„Stare Miasto. Położenie krytyczne; dalsze trzymanie się wobec braku zaopatrzenia i olbrzymich strat – niemożliwe. Próba przebicia się naszych oddziałów do Śródmieścia przez plac Bankowy nie powiodła się”
Meldunek gen. Komorowskiego „Bora” do Londynu
O 4 rano rozpoczyna się natarcie ze Starego Miasta w kierunku Śródmieścia. Niemcy odpowiadają silnym ogniem i atak powstańców się załamuje. Na drugą stronę niemieckich linii udaje się przebić tylko Kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka” i części grupy kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego”. Powstańcy ponoszą ogromne straty, liczba zabitych i rannych sięga około 300 osób.
Niemcy zaciekle atakują pozycje na Starym Mieście. Bombardowanie niszczy Pasaż Simonsa i szkołę przy ulicy Barokowej. W obu budynkach kwaterują żołnierze Batalionu „Chrobry I”. Pod gruzami ginie ponad 300 osób, w tym około 200 żołnierzy Batalionu. Zdziesiątkowany oddział organizuje jednak pozycje obronne. 50 ocalałych żołnierzy walczy dalej.
Z obozu przejściowego w Pruszkowie rusza transport do obozu koncentracyjnego w Stutthofie – 3100 osób, w tym także powstańców.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org