moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
30 sierpnia 1944

„Nie możemy zrozumieć, dlaczego konieczna jest wyprawa lotnicza na 1700 mil, jeśli nasz aliant rosyjski znajduje się zaledwie w odległości kilku od miasta?”
List otwarty nowozelandzkich duchownych arcybiskupa Thomasa O’Shea i biskupa Herberta Hollanda

Kozły z drutem kolczastym na rogu ulicy Górnośląskiej i Rozbrat. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Udane kontrataki powstańców na ruiny Pałacu Blanka i Ratusza oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Ciężkie walki na Sadybie. Powstańcy wycofują się w kierunku portu czerniakowskiego.

Niemcy dokonują masakry szpitala Jana Bożego. Ginie około 300 pacjentów. Zbombardowany zostaje także szpital Ujazdowski. Budynek staje w płomieniach. Od ognia i ostrzału w czasie ewakuacji ginie około 300 osób.

Lekko ranni obrońcy Starego Miasta, którzy mogą samodzielnie się poruszać, ale nie mogą wziąć udziału w planowanych w nocy walkach, przechodzą kanałami do Śródmieścia i na Żoliborz.

W nocy oddziały ze Starego Miasta przystępują do próby przebicia się przez ulicę Bielańską i plac Bankowy w kierunku Śródmieścia. Atak ma być wsparty równoległym uderzeniem z drugiej strony niemieckich linii. O planach powstańców dowiadują się cywile i chcą masowo dołączyć do opuszczających dzielnicę żołnierzy. Ludność obawia się, że po wejściu na Stare Miasto Niemców rozpoczną się masowe mordy, podobne do tych, które miały miejsce na Woli w pierwszych dniach PW. Panujący w miejscach zgrupowań chaos powoduje, że natarcie rusza z dużym opóźnieniem, dopiero około 4 rano.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO