moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
30 września 1944

„Jest to ponura i bezlitosna walka, która przekracza wyobraźnię nawet najbardziej twardych szturmowców niemieckich. Żołnierze ruchu podziemnego są zaślepieni fanatyzmem i walczą jak szaleni. Gdyby saperzy niemieccy nie wprowadzili w ruch absolutnie wszelkiej broni, którą mają w swym arsenale – walka byłaby beznadziejna”
Opis walk w Warszawie nadany przez Radio Berlin

Od rana trwa ciągły szturm na Żoliborz. Do powstańców dociera drogą radiową informacja od dowództwa 1 Armii WP o przygotowaniach do przeprawy oddziałów żoliborskich przez Wisłę. Podjęta zostaje decyzja o próbie przebicia się na brzeg i ewakuacji powstańców na Pragę. Ze względu na złe warunki atmosferyczne, w planowanym terminie nie dochodzi do przeprawy.

Płk Karol Ziemski „Wachnowski” i por. Jerzy Kamiński „Ścibor” prowadzą negocjacje w sprawie kapitulacji Żoliborza. Ok. 18 zapada decyzja o zakończeniu obrony dzielnicy. Oddziały AK składają broń i idą do niewoli.

W Ożarowie zapada decyzja o zawieszeniu broni – 1 i 2 października, od świtu do zmierzchu. W tym czasie, przez pięć wyznaczonych punktów: u zachodnich wylotów ulic Grzybowskiej, Pańskiej, Piusa i Śniadeckich przy Politechnice oraz w Al. Jerozolimskich, ludność cywilna będzie mogła opuścić teren walk.

Naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych zostaje mianowany gen. Komorowski „Bór”. Zastąpił na tym stanowisku gen. Sosnkowskiego.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Emerytura wypłacana w … karmie
Dron dla hydrografów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO