Po raz kolejny w Krakowie odbędzie się Noc Muzeów. Wcześniej niż w całej Polsce – wyjątkowo z piątku na sobotę (16 i 17 maja). Swoje zbiory dla zwiedzających zaprezentuje tu aż 27 różnych muzeów wraz z oddziałami (w sumie 50 placówek). Krakowska Noc Muzeów odbywa się pod hasłem „Wymarsz I kompanii kadrowej – Oleandry 1914”. Inauguracja imprezy odbędzie się w piątek o godzinie 18 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”.
Muzeum Armii Krajowej
Placówka przygotowała dla zwiedzających wiele atrakcji. Impreza rozpocznie się od koncertu pieśni patriotycznych (godz. 18.) i otwarcia nowej wystawy czasowej „Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej w latach 1939–1945”.
Fot. Muzeum Armii Krajowej
Zaplanowano także m.in. pokaz ewakuacji rannego żołnierza z pola bitwy w wykonaniu jednostki strzeleckiej, pokaz mundurów i prelekcję na temat 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, które przygotuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Ale to nie wszystko. Muzeum zaplanowało także pokaz filmów Adama Sikorskiego dotyczących walki AK na Kresach. Na muzealnym dziedzińcu zwiedzający będą mogli skosztować wojskowej grochówki, chętni wezmą też udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Stoisko informacyjne wystawi także Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie. Dla najmłodszych Muzeum AK proponuje warsztaty na temat niedźwiedzia Wojtka, życia w okupowanym Krakowie i Szarych Szeregów.
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Miłośnicy awiacji mogą zwiedzać krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego od godziny 19 do 1 w nocy. Poza stałą ekspozycją placówki zwiedzający obejrzą także wystawę broni palnej, zorganizowaną przez Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów, rekonstrukcje historyczne przy samolotach, historyczne pojazdy militarne. W muzealnym kinie bez przerwy będą emitowane także filmy o tematyce lotniczej. MLP zaprasza także na godz. 20. na wykład Jana Hoffmanna. „Wojny w przestworzach – od I wojny światowej do współczesności”. Nie lada atrakcją dla miłośników skrzydeł będzie także uruchomienie silnika jednego z historycznych samolotów (od 19.30 co godzinę). Zwiedzający będą mogli także wsiąść do niektórych samolotów i śmigłowców – m.in. do odrestaurowanego niedawno śmigłowca Mi-8, którym latał papież Jan Paweł II.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum Historyczne na czas Nocy Muzeów otwiera swoje oddziały: Pałac Krzysztofory, Wieżę Ratuszową, Barbakan, Mury Obronne, Kamienicę Hipolitów, Aptekę pod Orłem, Starą Synagogę, Dom Zwierzyniecki, Nową Hutę, Fabrykę Schindlera, Rynek Podziemny i oddział „Ulica Pomorska”. Jakie atrakcje czekają na miłośników historii i militariów? Specjalnie na Noc Muzeów pracownicy MH zaaranżują biuro meldunkowe Legionów Polskich, zwiedzającym będzie udostępniona także kolekcja tarcz legionowych. Zaplanowano również wykłady na temat I wojny światowej, koncert pieśni legionowych i historycznych, pokazy walk rycerskich oraz zwiedzanie schronu przeciwlotniczego w Parku Krakowskim.
Muzeum Narodowe
Placówka zaprasza na nocne zwiedzanie w godzinach od 19 do 1 w nocy. Na gości czeka m.in. galeria „Broń i Barwa w Polsce” oraz prezentacja pamiątek legionowych z Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. O godzinie 20.30 odbędzie się spotkanie z kuratorem wystawy „Legiony Polskie 1914–1918”. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie pokaz grup rekonstrukcji historycznych: GRH Artyleria Krakowska, GRH 13 Galicyjski Pułk Piechoty „Dzieci Krakowskie„, GRH ”Gorlice 1915”.
Więcej informacji: www.muzeum.krakow.pl/
Muzeum Spraw Wojskowych
Placówka po raz pierwszy weźmie udział w ogólnopolskim nocnym zwiedzaniu. Muzeum Spraw Wojskowych swoją działalność zainaugurowało w listopadzie ubiegłego roku. Siedzibą placówki jest zabytkowy fort „Swoszowice”. Nocne zwiedzanie MSW potrwa od godziny 18 do 1 w nocy. Impreza rozpocznie się salwą z repliki polskiego moździerza 811 mm, a zakończy salwą z granatnika. Odwiedzający nowe Muzeum będą mogli zobaczyć wystawę dotyczącą Polaków walczących w armiach zaborców podczas I wojny światowej. Zapoznają się także z budynkiem i historią fortu. W MSW będzie można spotkać także grupę rekonstrukcji historycznej „Wrzesień 39". Dodatkową atrakcją będzie pokaz i nauka musztry oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierza polskiego okresu międzywojennego.