moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
17 września 1944

„Polscy reakcjoniści z zaciekłością szkalują Armię Czerwoną. Nie potrzeba powtarzać, co ci awanturnicy i nieprzyjaciele polskiego narodu mówią. Fakty zadały im kłam. Kiedy Czerwona Armia wkroczyła do Pragi, nie znalazła ani jednego żołnierza z „podziemnej” armii gen. Bora”
Z audycji Radio Moskwa

Nocą udaje się przedostać przez Wisłę kolejnym pododdziałom 9 Pułku Piechoty 3 DP. W sumie na Czerniakowie jest już ok. 1200 dość dobrze uzbrojonych żołnierzy Wojska Polskiego. Podczas przeprawy ginie ok. 200.

Mimo ponawianych regularnie ataków, berlingowcy wspólnie z powstańcami utrzymują zajmowane pozycje. Udaje się im nawet wyprowadzić kontratak – zajmują dom przy ul. Idźkowskiego 5/7. Umożliwia to ewakuację rannych ze szpitala przy Zagórnej 9. Część z nich udaje się przeprawić na wschodni brzeg.

Pozostałe bronione nadal przez powstańców dzielnice – Żoliborz i Mokotów – są ostrzeliwane przez artylerię i bombardowane z powietrza. Natarcia wojsk niemieckich są jednak wyraźnie słabsze, bo wszystkie możliwe siły zostają rzucone przeciwko przyczółkowi czerniakowskiemu. Nawała nieprzyjaciela na niewielki obszar na Czerniakowie jest tak ogromna, że gen. Komorowski „Bór” porównuje sytuację na tamtym odcinku do ostatnich dni obrony Starego Miasta.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO