moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
25 września 1944

„Nasza piechota walczyła z poświęceniem, szczególnie grupa majora Łatyszonka, ale wskutek braku pułkowej i dywizyjnej artylerii nie była w stanie przeciwstawić się przeważającym siłom piechoty, ciężkim czołgom i działom pancernym nieprzyjaciela, który bez przerwy, w dzień i w nocy, kontratakował zaciekle nasze wojska. [...] Żołnierze 3 DP nie byli wyszkoleni i nie posiadali doświadczenia w prowadzeniu walk ulicznych w dużym mieście”
Z meldunku gen. Zygmunta Berlinga do marsz. Konstantego Rokossowskiego

Dowództwo Armii Krajowej drogą radiową prosi marsz. Rokossowskiego o kontynuowanie zrzutów broni i zaopatrzenia oraz o wsparcie artylerii.

Do dowództwa obrony Mokotowa dociera dwóch wziętych do niewoli powstańców w roli emisariuszy. Przekazują propozycję kapitulacji. Ppłk „Karol” nie udziela odpowiedzi, a dowództwu AK melduje: „Zamiar: Bronić się do ostatka, choćby w gruzach i na najmniejszym skrawku Mokotowa”.

W nocy, po całodniowych ciężkich walkach, dowódca Mokotowa, ppłk „Karol”, podejmuje decyzję przejścia kanałami do Śródmieścia oddziałów wojskowych, władz cywilnych i rannych. Nie konsultuje tej decyzji z dowództwem AK.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO