaniach żołnierzy US Army |
W razie ataku Sojusz odpowie z całą siłą |
więcej w tym dziale
Mazurek Dąbrowskiego na zakończenie igrzyskW Lucernie zakończyły się V Zimowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. Ostatniego dnia imprezy odbyła się ceremonia medalowa dla zawodników rywalizujących we wspinaczce sportowej. Złoty medal wręczono kpr. Aleksandrze Mirosław, która była rewelacyjna w konkurencji wspinania na czas. Reprezentacja Wojska Polskiego zdobyła w Szwajcarii pięć medali – złoty, trzy srebrne i brązowy. |
Sekrety biegu patrolowegoZrobiłyśmy świetną robotę – przyznają biatlonistki, które dziś walczyły o miejsce na podium w biegu patrolowym na V Zimowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych. Niestety się nie udało, ale ostatecznie zajęły niezłą piątą lokatę. Z kolei męski team wywalczył dziesiąte miejsce. Po starcie zawodnicy podzielili się swoim wrażeniami z „Polską Zbrojną”. |
Bez medalu w ostatnim dniu rywalizacji w wojskowych igrzyskach |
Wspólnie zapracowaliśmy na ten medal |
Lekkoatleci wicemistrzami w crossie |
aktualności MON
ORLIK 13 na staży nieba krajów bałtyckich
Reprezentacja Wojska Polskiego wraca z V zimowych igrzysk wojskowych – podsumowanie wojskowej rywalizacji w duchu fair play.
Dzień 3 – polscy żołnierze wicemistrzami igrzysk w biegach „cross”
komentarz
Po Lucernie milej wspominam Annecy
polecamy
z jednostek
-
Bezpieczeństwo jest priorytetem EuropyKondolencjeTeraz również w powietrzu! 6MBOT rozszerza zakres szkoleń o BSP
-
"Sonda" - świętokrzyskich terytorialsówDzień Otwarty WAT gratką dla zainteresowanych wojskiem i technikąTarcza Wschód poprawi wydajność sieci GSM na wschodzie kraju
-
Fabryka broni "Łucznik" zacieśnia współpracę z ekspertami od innowacjiŻołnierze 3 PBOT i 18 BA z Nowej Dęby szkolili się w ewakuacji rannych w BieszczadachŚwiętokrzyscy terytorialsi pamiętają o patronie
-
Żywa historia w Muzeum Wojska PolskiegoWeekendowa droga do służby. Ruszyło szkolenie w 6MBOTMiędzynarodowe szkolenie obserwatorów ognia w Toruniu
-
Nowa wersja Zbrojowni – Cyfrowej Biblioteki WojskowejSpotkanie wiceministra Pawła Bejdy z dyrektorem francuskiej agencji uzbrojenia„WATAHA-25”: Ekstremalny sprawdzian terytorialsów
-
Wspólnie zapracowaliśmy na ten medal
Trener wiedział, jak długa była moja droga do powrotu do zdrowia i że zależy mi na tym starcie, więc bardzo mnie wspierał – mówi st. szer. spec. Sofia Ennaoui. I zaczęła nowy sezon z wysokiego „c”. Pierwszy start po niemal roku przerwy przyniósł jej srebro w sztafecie miesza... -
Borsuki kupione
Bojowy wóz piechoty Borsuk to rewolucja dla polskich wojsk zmechanizowanych i pancernych. Resort obrony kupił pierwsze 111 tych pojazdów. Wartość kontraktu, który ma być zrealizowany w latach 2025–2029, wynosi 6,5 mld złotych. – Borsuk to pierwszy pojazd dla armii od podstaw... -
Nie ma łatwych zawodów, nie ma łatwych biegów!
Nie ma łatwych zawodów, nie ma łatwych biegów!Kpr. Aleksandra Mirosław zdobyła na V Zimowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych złoty medal w swojej koronnej konkurencji wspinania na czas. – Nie ma łatwych zawodów, nie ma łatwych biegów! – oceniła dzisiejszą rywalizację zawodniczka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Z występu Aleksandry Mirosław w Szwajcarii dumny jest jej mąż i trener Mateusz. -
GROM walczy na Bałtyku
Odkrywamy przed wami emocje, jakie budzą działania specjalsów na pełnym morzu. Jednostka porwana przez terrorystów – to początek wyzwań. Jak reagują na zagrożenie wojska specjalne? Jak wykonują swoje zadania operatorzy zespołu bojowego GROM i sternicy z grupy łodzi bojowych? Zapraszamy na Bałtyk. -
Aby szpital był przyjazny wojsku
Samorządy i MON wspólnie będą wzmacniać system ochrony zdrowia i zdolności obronnych Polski. Program resortu „Szpitale przyjazne wojsku” zakłada wprowadzenie lepszej opieki zdrowotnej dla żołnierzy i ich rodzin oraz przygotowanie cywilnych szpitali na wypadek wojny lub kryzysu. Dziś do projektu przystąpiło pierwszych 25 placówek medycznych, głównie ze wschodu kraju. -
Strzelanie w Orzyszu, czyli Leopardy w akcji
Żołnierze z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej testują możliwości bojowe Leopardów 2A5. Dziennikarze „Polski Zbrojnej” towarzyszyli im z kamerą podczas szkolenia ogniowego na poligonie w Orzyszu. Załogi Leopardów ćwiczyły w trudnych warunkach pogodowych, a wśród realizowanych zadań było m.in. prowadzenie ognia zarówno z włączonym, jak i awaryjnym, systemem celowania.
-
Szwedzkie granatniki dla Czerwonych BeretówBorsuk potrafi!Rosomaki na BałtykuK9 strzelały w Ustce
-
GROM walczy na BałtykuPodchorążowie z AWL ćwiczyli z przeciwlotnikamiSzwedzki game changer w Cyfrowej BrygadziePodhalańczycy na torze napalmowym
-
Leopardy w akcjiRóżne oblicza Warmate’aPierwsze drony MALE w Wojsku PolskimFlyEye daje przewagę
-
„Baltic Sentry” na polskich wodachPancerni z Braniewa i ich Czarne Pantery„Feniks” w NiedźwiedzicyDrony FPV – oczy i broń na polu walki