moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
31 sierpnia 1944

„Stare Miasto. Położenie krytyczne; dalsze trzymanie się wobec braku zaopatrzenia i olbrzymich strat – niemożliwe. Próba przebicia się naszych oddziałów do Śródmieścia przez plac Bankowy nie powiodła się”
Meldunek gen. Komorowskiego „Bora” do Londynu

O 4 rano rozpoczyna się natarcie ze Starego Miasta w kierunku Śródmieścia. Niemcy odpowiadają silnym ogniem i atak powstańców się załamuje. Na drugą stronę niemieckich linii udaje się przebić tylko Kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka” i części grupy kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego”. Powstańcy ponoszą ogromne straty, liczba zabitych i rannych sięga około 300 osób.

Niemcy zaciekle atakują pozycje na Starym Mieście. Bombardowanie niszczy Pasaż Simonsa i szkołę przy ulicy Barokowej. W obu budynkach kwaterują żołnierze Batalionu „Chrobry I”. Pod gruzami ginie ponad 300 osób, w tym około 200 żołnierzy Batalionu. Zdziesiątkowany oddział organizuje jednak pozycje obronne. 50 ocalałych żołnierzy walczy dalej.

Z obozu przejściowego w Pruszkowie rusza transport do obozu koncentracyjnego w Stutthofie – 3100 osób, w tym także powstańców.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO