-
To jedyny taki kierunek w Polsce. Na Uniwersytecie Gdańskim uruchomiono studia z projektowania gier historycznychSpołecznośćHistoria Polski i świata, tajniki konstruowania fabuły i mechaniki gier komputerowych, planszowych, fabularnych i miejskich – to tylko część wiedzy, jaką zdobędą studenci nowego kierunku na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na pierwszy rok projektowania gier historycznych przyjęto 25 osób, uczelnia planuje nabór także w przyszłym roku.
-
Gen. Jerzy Grobicki – oficer, którego życiorys to gotowy scenariusz filmu szpiegowsko-sensacyjno-awanturniczegoHistoriaKawalerzysta, oficer wywiadu, pisarz, obieżyświat – generał Jerzy Grobicki przemierzył w czasie służby taką liczbę krajów i kontynentów, która nawet dziś robi wrażenie. „Pełen inicjatywy, przejęty duchem ofensywy” – pisali o nim dowódcy. Jego raporty wywiadowcze opublikowane przez IPN są dziś źródłem poznania stosunków panujących przed II wojną światową na Bliskim Wschodzie.
-
Byli w brygadzie wielkopolskiej będą w lubuskiej. Jutro uroczystość przekazania dowództwa nad terytorialsami z ziemi lubuskiejArmiaPrawie 700 żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostanie włączonych do niedawno powołanej 15 Lubuskiej Brygady OT. Z tej okazji już w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się uroczystość przekazania dwóch batalionów pod nowe dowództwo. Tworzenie piątego rodzaju sił zbrojnych dobiega końca.
-
Masz informacje o kimś, kto zginął lub był poddany represjom podczas niemieckiej okupacji? Zgłoś to do IPNSpołecznośćŻadna z ofiar nie może zostać zapomniana – takie hasło przyświeca najnowszej kampanii Instytutu Pamięci Narodowej. Szuka on osób, które mogą podzielić się wspomnieniami, relacjami i dokumentami dotyczącymi Polaków – ofiar niemieckich represji podczas II wojny. Informacje będą służyły do uzupełnienia bazy „straty.pl” liczącej ponad 5,5 mln wpisów.
-
Polska i Słowacja zacieśniają współpracę przemysłów obronnych. Chodzi m.in. o produkcję amunicji wielkokalibrowejPolitykaProdukcja amunicji wielkokalibrowej i zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych Polski i Słowacji – to najważniejsze tematy, jakie w Bratysławie poruszyli wicepremierzy Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Kaliňák. – Już wkrótce podpiszemy międzyrządową umowę w tym zakresie – powiedział w Bratysławie szef polskiego MON-u.
-
Polskie Saab 340 AEW – technologia, która zmienia zasady gry. Co potrafi „mały Awacs” i jak wpłynie na bezpieczeństwo Polski?SprzętPolskie Saab 340 AEW osiągnęły gotowość operacyjną i w tym tygodniu rozpoczynają dyżury. Samoloty wczesnego wykrywania to w polskiej armii nowość. Radar znajdujący się w każdym z nich monitoruje przestrzeń powietrzną 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dane, których dostarczają samoloty Saab 340 AEW, dotychczas pozyskiwane były dzięki wsparciu sojuszników.
-
Lockheed Martin wypełnił kontrakt na dostawę jednego dywizjonu wyrzutni HIMARS, dostarczając dwa ostatnie egzemplarzeSprzętDo Polski dotarły dwa ostatnie egzemplarze z zakontraktowanych w 2019 roku amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Pięć lat temu Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło jeden dywizjon HIMARS-ów, czyli dwadzieścia wyrzutni, deklarując jednocześnie, że docelowo wojsko chce mieć w linii ponad pięćset sztuk tego uzbrojenia.
-
Przestrzeń powietrzna pod specjalnym nadzorem. Polskie Saab 340 AEW rozpoczynają dyżury operacyjneSprzętIch głównym zadaniem jest wykrycie obiektu, śledzenie go i rozpoznanie. A informacja o nim zostanie przekazana naziemnym stanowiskom dowodzenia takim jak Centrum Operacji Powietrznych. Załoga samolotu Saab wkrótce rozpocznie dyżur operacyjny. 24 godziny na dobę będzie gotowa do wykonywania zadań w zakresie ostrzegania, alarmowania i rozpoznawania.
-
Polscy żołnierze szkolą się w Szwecji z obsługi granatnika Carl-Gustaf M4. Agencja Uzbrojenia zamówiła 6 tys. sztuk tej broniPoligonNajnowsza wersja granatnika Carl-Gustaf jest przeznaczona do zwalczania wozów bojowych oraz czołgów. Pozwala na likwidowanie sił nieprzyjaciela i obiektów umocnionych, a także na oświetlanie i zadymianie pola walki. W Szwecji trwa właśnie intensywne szkolenie z obsługi Carl-Gustaf M4 z udziałem kilkunastu żołnierzy z Polski.
-
Polski oficer przejął dowodzenie Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim. Wcześniej dowódcą był niemiecki generałArmiaJako dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego powrócił do Szczecina gen. broni Dariusz Parylak. Dziś przejął dowodzenie tą najważniejszą kwaterą NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. – W zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO Polska daje to, co najlepsze, daje Sojuszowi doświadczonego żołnierza - mówił podczas uroczystości wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
-
Fabryka Broni „Łucznik” Radom rozpoczęła budowę nowej hali produkcyjnej. Szef MON-u: To wyraz troski o bezpieczeństwo krajuSprzętZwiększenie mocy produkcyjnych, poprawa wydajności procesów technologicznych, rozszerzenie oferty produktów i nowe miejsca pracy – to główne korzyści, które ma przynieść rozbudowa radomskiej Fabryki Broni. Wczoraj wbito pierwszą łopatę na placu budowy nowej hali Łucznika. Jej otwarcie zaplanowano na 2025 rok, gdy Fabryka Broni będzie świętować swoje 100-lecie.
-
Zespoły medyczne z Polski i armii sojuszniczych ćwiczyły na słowackim poligonie w Lest. Obejrzyjcie reportaż ZbrojnejTVPoligonZ wojny na Ukrainie armie NATO wyciągają wnioski i zmieniają szkolenia praktycznie we wszystkich specjalnościach wojskowych, także w medycynie pola walki. Medycy muszą mierzyć się z nowymi typami broni i taktyk, z trudnościami w ewakuacji rannych i komunikacji, przeprowadzać zaawansowane procedury medyczne w improwizowanych warunkach.
-
Zasady mianowania żołnierzy zawodowych, zwolnienie lekarskie a opiniowanie, odbiór nadgodzin – co o tym mówią przepisy?PrawoUstawa o obronie ojczyzny wprowadziła wiele nowych rozwiązań. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło cykl szkoleń kaskadowych w jednostkach, aby wszyscy żołnierze mieli pełną wiedzę o zmienionych przepisach. Na naszym portalu regularnie publikujemy odpowiedzi ekspertów z MON-u na najczęściej zadawane pytania.
-
Ochronić, pomóc i odbudować – to cele operacji „Feniks”. Wojsko działa na terenach popowodziowych, by przywrócić tam normalnośćArmiaOperacja „Feniks” to największe tego typu przedsięwzięcie w najnowszej historii Wojska Polskiego. Żołnierze pomagają odbudować tereny zniszczone przez wrześniową powódź. Umacniają wały, sprzątają naniesione śmieci, dostarczają pomoc materialną i żywność, odkażają, a gdy trzeba odbudowują infrastrukturę. Realizują w ten sposób swoją misję pomocy społeczeństwu.
Armia
Poligon
Szturmowanie okopówPrzez sześć tygodni uczyli się dowodzenia i planowania działań taktycznych. Szkolili się z zadań ogniowych, szlifowali umiejętności taktyczne, ćwiczyli działania z zakresu medycyny pola walki. Czterdziestu żołnierzy, w tym świeżo wyznaczeni na stanowiska podporucznicy i podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych, wzięli udział w kursie doskonalącym dla młodych oficerów. |
Czarna taktyka czerwonych skorpionówWspółdziałanie oddziałów piechoty w terenie miejskim, izolacja wybranego obszaru zabudowanego, wejście do budynku i wyprowadzanie pod ostrzałem rannych – to niektóre z zadań, jakie realizowali uczestnicy manewrów „Red Scorpions '24”. Wzięli w nich udział wojskowi z XV zmiany PKW Rumunia oraz żołnierze z Rumunii, którzy są gospodarzami ćwiczeń. |
Ämari gotowa do dyżuru |
Wojna na planszy |
Zawsze z przodu, czyli dodatkowe oko artylerii |
Historia
Nasza Niepodległa – serwis na rocznicę odzyskania niepodległości11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, a Niemcy podpisały we Francji zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dzień ten – Narodowe Święto Niepodległości – jest symbolem odrodzenia się Polski po 123 latach zaborów. Jak do tego doszło? Komu zawdzięczamy wolną Ojczyznę? Zapraszamy do naszego okolicznościowego serwisu. |
Jutrzenka swobody11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej naczelne dowództwo wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały rozejm kończący I wojnę światową. Ta data stała się symbolicznym dniem odzyskania suwerenności przez Polskę po 123 latach niewoli, obchodzonym jako Narodowe Święto Niepodległości. |
Kamień z Szańca. Historia zapomnianego karpatczyka |
Polskie mauzolea i wojenne cmentarze – miejsca spoczynku bohaterów |
Breda w polskich rękach |
Społeczność
Lotnicza Akademia rozwija bazę sportowąWykonawca zadeklarował, że z końcem listopada odda nam klucze do nowo wybudowanej hali sportowej – mówi ppłk Robert Tałaj, kierownik Akademickiego Centrum Sportu Lotniczej Akademii Wojskowej. Studenci z Dęblina będę wkrótce mogli ćwiczyć także na nowym boisku piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią. |
|
Misje
Rosomaki w rumuńskich KarpatachOkoło 2000 żołnierzy z dziesięciu krajów wzięło udział w ćwiczeniach SARMIS ‘24 w Rumunii. W czasie wieloetapowych manewrów znaczącą rolę odegrały załogi Rosomaków z PKW Rumunia. Ćwiczący musieli zmierzyć się z różnymi scenariuszami, obejmującymi m.in. ewakuację rannych, rozwiązywanie skomplikowanych problemów logistycznych i reagowanie na symulowane ataki. |
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”Musieli pokonać biegiem 19 km z ważącym kilkanaście kilogramów plecakiem, z tego 1,5 km dźwigając 30-kilogramową łódź, na której następnie mieli popłynąć rzeką Guaja. Takie zadania czekały uczestników zawodów „Baltic Warrior”, zorganizowanych w bazie NATO na Łotwie. W biegu, który odbył się pod koniec sierpnia, wzięło udział m.in. 80 żołnierzy z Polski. |
Czworonożny żandarm w Paryżu |
Olympus in Paris |
Olimp w Paryżu |
Prawo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedziJaka jest różnica między udziałem pośrednim a bezpośrednim w operacji „Feniks” i komu zostanie wypłacony dodatek specjalny za pomoc w zwalczaniu skutków powodzi? Czy „Tarczę Wschód” można traktować jako ćwiczenie i jakie należności przysługują za realizację zadań w ramach tej operacji? Eksperci ministerstwa obrony odpowiadają na pytania żołnierzy dotyczące służby. |
Karta dla rodzin wojskowychW tych niebezpiecznych czasach, kiedy trzeba być gotowym na każdy scenariusz, wsparcie rodziny wojskowej jest naszym obowiązkiem – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Ma ona gwarantować żołnierzom, pracownikom wojska i ich bliskim ulgi w instytucjach publicznych i preferencje, np. w komunikacji miejskiej czy dostępie do żłobków. |
Polskie „JAG” już działa |
Kto dostanie karty powołania w 2025 roku? |
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi |
więcej w tym dziale
Wicepremier na obradach w Kopenhadze |
1000 dni wojny i pomocy |
Kancelaria Prezydenta: Polska liderem pomocy Ukrainie |
Silne NATO również dzięki Polsce |
więcej w tym dziale
Zmiana warty w PKW Liban |
Jak Polacy szkolą Ukraińców |
Żaden z Polaków służących w Libanie nie został ranny |
Ostre słowa, mocne ciosy |
więcej w tym dziale
Trzynaścioro żołnierzy kandyduje do miana sportowca rokuKto zostanie najlepszym polskim sportowcem 2024 roku? Odpowiedź na to pytanie poznamy 4 stycznia na Gali Mistrzów Sportu. Na razie wiadomo, że kapituła 90. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” nominowała 25 kandydatów do plebiscytowego „wyścigu”. Wśród nich znalazło się trzynaścioro żołnierzy. Ilu z nich trafi do czołowej dziesiątki? Wiele zależy od Waszych głosów! |
Triatloniści CWZS-u wojskowymi mistrzami świataZnakomicie spisali się reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na Otwartych Wojskowych Mistrzostwach Świata w Triatlonie, które odbyły się w Turcji. St. szer. spec. Paulina Klimas i st. szer. spec. Michał Oliwa pokonali podczas zawodów w Izmirze wszystkich rywali i pewnie sięgnęli po złote medale. |
Udane starty żołnierzy na lodzie oraz na azjatyckich basenach |
Hokeiści WKS Grunwald mistrzami jesieni |
Jacek Domański: Sport jest narkotykiem |
aktualności MON
50-lecie utworzenia 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego
Na poligonie w Rumunii
Neutralizacja niewybuchów na Zatoce Gdańskiej
komentarz
„Argument (nie)pośredniego rażenia”, czyli o rakietach, które uwierają Putina
W maju 2022 roku do Ukrainy dotarły pierwsze wyrzutnie HIMARS. Precyzja i zasięg ich rakiet (do 80 km) pozwoliły na masowe niszczenie rosyjskich magazynów. Zmusiło to Rosjan do porzucenia idei dużych składów materiałowych tworzonych tuż na zapleczu stanowisk bojowych. Artyleria Moskali się zadławiła, żołnierze nie mieli co jeść. Operacja ofensywna ustała, szerzył się defetyzm, który przesądził o wrześniowej klęsce agresorów na Charkowszczyźnie.
polecamy
z jednostek
-
Dzień z WAT dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej PolskiRARS i Wojsko Polskie – siły połączone w niesieniu pomocy"Za mną!" Młodzi dowódcy z 8.K-PBOT na szkoleniu
-
Wojskowi medycy 3 PBOT w akcjiWarsztaty z zarządzania kryzysowego w operacji FENIKSDwa miesiące od powodzi – terytorialsi 6 MBOT kontynuują działania
-
ŚWIĘTOKRZYSCY TERYTORIALSI HONOROWO ODDAWALI KREWTerytorialsi szkolą się z obsługi nowoczesnego granatnikaJuż powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie
-
PGZ na targach Więziennictwo 2024Pierwsza Dama spotkała się z żołnierzami Ośrodka Reprezentacyjnego WOTKuźnia psich ratowników
-
Gmina Gdów zdała wielki egzamin z solidarności i braterstwaSZKOLENIE W SIODLE ŚWIĘTOKRZYSKICH TERYTORIALSÓWW 6 Mazowieckiej Brygadzie OT powstaje Grupa K9 z psami
-
Saab 340 AEW rozpoczynają dyżury. Co potrafi „mały Awacs”?
Polskie Saab 340 AEW osiągnęły gotowość operacyjną i w tym tygodniu rozpoczynają dyżury. Samoloty wczesnego wykrywania to w polskiej armii nowość. Radar znajdujący się w każdym z nich monitoruje przestrzeń powietrzną 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dane, których dostarczają samoloty Saab 340 AEW, dotychczas pozyskiwane były dzięki wsparciu sojuszników. -
Medycyna w wersji specjalnej
Z wojny na Ukrainie armie NATO wyciągają wnioski i zmieniają szkolenia praktycznie we wszystkich specjalnościach wojskowych, także w medycynie pola walki. Medycy muszą mierzyć się z nowymi typami broni i taktyk, z trudnościami w ewakuacji rannych i komunikacji, przeprowadzać... -
Będzie nowa fabryka amunicji w Polsce
Polska Grupa Zbrojeniowa, w tym jedna z jej spółek – Mesko S.A., oraz Grupa Azoty i Agencja Rozwoju Przemysłu chcą produkować materiały wybuchowe. Dziś w Tarnowie podpisano list intencyjny w tej sprawie. – To ważny moment dla bezpieczeństwa Polski – powiedział podczas uroczystości wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -
Powstanie Fundusz Sztucznej Inteligencji. Ministrowie podpisali list intencyjny
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji. – Będziemy w Polsce budowali wielki instytut, który zajmie się sztuczną inteligencją –... -
Umowa na BWP Borsuk w tym roku?
BWP Borsuk to chyba najbardziej wyczekiwany przez żołnierzy Wojska Polskiego pojazd, jednak umowa na jego pozyskanie wciąż nie została zawarta. – Chciałbym, aby wreszcie popłynął jasny komunikat od naszych partnerów, którzy go produkują, czy są do tego gotowi – powiedział dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że ma nadzieję, iż kontrakt zostanie zawarty jeszcze w tym roku. -
Kolejne FlyEye dla wojska
Cieszę się, że inwestujemy w to, co jest przyszłością pola walki – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania, na którym podpisano umowę wykonawczą na zakup 13 zestawów bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Szef MON-u zapowiedział również, iż 1 stycznia 2025 roku zostanie powołany Inspektorat Wojsk Dronowych. -
GROM w Jordanii
Ryk silników wojskowych pojazdów mąci pustynną ciszę, gorący piasek unosi się w powietrzu, by za chwilę oblepić każdy skrawek hummerów. GROM rozpoczyna swój patrol po bezkresnej pustyni. Jako pierwsi dziennikarze Ewa Korsak i Michał Niwicz towarzyszyli Jednostce Wojskowej GROM w szkoleniu na pustyni Wadi Rum w Jordanii.
-
Selekcja do Formozy – bez tajemnic!Cel: oddać most do użytku w październikuOperacja „Feniks” trwaZ fazy kryzysu w fazę odbudowania
-
Szturmowanie okopówCzarna taktyka czerwonych skorpionówLogistycy w ogniuDługa droga do Bredy
-
Rosomaki na LitwieRumunia, czyli od ćwiczeń do ćwiczeńJak dowodzić plutonem szturmowym? Nowy kurs w 6 BPDMarynarze kontra podejrzana jednostka
-
Cześć ich pamięci!Rozkaz: rozpoznać przeprawę!Mil Med Challenge, czyli ratownicy na startRosomaki w rumuńskich Karpatach
-
Buzdygany po raz 30.Ogień nad Bałtykiem„Northern Challenge”, czyli wyzwania i pułapkiPrzetrwać pod ostrzałem