„Nie możemy zrozumieć, dlaczego konieczna jest wyprawa lotnicza na 1700 mil, jeśli nasz aliant rosyjski znajduje się zaledwie w odległości kilku od miasta?”
List otwarty nowozelandzkich duchownych arcybiskupa Thomasa O’Shea i biskupa Herberta Hollanda
Kozły z drutem kolczastym na rogu ulicy Górnośląskiej i Rozbrat. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Udane kontrataki powstańców na ruiny Pałacu Blanka i Ratusza oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Ciężkie walki na Sadybie. Powstańcy wycofują się w kierunku portu czerniakowskiego.
Niemcy dokonują masakry szpitala Jana Bożego. Ginie około 300 pacjentów. Zbombardowany zostaje także szpital Ujazdowski. Budynek staje w płomieniach. Od ognia i ostrzału w czasie ewakuacji ginie około 300 osób.
Lekko ranni obrońcy Starego Miasta, którzy mogą samodzielnie się poruszać, ale nie mogą wziąć udziału w planowanych w nocy walkach, przechodzą kanałami do Śródmieścia i na Żoliborz.
W nocy oddziały ze Starego Miasta przystępują do próby przebicia się przez ulicę Bielańską i plac Bankowy w kierunku Śródmieścia. Atak ma być wsparty równoległym uderzeniem z drugiej strony niemieckich linii. O planach powstańców dowiadują się cywile i chcą masowo dołączyć do opuszczających dzielnicę żołnierzy. Ludność obawia się, że po wejściu na Stare Miasto Niemców rozpoczną się masowe mordy, podobne do tych, które miały miejsce na Woli w pierwszych dniach PW. Panujący w miejscach zgrupowań chaos powoduje, że natarcie rusza z dużym opóźnieniem, dopiero około 4 rano.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org