moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
2 października 1944

„Ja sam mam rodzinę w Warszawie i nie rozpaczam z tego powodu. Warszawa dzisiaj to nasz wielki kapitał polityczny, który powinniśmy i musimy odpowiednio zrealizować”
Wicepremier Jan Kwapiński na spotkaniu z żołnierzami w Edynburgu

Drugi dzień zawieszenia broni. Przez linie niemieckie Śródmieście opuszcza ok. 16 tys. cywilów. 80 proc. Mieszkańców dzielnicy decyduje się zostać na terenach kontrolowanych przez AK.

Przez cały dzień trwają rozmowy kapitulacyjne w Ożarowie. Ok 21 ustają walki w Warszawie, Powstanie dobiegło końca. Już po północy podpisany zostaje honorowy akt kapitulacji. W imieniu AK podpisy składają płk dypl. Kazimierz Iranek-Osmecki „Heller” i ppłk dypl. Zygmunt Dobrowolski „Zyndram”. Ze strony niemieckiej von dem Bach-Zelewski. Żołnierze Armii Krajowej zostali uznani przez Niemców za jeńców wojennych, przyznanie zostały im prawa kombatanckie, ludność cywilna miała być natomiast chroniona i traktowana zgodnie z konwencjami wojennymi.

Powołano komisję łącznikową, jej organem wykonawczym jest tzw. batalion osłonowy złożony z ok. 400 żołnierzy AK. Jej zadaniem jest zapewnienie sprawnej ewakuacji ludności cywilnej i rannych oraz organizacja składania broni przez powstańców. Żołnierze batalionu pełnią swoją funkcję do 9, a komisja aż do 16 października. Potem zostają wysłani do obozów jenieckich.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO