moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
6 sierpnia 1944

„Stwierdzam, że Warszawa w swej walce obecnie nie dostaje pomocy od sprzymierzonych, tak jak nie dostawała jej Polska w 1939 r. [...] Żądamy, byście w sposób wyraźny stwierdzili ten fakt wobec Brytyjczyków w oficjalnym wystąpieniu i pozostawili jako dokument. Nie prosimy o pomoc materiałową, lecz żądamy natychmiast udzielenia nam jej”
Depesza dowódcy AK gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora” do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie

Ludność Warszawy w drodze do obozu przejściowego w Pruszkowie. Fot. Bundesarchiv.

Główny niemiecki atak trwa w kierunku placu Żelaznej Bramy i Ogrodu Saskiego. Po ciężkich walkach brygada Dirlewangera przebija się do pałacu Brühla. Udaje jej się nawiązać kontakt z odciętą od początku walk tzw. dzielnicą rządową i oswobodzić Ludwiga Fischera, gubernatora dystryktu warszawskiego oraz Reinera Stahela, dowódcę garnizonu Warszawy.

Na ulicy Długiej odbywa się jedyna podczas Powstania Warszawskiego defilada wojskowa. Zorganizowano ją z okazji rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Po mszy w kościele garnizonowym żołnierze Batalionu „Gozdawa” przemaszerowali do pałacu Raczyńskich.

W obliczu zbliżających się oddziałów wroga, zapada decyzja o ewakuacji Komendy Głównej AK i Delegatury Rządu na Kraj z dotychczasowej siedziby w fabryce Kamlera w dzielnicy Wola na Stare Miasto. Nowa kwatera KG mieści się teraz w szkole przy ul. Barokowej 6.

Utrwala się podział walczącego miasta na trzy, słabo ze sobą połączone części: Grupa Północ obejmuje rejon cmentarzy, Stare Miasto, Żoliborz i Kampinos; Śródmieście jest połączone z Powiślem i Czerniakowem; Grupa Południe obejmuje Mokotów wraz z Sadybą oraz Lasy Kabackie i Chojnowskie.

Nawiązano regularną łączność kanałami między Śródmieściem a Mokotowem. Pierwszą łączniczką, która w ten sposób przedostaje się między dwiema dzielnicami Warszawy, jest Elżbieta Ostrowska „Ela”.

Cichną niemiecko-radzieckie walki na prawym brzegu Wisły. Józef Stalin wydaje marszałkowi Konstantemu Rokossowskiemu rozkaz o powstrzymaniu ofensywy na Warszawę i przejściu Armii Czerwonej do obrony.

W Pruszkowie pod Warszawą Niemcy uruchamiają obóz przejściowy (Dulag 121) dla ludności cywilnej. Ogółem przechodzi przez niego 550-600 tys. mieszkańców stolicy. Około 60 tys. trafia stamtąd do obozów koncentracyjnych.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO